pon., 06 gru 2021

Off-road zimą. 6 wskazówek jak jeździć motocyklem po śniegu

-

Jazda po śniegu może dawać mnóstwo frajdy, pod warunkiem, że jest… Oto 6 rzeczy, o których musisz pamiętać, jeżeli zdecydujesz na jazdę po białym puchu.

Śnieg jak dotąd dość opornie spada z chmur. Jednak większość z nas najchętniej nie porzuciłaby jazdy motocyklem off roadowym nawet wtedy, gdy biały puch pokrywa ziemię szczelnie. Nie każdy wie jednak jak podejść do jazdy w bardzo śliskich warunkach. Niektórzy montują opony z kolcami, co jest dość pracochłonne i może być drogie. Inni próbują na tzw. czystej gumie. Oto 6 ważnych rzeczy, na które koniecznie zwróć uwagę.

Opony powinny być w jak najlepszym stanie1. Zadbaj o opony

Motocykl zimą zachowuje się inaczej. Przede wszystkim trzeba zadbać, by opony były w jak najlepszym stanie, najlepiej nowe z długimi niezaokrąglonymi kostkami. Na lodzie i mocno ubitym śniegu nie ma to większego znaczenia, bo i tak koła się ślizgają, natomiast na śniegu kopnym jeździ się jak w kopnym piasku. Żeby mieć skuteczne przeniesienie napędu, potrzebna jest nam dobra opona.

Podczas pokonywania trasy zimą raczej nie zmarzniemy2. Uważaj na lód

Największą trudność sprawiają dojazdówki, gdzie w mało widocznych koleinach pokrytych lodem przednie koło zachowuje się całkiem nieprzewidywalnie. Dopiero wjazd na kopny śnieg pozwala kontrolować motocykl.

 

Na śniegu kopnym jeździ się jak w kopnym piasku3. Nie żałuj gazu

Gdy śnieg jest głęboki, głębszy niż do osi koła, należy jak najszybciej zapiąć możliwie wysoki bieg, nie żałować gazu. Pozwoli to zachować trakcję i zabezpieczy przed ugrzęźnięciem.

 

Firmowe opony wyposażone w kolce nie są tanie4. Odciąż przód

Biodra powinny znajdować się nad tylnym błotnikiem. W tych warunkach moc jest kluczowa ale ogromne znaczenie ma także masa. Najsprawniej jeździ się wtedy dwusuwową ćwiartką. Dwusuwy lepiej znoszą niskie temperatury.

 

Motocykl zimą, czyli jazda po śniegu enduro5. Ćwicz długie drifty

Jazda bez kolców jest mało kształcąca, jeśli chodzi o technikę jazdy. Jedyne co możemy ćwiczyć to opanowanie motocykla, balans ciałem w warunkach bardzo ograniczonego kontaktu kół. Pięknie wychodzą długie drifty na stojąco bez podpierania się nogami. Najbardziej przeszkadza słaby kontakt przedniego koła.

Nowe opony6. Kolcuj tylko nowe opony

Pamiętaj by do kolcowania używać tylko nowych opon. O ile na lodzie i ubitym śniegu kolce mają znaczenie, o tyle na kopnym śniegu ciągnie nowa gruba kostka. Nie wkręcaj krótkich wkrętów od zewnątrz w tylną oponę. Siły tam działające spowodują błyskawiczne wypadanie wkrętów, co może być niebezpieczne dla jadących z tyłu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Nestor przekazuje na licytację WOŚP swojego H-D Electra Glide z 2010! Licytuj, pomagaj!

Nieodłącznym elementem Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy są towarzyszące jej, coroczne, internetowe aukcje. Tak też jest i w tym roku, przed 30. Finałem, który...

Royal Enfield podczas targów prezentuje model SG650 – czy to atak na Europę? [VIDEO]

Royal Enfield zdecydowanie ma teraz swoje 5 minut, która stara się bardzo dobrze wykorzystać. Wobec tego nadal przeprowadza zuchwały atak, jednakże tym modelem chyba...

Jak działa nowy system e-Toll? Aby uniknąć mandatu i problematycznej rejestracji skorzystaj z tego sposobu!

1 grudnia w życie weszła kolejna zmiana, która tym razem dotyczyła zupełnie nowego systemu naliczania opłat za jazdę po płatnych odcinkach autostrad w Polsce....

Od 1 grudnia także motocykliści zapłacą za autostradę za pomocą aplikacji e-TOLL – czeka nas spore utrudnienie

1 grudnia w życie wejdą kolejne zmiany, które dotyczyć będą opłat za autostrady zarządzane przez GDDKiA. Efektem nowego systemu będzie znacznie zmniejszenie korków, a...

Znaków drogowych w końcu będzie mniej, a zajmie się tym specjalna komisja powołana przez GDDKiA

GDDKiA w końcu zgadza się ze spostrzeżeniami kierowców, którzy poruszają się po polskich drogach. Znaków drogowych jest zdecydowanie za dużo, poustawiane są chaotycznie i...