Grupa studentów z uniwersytetu w San Jose w Kalifornii skonstruowała prototyp motocykla sferycznego, który może się poruszać we wszystkich kierunkach. Równowagę zachowuje dzięki skomplikowanemu systemowi żyroskopów i mechanizmów kontroli.

Motocykl zamiast tradycyjnych kół ma kule, poruszające się we wszystkich kierunkach. Do jazdy wykorzystuje silnik elektryczny i nazwany został SDS, czyli Spherical Drive System (System Napędu Sferycznego).

Prace nad projektem rozpoczęto jeszcze na początku 2011 roku. 14-osobowy zespół wzorował się na tak różnych źródłach jak np. sferyczny samochód z filmu Ja, Robot, wózek Segway czy roboty opracowane przez Takaya Ochiai z Uniwersytetu Tohoku Gakuin w Japonii (zaprezentowane poniżej na filmie). Kierownica pojazdu – a w zasadzie joystick – oprócz tradycyjnych funkcji zwykłego motocykla pozwoli również na wykonywanie dodatkowych manewrów, jak jazda na bok czy po skosie. Kule, wykonane z włókna węglowego i hartowanego szkła zostaną pokryte powłoką ze specjalnego ultratrwałego kauczuku, wykorzystywanego w przemyśle, m.in. na taśmach produkcyjnych. Obecnie pojazd jest całkowicie stabilny przy prędkości około 15 km/h, projektanci chcą zwiększyć tę prędkość do 100 km/h.

Rozwój projektu można śledzić za pośrednictwem profilu na Facebooku.

Film

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here