niedz., 19 wrz. 2021

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo na drodze – opony motocyklowe i ich odpowiedni wybór

-

Zauważyłeś, że koła twojego motocykla są zużyte i zastanawiasz się nad zmianą opon lub kupnem nowych, ale nie wiesz jak dobrać odpowiednie? Bez względu na rodzaj posiadanego sprzętu na pewno przy szukaniu ofert masz wrażenie, że ich ilość jest prawie nieskończona, co może budzić wiele wątpliwości. Na rynku jest tak wiele marek, a każda ma tak wiele modeli, że nie wiadomo, którą oponę wybrać. Jak będzie najlepsza? Który typ? Dowiedz się, jak wybrać odpowiednią oponę motocyklową.

Opony jako podstawa motocykla

Głównym wyposażeniem motocykla są opony, dlatego przy ich wyborze należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Zapewniają stabilność i są Twoim punktem oparcia, dlatego musisz mieć na oku ich stan, aby nie doznać wypadku. Jednak zmiana ogumienia niekoniecznie musi być spowodowana zużyciem kół. Może również wynikać z tego, że chcesz mieć nowoczesne opony motocyklowe lub przeznaczyć je do nowej aktywności np. w terenie.

Nie wiesz, jakie typy opon motocyklowych są na rynku lub jak je dobrać? Cóż, nic dziwnego, bo w rzeczywistości istnieje ich ogromny wybór. Ograniczeniem z jednej strony jest rozmiar opon dostosowany do Twojego motoru, a z drugiej sposób użytkowania, czyli to po jakiej nawierzchni zamierzasz jeździć.

Oznakowanie opon

Każda opona motocyklowa ma z boku kod, który zawiera różne specyfikacje, o czym musisz pamiętać przy zakupie. Każdy ze znaków, numeryczny lub literowy, odnosi się do określonej cechy, takiej jak związek między wysokością a szerokością, profil opony, średnica felgi, czy są one specyficzne dla motocykla, czy innego typu pojazdu, kod obciążenia, kod prędkości i indeks nośności. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe rozszyfrowanie każdego z nich.

Jak czytać taką nomenklaturę? Przykładowo kod 180/55 B 17 70 W jest tłumaczony w następujący sposób:

180 – szerokość opony podana w mm

55 – stosunek wysokości do szerokości opony,

B – diagonalna z opasaniem (R – radialna konstrukcja osnowy, TT – dętkowa, TL – bezdętkowa, RF – wzmacniana)

17 – ilość cali opony

70 – nośność w kg (335 kg)

W – współczynnik prędkości (W – 270 km/h).

Profesjonalny sklep z oponami motocyklowymi np. Gmoto.pl zawsze oferuje szeroki wybór różnych modeli ogumienia, które możesz dostosować do swoich wymagań. Pamiętaj, aby sprawdzić również datę produkcji (DOT), kraj pochodzenia, typ bieżnika oraz markę. DOT (Department of Transportation) informuje o dacie produkcji konkretnego egzemplarza np. DOT 1419 informuje, że opona została wyprodukowana w 14 tygodniu 2019 roku.

Opona motocyklowa a szerokość felgi

Szerokość felgi a opona motocyklowa – zastanawiasz się, czy istnieje tutaj jakaś zależność? Otóż są to dwa ściśle powiązane ze sobą rozmiary. Elastyczne ścianki boczne opony umożliwiają montaż jednego rozmiaru gumy na obręczy o różnych szerokościach. Istnieje jednak zakres szerokości felgi dla każdego rozmiaru opony.

Pamiętaj, aby zwracać uwagę na podawaną w calach średnicę wewnętrzną opony, czyli średnicę obręczy. Jeżeli założysz ogumienie o większym rozmiarze, może ono ocierać się o elementy motocykla np. błotnik oraz szybciej zużywać, ponieważ będzie dochodzić do jego odkształcania się podczas jazdy.

Warto więc przed zakupem opon motocyklowych sprawdzić ich maksymalną szerokość i całkowitą średnicę.

Opony motocyklowe według ich twardości

Jedną z głównych różnic, które można zaobserwować między różnymi oponami motocyklowymi, jest twardość gumy. To jeden z czynników, które decydują o przyczepności. Generalnie można rozróżnić ogumienie:

  • twarde – nie amortyzuje tak dobrze jak inne opony, ale dobrze reaguje na ruchy kierownicą, co ma duże znaczenie szczególnie przy szybkiej jeździe.
  • średnie – równoważy przyczepność i zużycie. Takie opony są bardzo typowe i często polecane.
  • miękkie – im bardziej miękka i elastyczna jest mieszanka chemiczna, z której składa się guma, tym samym oferuje lepsze wartości przyczepności. Problem polega na tym, że z reguły im większa elastyczność, tym mniejszy opór tarcia, a co za tym idzie większe zużycie opony.

Wybór między rodzajem gumy warto powiązać z uwzględnieniem terenu, na którym motocykl będzie używany. Tak więc, chociaż miękka opona motocyklowa ma tendencję do zapewniania większej przyczepności niż twarda, jej zastosowanie zależy od podłoża, z którym będzie miała styczność. Przykładowo do jazdy na suchym lub kamienistym terenie muszą być twarde, podczas gdy do przełajów najlepiej, aby były miękkie.

Jeśli masz wątpliwości co do wyboru odpowiedniej opony, najlepiej skonsultuj się ze specjalistą. Nie zapomnij także o właściwym przechowywaniu ogumienia motocyklowego. Zaleca się, aby było to chłodne, suche, wentylowane miejsce, chronione przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, produktów chemicznych itp. Właściwie przechowywana opona zachowuje optymalny stan do 4-5 lat od daty produkcji.

Sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Kiedy i czy w ogóle pojawi się długo wyczekiwana Honda Transalp 750, czyli mała Africa Twin?

Model Transalp nigdy nie był najlepszy, ale za to wystarczająco dobry i kompletny, aby cieszyć się ogromnym uznaniem szczególnie w najbardziej wymagającym gronie motocyklowych...

Urzędnicy chcą wprowadzić permanentne ograniczenie prędkości do 30 km/h w trzech polskich miastach

Polskie miasta coraz częściej zaczynają się wzorować na europejskich stolicach.. Trójmiasto postanowiło pójść w ślady Paryża i na wszystkich ulicach swojego miasta wprowadzić ograniczenie...

ŚWIEĆ PRZYKŁADEM NOCĄ – nocna parada motocyklowa fundacji Jednym Śladem już w piątek 17 września!

Fundacja Jednym Śladem zaprasza na kolejną edycję akcji "Świeć Przykładem Nocą, czyli VII odblaskowa parada motocyklowa", która odbędzie się w piątek, 17 września. - Naszym...

Polacy nie chcą kupować już niewielkich motorowerów – dominacja pełnoprawnych motocykli na rynku – statystyki sprzedaży

Jeszcze niedawno nie mogliśmy nadziwić się jak fantastycznie sprzedają się małe motorowery w Polsce. Przyczyniła się do tego pandemia, ale także zmiana przepisów, która...

Ducati Polska zaprasza na Fighters Attack – wyjazd do Hiszpanii dla posiadaczy Streetfighterów V4

Lubisz piękne krajobrazy, kręte drogi i dużo słońca? Jeśli tak, to dobrze się składa. Wraz z motoRRaid przygotowaliśmy niesamowity wyjazd dla posiadaczy motocykli Ducati...