ciekawostkiKask ze sztuczną inteligencją – zbędny gadżet czy konieczność?

Kask ze sztuczną inteligencją – zbędny gadżet czy konieczność?

-

Pomimo wszystkich ograniczeń, ruch drogowy staje się bardziej dynamiczny. Więcej jest również samochodów i jednośladów. To wszystko powoduje, że musimy jeździć z większą uwagą, ostrożnością i skupieniem. Być może wymierną pomoc przyniesie zastosowanie sztucznej inteligencji w… kasku.

Czy nowe motocykle przejadą tyle, co stare? Czy nowe generacje są tak bezawaryjne jak wcześniejsze modele? Może tak, może nie, ale to już nie ma znaczenia [felieton, japońskie, chińskie]

Elektronika, coraz więcej elektroniki

O nasze bezpieczeństwo dbają coraz bardziej wyrafinowane i skomplikowane systemy elektroniczne. Dawno już przestał wystarczać ABS. Standardem jest wielopoziomowa kontrola trakcji, mapy silnika, czujniki martwego pola. W adwenczerach z wyższej półki montowane są radary.

Sztuczna inteligencja przyjacielem każdego motocyklisty?

Z każdym dniem AI wdziera się w nasze życie coraz mocniej. Inżynierowie z firmy Intelligent Cranium Helmets doszli do wniosku, że narzędzie to może być bardzo pomocne w prowadzeniu motocykla. Ich propozycja, to nafaszerowany elektroniką kask. Aktualnie w ofercie producenta znajdują się cztery rodzaje kasków, różniących się przede wszystkim zaawansowaniem technologicznym, ilością czujników, itp. Jedną z głównych idei było opracowanie kasku, który zapewniał być doskonałą widoczność, pozbawioną martwego pola. Nie zapewniają tego bowiem ani szerokie wizjery, ani najdoskonalsze lusterka.

Kask ICH sztuczna inteligencja Artistic 2 red angled 3

Bezpieczeństwo przede wszystkim

ICH nie zapomniało o podstawowej funkcji kasku motocyklowego – ochronie głowy przed urazami i uderzeniami. Efektem jest staranny dobór materiałów i duża uwaga poświęcona projektowaniu skorupy. Kaski tej firmy wyposażone są w kolorowe wyświetlacze przezierne (Head-Up Display), jeszcze do niedawna kojarzące się z pilotami myśliwców. Rozdzielczość HUD-ów to 1080p. Ilość informacji ograniczono do niezbędnego minimum i dotyczą martwego pola oraz podstawowych parametrów jazdy. Obraz z tylnej półsfery generują dwie kamery o kącie widzenia 240 stopni. Standardowym wyposażeniem są również dwa czujniki zbliżeniowe. Dodatkowa kamera zamontowana jest z przodu kasku. W zależności od wersji rejestruje ona obraz w jakości 2 lub 4K. Nagrywany jest również dźwięk. Kaski ICH standardowo zapewniają również możliwość łączenia z kaskami innych motocyklistów. Wbudowane systemy informują o zagrożeniach, np. o zbliżających się pojazdach. Gdy motocyklista ulegnie wypadkowi, kask poinformuje o tym odpowiednie służby ratunkowe.

Kask ICH sztuczna inteligencja Artistic 2 red angled 2

Nie samym bezpieczeństwem motocyklista żyje

Dzięki dedykowanej aplikacji użytkownik kasków ICH uzyskuje dostęp do zapisów kamery oraz statystyk dotyczących sytuacji niebezpiecznych. Aplikacja zapewnia również wsparcie, w przypadku kradzieży kasku. Warto również zaznaczyć, że konstruktorom udało się uzyskać niską masę kasku – 1,71 kilograma. Ceny kasków wahają się od 650 do 1.850 dolarów.

Pomocnik?

Wyświetlacze, stosowane obecnie w motocyklach, zapewniają coraz więcej informacji. Dziś już nie wyobrażamy sobie jazdy bez wskaźnika poziomu paliwa czy zapiętego biegu. Dochodzą o tego dane z czujników ciśnienia w oponach i inne. Czy dodatkowe informacje pochodzące z kasków, jak prezentowane ICH rzeczywiście będą powodować wzrost poziomu bezpieczeństwa? A może będą powodować spadek skupienia? Ciekawi jesteśmy opinii naszych czytelników.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Krzysztof Brysiak
Krzysztof Brysiak
Pasją motocyklową zarażony od dziecka, kiedy to wyobraźnię rozpalała Cezet 350 sąsiada. Zwolennik spokojnej jazdy, lubiący zachwycać się mijanymi widokami. Miłośnik prostych, klasycznych maszyn, potrafiący zachwycić się również nowoczesnym designem, w szczególności włoskim. Lubi przede wszystkim wyprawy w małym, kilkuosobowym gronie oraz samotne ucieczki od cywilizacji, hałasu i zgiełku. Dlatego też chętnie odkrywa wschodnie tereny Polski. W podróży nie rozstaje się z aparatem, bo fotografia to jego drugie hobby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