Motocykle klasy 125 cm3 najczęściej trafiają w ręce kierowców bez doświadczenia na jednośladach. Minimum trzyletni staż za kierownicą samochodu daje im co prawda ogólną sprawność w ruchu drogowym, ale nie mają jeszcze wyrobionej właściwej techniki i odruchów w jeździe motocyklem. Dlatego hamulce z układem zapobiegającym blokowaniu kół są bardzo pożądanym elementem wyposażenia maszyny dla początkującego motocyklisty. Oto 11 najtańszych nowych modeli z ABS-em, które możemy kupić w salonach w sezonie 2025.
Od 2016 roku wszystkie sprzedawane w Polsce nowe motocykle z silnikami powyżej 125 cm3 muszą być wyposażone w system ABS. W przypadku 125-tek pozostawiono producentom wybór – ABS lub CBS. Czym różnią się te dwa układy?
Układ CBS, od Combined Braking System (kombinowany układ hamulcowy), sprawia, że gdy hamujemy przodem lub tyłem, zawsze dohamowywane jest jednocześnie drugie koło. Dzięki temu siła hamowania rozkładana jest bardziej równomiernie, hamowanie jest skuteczniejsze i bezpieczniejsze. Z kolei system ABS, czyli Anti-Lock Braking System (system zapobiegający blokowaniu kół) to oparty na czujnikach i elektronice układ mierzący prędkość obrotową kół. Jego zadaniem jest niedopuszczenie do zablokowania koła i zerwania przyczepności w czasie nagłego i ostrego hamowania. Zwłaszcza na nawierzchni o zmniejszonej przyczepności, np. brudnym, zimnym i mokrym asfalcie. Układ ten jest skuteczniejszy od CBS, ale też znacznie bardziej skomplikowany, a więc droższy. Zwiększa także masę pojazdu.
Lepiej mieć niż nie mieć
W motocyklach wyższej klasy, np. nowoczesnych dużych turystykach, często spotkamy jednocześnie układ ABS i CBS, w dodatku współpracujący z jednostką IMU mierzącą pozycję i przeciążenia w czasie ruchu pojazdu w czasie rzeczywistym. W motocyklach klasy 125, nawet tych najdroższych, stosowane są klasyczne, stosunkowo proste, dwukanałowe systemy ABS. Należy przy tym pamiętać, że choć ABS rzeczywiście poprawia nasze bezpieczeństwo w czasie nagłego hamowania, kiedy odruchowo mocno wciskamy klamkę i/lub pedał, to nie jest lekiem na całe zło. Nie pomoże, gdy np. w złożeniu zahamujemy na wysypanym piachu. Tym niemniej zawsze warto go mieć, zwłaszcza na początku swojej motocyklowej przygody.
Jaki motocykl 125 dla dziewczyny? Trzy modele firmy Barton idealne dla kobiet [zestawienie, kat. B]
Motocykle 125 z ABS-em są naturalnie droższe od modeli wyposażonych „tylko” w CBS. Zdarzają się jednak rodzynki w przystępnych cenach. Oto najtańsze nowe motocykle z silnikami 125 cm3, na samochodowe prawo jazdy, wyposażone w hamulce z ABS-em.
QJ Motor SRV 125
Kto by się spodziewał, że najtańszym na rynku motocyklem 125 cm3 z ABS-em będzie cruiser? Jednoślady utrzymane w tej stylistyce, również chińskie, są zazwyczaj wyraźnie droższe od nakedów. Tymczasem QJ Motor proponuje nam SRV 125 – zgrabny, niski i długi motocykl z najmocniejszym dla tej klasy silnikiem (15 KM), kolorowym wyświetlaczem, oświetleniem LED, dwoma gniazdami USB i hamulcami z ABS-em. Mała petarda za niewiele ponad 10 tys. zł!
