Mazury to kraina ciszy i bliskiego kontaktu z naturą. Piękne jeziora mazurskie przyciągają jak magnes i zachwycają swoją dzikością. Malowniczy krajobraz to nie jedyna atrakcja, znajdziesz tu także wojenną przeszłość schowaną w gęstym lesie.

Wakacyjna stolica regionu to rozrywkowe i gwarne Giżycko. Znajduje się tu wspaniały amfiteatr Twierdzy Boyen, w którym odbywają się koncerty. Dobrze ukryta w gęstym lecie i otoczona fosą twierdza to największa atrakcja miasta. Wzniesiono ją w połowie XIX wieku i stanowiła ważne ogniwo w niemieckim systemie obrony na wschodniej granicy.

Zbudowane z cegły i polnych kamieni bastiony, bramy i budynki stawiają opór upływowi czasu. To jednak nie jedyne miejsce przyciągające miłośników dawnych fortyfikacji. Jadąc dalej w kierunku Kętrzyna natrafiamy na słynną kwaterę Adolfa Hitlera zwaną Wilczym Szańcem. Było to miejsce wyposażone w najwyższej klasy zabezpieczenia, czyli żelbetowe ściany o grubości 8 m i system tuneli łączący poszczególne bunkry.

7389696260_e7d46b2137_oPrzez trzy lata Hitler i jego dowódcy przebywali w Wilczym Szańcu po czym wycofując się przed Armią Czerwoną wysadzili wszystko w powietrze. Teraz można zwiedzać to co ocalało, czyli bunkry u schrony w różnym stanie. Jest to miejsce, które warto odwiedzić, aby poczuć potęgę  III Rzeszy.

6013565479_bb9b383846_o

Po atrakcjach związanych z pozostałościami wojennymi warto odwiedzić dawną krzyżacką strażnicę obronną jaką jest Kętrzyn. Znajduje się tu wzniesiony w II połowie XIV w. zamek krzyżacki, który po wojnie został zrekonstruowany, a w jego wnętrzach utworzono muzeum.

Dalej w miejscowości Reszel znajduje się masywne ceglane zamczysko zbudowane przez krzyżaków, a następnie przekazane biskupom warmińskim. Zamek budowany przez 100 lat robi ogromne wrażenie i jest wizytówką miasta. Warto wspiąć się na wysoką wieżę aby podziwiać piękny panoramę sennego miasteczka, które przetrwało zawieruchy wojenne i do dziś zachowało zabytkowy charakter.

4893464285_1eef6221e7_o

Na mazurach nie może zabraknąć odwiedzin nad jeziorem. Nad jeziorem Sztynorckim, pomiędzy wspaniałym jeziorem Mamry i jeziorem Dargin znajduje się miejscowość Sztynort. Zachowała się tu rezydencja rodziny Lendorffów, którzy byli właścicielami pięknej wyspy Upałty, która jest największą wyspą w krainie jezior.

Kiedyś udostępniona dla turystów, obecnie stworzono na niej rezerwat ornitologiczny. Warto wstąpić do Sztynortu, aby zobaczyć barokowy pałac i wspaniały, choć nieco zaniedbany park, którego główna aleja prowadzi do kanału, który łączy się z jeziorem Kisajny. Niedaleko znajduje się most, z którego rozciąga się urzekający widok na miejsce połączenia jeziora Dargin i Kisajny.

6683786989_aa9eaeeb2b_o

Odwiedź koniecznie:

 1. Twierdza Boyen w Giżycku
 2. Zamek krzyżacki w Giżycku
 3. Obrotowy most w Giżycku
 4. Wilczy Szaniec w Gierłoży
 5. Park miniatur mazurskich w Gierłoży
 6. Rezydencję Lehndorffów w Sztynorcie
 7. Zamek krzyżacki w Kętrzynie
 8. Sanktuarium maryjne w Świętej Lipce
 9. Zamek biskupów warmińskich w Reszlu
 10. Kwatera niemiecka w Mamerkach

 

Spróbuj koniecznie:

 1. Pierogów mazurskich ze szczupakiem w Karczmie Stary Młyn w Giżycku
 2. Półmiska wilków morskich w Tawernie Keja w Węgorzewie

 

Proponowana trasa:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.