Reklama

Co zrobić, by w miastach było więcej miejsca? Żeby żyło się łatwiej, żeby nie było korków? Jeżeli wydaje się wam, że odpowiedzią na to pytanie będą motocykle i skutery, to grubo się mylicie. Brukselscy urzędnicy za nic mają oczywiste, miejskie plusy jednośladów twierdząc, że to te pojazdy przede wszystkim zatruwają powietrze..

Według badań przeprowadzonych przez francuskich naukowców motocykle emitują do atmosfery ponaddziesięciokrotnie więcej dwutlenku węgla niż auta. To właśnie urzędnicy wzięli sobie bardzo do serca, choć według własnych badań, przeprowadzonych na terenie Brukseli, za zatruwanie środowiska jednoślady odpowiedzialne są jedynie w… 6 %.

Od lat wiadomo, że kraje Beneluksu bardzo poważnie podchodzą do ekologii mobilności, stąd też pomysły brukselskich urzędników, którzy planują do 2022 roku wyrzucenie z miasta spalinowych jednośladów, do 2030 roku samochodów z silnikami dieslowskimi, a do 2035 roku reszty spalinowych aut.

Choć według przeprowadzonych badań, gdyby jedynie 10% kierowców aut w Brukseli przesiadło się na jednoślady, korki zmniejszyłyby się nawet o 40%. Jak wiadomo korki powodują wzmożoną emisję CO2 i innych szkodliwych dla ludzi substancji, ale to do urzędników nie przemawia i tego współczynnika raczej ich badania nie objęły.

Mimo tego, że od 2020 roku do motocykli wchodzi nowa norma czystości spalin – EURO 5, w miejsce jaśnie nam panującej od 2017 normy EURO 4, to raczej urzędnicy zdania nie zmienią. Niestety jest to ogólnoeuropejski trend i takich newsów jak ten powinniśmy się spodziewać w najbliższej przyszłości więcej.

Często pytacie nas o to, kto będzie chciał jeździć elektrycznymi motocyklami. Mały zasięg, wysoka cena zakupu, słabo rozwinięta sieć stacji ładowania – zgoda. Ale za to brak zakazów i możliwość wjechania nimi absolutnie wszędzie sprawi, że będziemy zmuszeni po nie sięgnąć. Tak wygląda przyszłość motoryzacji – czy tego chcemy, czy nie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.