- Silnik: jednocylindrowy, chłodzony cieczą, 125 cm3
- Moc: 15 KM
- Masa: 150 kg
- Cena: 10 990 zł
QJ Motor SRK 125S
Kolejna znakomita cenowo propozycja marki QJ Motor, tym razem w postaci nakeda o nowoczesnych kształtach. Model SRK 125S ma silnik, osiągi i wyposażenie identyczne jak w SRV 125, a dodatkowo widelec USD i sportową ramę. Stąd pewnie różnica w cenie wynosząca tysiąc zł. Jedno jest pewne – pod względem stosunku ceny do całego pakietu, marka QJ Motor w sezonie 2025 rządzi w tym segmencie.
- Silnik: jednocylindrowy, chłodzony cieczą, 125 cm3
- Moc: 15 KM
- Masa: 143 kg
- Cena: 11 990 zł
Romet Division 125 SR - 11 999 zł
Mały naked o nieco mrocznej stylistyce streetfightera, wyraźnie zapatrzony w Yamahę MT-125, a przy tym tańszy od niej praktycznie o połowę. Testowaliśmy ten motocykl i to, co spodobało nam się najbardziej, to obszerna, grubo obszyta kanapa oraz zawieszenie zapewniające komfortową jazdę nawet po kiepskiej jakości asfalcie. Pełne 15 KM? Jest. ABS – obecny!
- Silnik: jednocylindrowy, chłodzony cieczą, 125 cm3
- Moc: 15 KM
- Masa: 138 kg
- Cena: 11 990 zł
MBP Morbidelli F125
Czas na dwa modele, o których wiemy jeszcze bardzo niewiele, bo dopiero wchodzą na nasz rynek, podobnie zresztą jak cała marka Morbidelli. Możemy tu jednak liczyć na silne „plecy”, bo to ta sama chińska grupa, co Benelli, QJ Motor i Keeway, oraz ten sam polski dystrybutor – firma Motor-Land. Morbidelli F125 to miejsko-pozamiejski naked o ostrych kształtach, z 15-konnym silnikiem, widelcem USD, oświetleniem LED i oczywiście ABS-em.
- Silnik: jednocylindrowy, chłodzony cieczą, 125 cm3
- Moc: 15 KM
- Masa: 140 kg
- Cena: 12 490 zł
MBP Morbidelli T125X
Z naszej perspektywy, a także zapewne z perspektywy innych motocyklowych turystów o długich nogach, znacznie ciekawszą propozycją marki Morbidelli jest model T125X. To pełnoprawny motocykl adventure, kształtem bardzo przypominający popularnego CFMoto 450 MT. Widzieliśmy ten motocykl na ostatnich targach Warsaw Motorcycle Show i jestesmy pod dużym wrażeniem jakości wykonania i całego pakietu. MBP Morbidelli T125X z pewnością będzie w tym sezonie czarnym koniem całego segmentu, bo jego cena jest również bardzo atrakcyjna.
- Silnik: jednocylindrowy, chłodzony cieczą, 125 cm3
- Moc: 15 KM
- Masa: 140 kg na sucho
- Cena: 12 990 zł
Bajaj Pulsar NS 125 - 13 499 zł
Indyjski Bajaj nie jest może marką prestiżową, ale w segmencie małych motocykli ma potężne doświadczenie, poparte wielomilionową sprzedażą. Model Pulsar NS 125, obecny na naszym rynku od kilku lat w sieci dystrybucji Romet Motors, to porządnie wykonany naked do ciężkiej codziennej roboty. Ciekawostką jest jego silnik z dwoma rozrusznikami – elektrycznym oraz nożnym. Tak, Pulsara można sobie kopnąć!
