EkstraSamochód czy jednoślad: który z nich hamuje lepiej. Ciekawy eksperyment

Samochód czy jednoślad: który z nich hamuje lepiej. Ciekawy eksperyment

-

Jak powszechnie wiadomo, radzieckim naukowcom ludzkość zawdzięcza wiele epokowych odkryć i wynalazków. Tym razem ich młodsi białoruscy koledzy postanowili w sposób naukowy porównać drogę hamowania samochodu i jednośladu.

Do eksperymentu użyto samochodu Smart Roadster, skutera Gilera Nexus 500 i samochodu WAZ 2101, czyli pamiętającego czasy Breżniewa Żyguli typu kanciak. Pomiar drogi hamowania odbywał się na bezpiecznej, zamkniętej drodze pod Mińskiem.

Młodzi naukowcy narysowali na drodze linię początku hamowania, a także znaki oznaczające każdy metr. Asfalt niezłej jakości był lekko wilgotny z powodu padającego deszczu.

Eksperyment przeprowadzono przy trzech prędkościach: 30 km/h, 60 km/h i 80 km/h. Początkowo planowano pomiar przy 90 km/h, do tak zawrotnej prędkości nie udało się jednak rozpędzić Żyguli.

Jak podkreślili autorzy eksperymentu, na tylnym kole skutera znajdowała się całkiem łysa opona. Stan opon w samochodach określono jako „zadowalający”, choć w Żyguli powietrze było lekko spuszczone.

Systemy hamulcowe w trzech pojazdach były sprawne, żaden nie posiadał ABS. Wszyscy kierowcy starali się podczas hamowania nie blokować kół, choć w przypadku Żyguli okaaało się to niemożliwe.

Samochód czy jednoślad: co hamuje lepiej

Jak widać na filmie, droga hamowania przy różnych prędkościach okazała się zbliżona dla wszystkich trzech pojazdów, które wzięły udział w eksperymencie. Jego uczestnicy wyciągnęli też trzy istotne wnioski i obalili pewne mity.

Po pierwsze – droga hamowania nie zależy od masy. Większy ciężar zwiększa wprawdzie siłę nacisku na podłoże, lecz proporcjonalnie zwiększa się również siła inercji.

Po drugie – nieistotna jest wielkość powierzchni kontaktu z podłożem. Jej wzrost proporcjonalnie wpływa na zmniejszenie siły tarcia, bilans jest więc zerowy.

I trzeci wniosek: sam system hamulcowy również nie ma wpływu na drogę hamowania, o ile kierowcy uda się tak przeprowadzić  hamowanie, by koła nie wpadły w poślizg.

Końcowe wnioski autorów są następujące: na drogę hamowania mają wpływ tylko dwa czynniki: skład mieszanki zastosowanej w oponach oraz umiejętności kierowcy (unikanie poślizgu kół). Innymi słowy – gdyby opony o jednakowym składzie chemicznym założyć na skuter, traktor, autobus czy lokomotywę ich droga hamowania będzie na tym samym podłożu jednakowa.

Młodym naukowcom gratulujemy eksperymentu i zachęcamy do kolejnych.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