Zbyt szybkie wejście w zakręt, zła pozycja ciała ale przede wszystkim – panika, skutkująca zablokowaniem przedniego koła i uderzeniem w barierę – to prawdopodobnie główne przyczyny upadku bohatera kolejnego filmu. 

Sposób, w jaki nasz bohater prowadzi motocykl wskazuje, że jego doświadczenie na dwóch kołach jest niewielkie. Mimo tego decyduje się na rozwijanie sporych prędkości, które na prostej nie stanowią wprawdzie problemu, jednak kiedy na drodze pojawia się zakręt (wjazd na rondo), bikerowi zaczyna brakować wiedzy, techniki i umiejętności przewidywania. A agresywna charakterystyka Kawasaki Z800 zdecydowanie nie sprzyja początkującemu motocykliście.

Panika w zakręcie

Efektem tych braków jest wejście w zakręt bez pomysłu na jego pokonanie – na filmie widzimy, że biker praktycznie nie skręca. Albo liczy na to, że jednak się zmieści, albo panikuje. Zamiast przechylić ciało w stronę zakrętu, odchyla się w panice w drugą stronę, co dopełnia listę błędów które popełnił.

Na opisie filmu na YouTube jego autor tłumaczy wprawdzie, że na drodze znajdowała się kałuża rozlanej ropy lub benzyny, my jednak pomimo kilkukrotnego obejrzenia filmu takiej kałuży się nie dopatrzyliśmy.

Wygląda po prostu na to, że motocyklista chciał znaleźć usprawiedliwienie dla swojego (lub kolegi) braku umiejętności i doświadczenia.

ANALIZA WYPADKU

Warunki miasto (zakręt lub rondo)

Nawierzchnia asfalt

Motocykl Kawasaki Z800

Pogoda dobra

Główny błąd panika

Inne błędy zła pozycja ciała, hamowanie w zakręcie, prędkość

Konsekwencje prawdopodobne złamania

1 KOMENTARZ

  1. Nie jestem specjalistą, ale przypominam sobie jak na instruktor powtarzał “patrz tam gdzie chcesz jechać”. Wydaje mi się, że to główna przyczyna tej gleby. Do tego zamknięcie gazu i paniczne hamowanie w złożeniu przednim hamulcem.

    Fajnym patentem jest trzymanie motocykla na stałych obrotach przy jednoczesnym sterowaniu hamulcem nożnym. Dzięki temu moto jest stabilne w zakręcie nawet przy małych prędkościach.

    Wiem, pewnie zaraz ktoś napisze, że Ameryki nie odkryłem. Jednak jako świeżakowi uratowało mi to skórę :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.