Krystalicznie czyste jeziora krasowe, urokliwe drewniane kładki i prawie sto wodospadów! Park Narodowy Jezior Plitwickich to doskonałe miejsce do wyciszenia i relaksu.
Park zlokalizowany jest ok. 140 km od Zagrzebia. Jadąc w kierunku wybrzeża drogami ekspresowymi (E65, czy E71), warto nieco zboczyć na mniejsze, ale i ciekawsze trasy. Wówczas słusznym będzie odpoczynek od hałasu napływającego powietrza i dźwięku silnika.
Miejsce to zostało docenione i wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Kompleks jezior składa się aż z szesnastu zbiorników wodnych. Ich łączna długość wynosi 8,2 km, a łączna powierzchnia to ok. 200 ha.
Jeziora przedzielone są naturalnymi kaskadami, co w efekcie daje bardzo przyjemne dla oka wodospady. Jest ich tutaj ponad 90. Bieg wody nieustannie się zmienia (spowodowane warunkami hydrologicznymi) i w efekcie jedne bariery wodne wysychają, by w drugim miejscu pojawił się zupełnie nowy wodospad. Występuje tutaj spora dynamika różnorakich procesów przyrodniczych – warto przybyć tutaj kilka razy i móc to zaobserwować na własne oczy.
Ivo Pevalek (pierwszy badacz tego naturalnego fenomenu) użył sformułowania: „Woda, jeziora, wodospady i lasy są wszędzie, ale Jeziora Plitwickie są tylko jedne”. A zatem naprawdę warto odwiedzić to miejsce. Największym z tych krasowych jezior jest Kozjak. Ma 80 ha. powierzchni i niemalże 50 m. głębokości.
W tymże parku zastaniemy także największy wodospad w Chorwacji. Jest nim Wielki Wodospad, którego wysokość wynosi 78 m. Różnica wysokości pomiędzy taflą pierwszego jeziora Proscansko Jezero, a najniższym poziomem tego urokliwego miejsca (Rzeka Korana), to 156 m.
Przyrodniczo jest to także bardzo urodzajny teren. Odnotowano tutaj 161 gatunków ptaków, 321 gatunków motyli, 21 gatunków nietoperzy, oraz wielu ssaków. Na powierzchni parku liczącej 30 m. kw. rozpoznano 1267 gatunków roślin.
Jest możliwość wybrania kilku szlaków, by przemierzyć to miejsce. Należy jednak wziąć pod uwagę kilka czynników, a jednym z podstawowych jest nasza kondycja. Jeśli jedyną formą ruchu jest zarzucanie nogi na motocykl – należy mieć to na uwadze i nie rzucać się na najdłuższe wytyczone szlaki, których długości sięgają 25 km.
Każdą trasę można pokonać w dwie strony. Jedną z nich warto pokonać darmowym autobusem. Na niektórych trasach pewne odcinki pokonuje się niewielkimi statkami pasażerskimi, czy pociągami drogowymi. Najkrótsze trasy zajmują ok 2 godzin, natomiast najdłuższe ok 8 godzin.
Mimo nieskazitelnie czystych wód, których barwy mienią się kolorami błękitu i zieleni, zakaz jest wszelakich kąpieli, łowienia ryb, rozpalania ognisk, czy nawet zbaczanie z wytyczonych szlaków. Wędrowanie w wytyczonych miejscach już przysparza wielu pozytywnych wrażeń. Wąskie, drewniane pomosty unoszą się tuż nad krystaliczną wodą – to trzeba po prostu przeżyć.
Wyruszając w pieszą wędrówkę warto zaopatrzyć się w akcesoria turystyczne, od kremu przeciwko promieniowaniu UV, po wszelakie sztormiaki. Pogoda bowiem w okolicy terenów wodnistych zmienną jest. Szlaki w głównej mierze przebiegają w cieniu skał, bądź drzew. Do parku są dwa wejścia. Zależnie od preferencji należy wybrać jedno z nich. Obydwa wejścia znajdują się przy drodze nr 1, która wiedzie od miejscowości Karlovac na południe.
Rada dla fotografików: należałoby zarezerwować więcej czasu, niż ten deklarowany podczas wyboru trasy. Miejsca są tak urokliwe, że złapanie każdego z nich pochłonie więcej czasu. Po drugie, należałoby zrezygnować ze statywów. Przez większość dnia jest sporo turystów, a kładki są relatywnie wąskie. Zastawienie jej trójnożnym narzędziem na pewno nie spotkałoby się z radością ludzi czekających tuż za nami, by móc przejść dalej.