- Silnik: jednocylindrowy, chłodzony powietrzem, 125 cm3
- Moc: 12,7 KM
- Masa: 144 kg
- Cena: 13 499 zł
Zontes 125 U
Zontes to kolejny producent z Państwa Środka, który kusi więcej niż jedną ofertą w interesującym nas segmencie niedrogich 125-tek z ABS-em. Model 125 U to nowoczesny naked o agresywnym, sportowym wizerunku. Idą za nim osiągi – silnik, chłodzony cieczą, generuje prawie 15 KM. Z elektronicznych ciekawostek mamy tutaj nie tylko światła LED i gniazdo USB, ale też system bezkluczykowy i elektrycznie otwierany wlew paliwa i blokadę podnoszenia siodła. Generalnie bardzo przyjemny dla oka i dobrze wykonany motocykl o bardzo młodzieżowym charakterze.
- Silnik: jednocylindrowy, chłodzony cieczą, 125 cm3
- Moc: 14,6 KM
- Masa: 150 kg
- Cena: 13 999 zł
Zontes 125 C
Zontes 125 C ma identyczne osiągi i wyposażenie elektroniczne jak wspomniany wcześniej naked, ale jest cruiserem, a w zasadzie neocruiserem. Stylistyka to jedno, ale idą też za nią walory praktyczne. Model 125 C toczy się na mniejszych, 16-calowych kołach, a jego kanapa jest na małej wysokości – tylko 700 mm. Dzięki temu bez problemu poradzą sobie z nim również kierowcy o drobnej posturze, w tym oczywiście panie.
- Silnik: jednocylindrowy, chłodzony cieczą, 125 cm3
- Moc: 14,6 KM
- Masa: 153 kg
- Cena: 13 999 zł
Daytona DyMoto 125 ABS
Daytona to nowa marka na naszym rynku, ale w innych krajach, np. w Grecji, zdążyła się już porządnie zadomowić. Model DyMoto 125 ABS to mały turystyk adventure z dużym potencjałem. Ma regulowaną szybę, wygodną kanapę na przystępnej wysokości 775 mm oraz wydajny, chłodzony cieczą silnik o mocy 14 KM. Daytona DyMoto 125 ABS toczy się na odlewanych felgach o średnicy 17 cali z przodu i z tyłu. Dostępny jest też nieco droższy model DyMoto 125 X ABS ze szprychowymi kołami i kompletem aluminiowych kufrów.
- Silnik: jednocylindrowy, chłodzony cieczą, 125 cm3
- Moc: 14 KM
- Masa: 160 kg
- Cena: 14 299 zł
Kove NK 125R
Czasem wystarczy jeden ciekawy element, żeby wyróżnić się na tle innych chińskich nakedów klasy 125. Kove NK 125R, oprócz 15-konnego silnika i sporej ilości współczesnej elektroniki, może się pochwalić jednoramiennym wahaczem, który świetnie koresponduje z kratownicową ramą. Mała rzecz, a jak cieszy!
- Silnik: jednocylindrowy, chłodzony cieczą, 125 cm3
- Moc: 15 KM
- Masa: 135 kg
- Cena: 14 900 zł
Voge 125R - 14 990 zł
Marka Voge mocno namieszała w segmencie turystycznych adventure średniej klasy, ale i w klasie 125 ma się czym pochwalić. Model 125R to ciekawie wystylizowany i porządnie wykonany wszechstronny naked. Odwrócony widelec, pełne 15 KM, chłodzenie cieczą, sporo elektroniki, w tym oczywiście ABS. Może nie najtańszy w zestawieniu, ale z pewnością wart uwagi. Warto ponegocjować w salonie!
![Voge 125R motocykl do miasta na kategorię B Bezpieczne hamowanie. 11 najtańszych motocykli 125 z układem ABS [zestawienie, cena, ranking, 2025, jaki najmocniejszy najmniej awaryjny motor dla dorosłego]](https://motovoyager.net/wp-content/uploads/2023/06/KMB9510.jpg)
- Silnik: jednocylindrowy, chłodzony cieczą, 125 cm3
- Moc: 15 KM
- Masa: 136 kg
- Cena: 14 990 zł