W Beskidach przetrwała góralska kultura, budownictwo oraz gwara. Znajdziesz tu niezwykłej urody miejsca, ciche i urokliwe wioski, a malownicze drogi wijące się pomiędzy pasmami gór dostarczą niezapomnianych wrażeń.

Trójwieś: Koniaków, Istebna i Jaworzynka to centrum kulturalne Beskidów. Koniaków słynie z przepięknych koronek, które powstają bez gotowych wzorów. Umiejętność szydełkowania przekazywana jest tutaj z pokolenia na pokolenie. Niedaleko leży Jaworzynka, gdzie znajduje się jeden z sześciu trójstyków granic. To tu spotykają się granice Polski, Czech i Słowacji. W Istebnej możesz odwiedzić izbę pamięci słynnego himalaisty Jerzego Kukuczki.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Polska/Poland Beskid Slaski / Folklor / Koronki Koniakowskie

Beskidy oferują motocyklistom malownicze przełęcze. Przegibek, łączący Bielsko z Międzybrodziem to droga biegnąca wśród lasów na szczyt, który oferuje wspaniały widok na grzbiety Beskidu Małego. Droga przez Przełęcz Salmopolską wije się serpentynami wśród lasów i polan, z których roztacza się niezapomniany widok na panoramę Beskidów. Najsłynniejszą przełęczą jest Kubalonka, która wiedzie na południe od Wisły do trójwsi: Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa.

[sam id=”22″ codes=”true”]

SONY DSC

Oprócz pięknych widoków, malowniczych serpentyn oraz góralskich opowieści, możesz tu znaleźć wspaniałe historie wielkich rodów. Warto odwiedzić zamki Sułkowskich oraz Habsburgów, gdzie jeszcze niedawno mieszkała księżna Maria Krystyna Altenburg.

417486182_cecc62bd6a_o

 

Odwiedź koniecznie:

 1. Zamek Sułkowskich w Bielsku Białej,
 2. Zamek Habsburgów w Żywcu,
 3. Browar Żywiec w Żywcu,
 4. Galerię Strachów Polnych w Rudzicy,
 5. Fortyfikacje w Węgierskiej Górce,
 6. Górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim,
 7. Muzeum Wsi Kysuckiej w Vychylowce,
 8. Zameczek Prezydencki w Wiśle.

 

Spróbuj koniecznie:

 1. Kotleta istebniańskiego w Karczmie “u Ujca” w Istebnej,
 2. Kwaśnicy w “Starej Karczmie” w Jeleśni,
 3. Prażuchów ze skwarkami w Gospodzie Ochodzita w Koniakowie,

Proponowana trasa:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.