śr, 23 Cze 2021

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny – mądry Polak po szkodzie

-

Jeżeli miałeś wypadek komunikacyjny i chcesz ubiegać się o odszkodowanie musi wystąpić w Twoim majątku szkoda. Jeżeli doznałeś złamania lub innego urazu wówczas możesz żądać zadośćuczynienia. To jest podstawowa różnica pomiędzy odszkodowaniem a zadośćuczynieniem. Pojęcia te jednak często w potocznym języku są używane zamiennie, ewentualnie zadośćuczynienie nazywane jest także odszkodowaniem.

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny – dalsze warunki uzyskania

Pomiędzy szkodą a czynem sprawcy wypadku musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy. Oznacza to, że możesz otrzymać odszkodowanie za złamanie ręki w wypadku, ale już nie otrzymasz odszkodowania za wcześniej doznane urazy. Okoliczności powstania szkody muszą więc wynikać ze zdarzenia, które ujęte jest w przepisach prawa o odpowiedzialności odszkodowawczej.

W przypadku wypadku komunikacyjnego pomiędzy zdarzeniem, a szkodą musi zachodzić zależność określona jako związek przyczynowy. Najczęściej odpowiedzialność odszkodowawcza sprawcy wiąże się z konsekwencjami jego zawinionego działania.

Sprawdź różne typy odszkodowania za szkody komunikacyjne: https://www.kdro.pl/odszkodowanie/szkody-komunikacyjne/

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny – kto je wypłaca

W przypadku wypadków komunikacyjnych świadczenia odszkodowawcze wypłacane są z polisy OC pojazdu sprawcy, który spowodował kolizję. Jeżeli więc, samochód sprawcy wypadku był ubezpieczony polisą OC w PZU, to żądaj odszkodowania za wypadek komunikacyjny z PZU. Jeżeli samochód sprawcy miał ubezpieczenie OC wykupione w firmie Hestia – zgłoś się o odszkodowanie do Hestii.

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny, a zadośćuczynienie

Zadośćuczynienie pełni funkcję kompensacyjną, której celem jest zrekompensowanie doznanej przez poszkodowanego krzywdy. Ma zawsze indywidualny charakter, ponieważ w ustaleniu  wielkości poniesionej krzywdy kluczowe znaczenie ma m.in.:

  • wiek poszkodowanego w wypadku,
  • stopień cierpień fizycznych oraz psychicznych (ich intensywność, czas trwania, nieodwracalność następstw uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia)
  • pobyty w szpitalu, zabiegi medyczne, nasilenie bólu,
  • konieczność rehabilitacji,
  • rodzaj wykonywanej przez poszkodowanego pracy,
  • szanse na jego przyszłość,
  • poczucie nieprzydatności społecznej,
  • bezradność życiowa poszkodowanego,
  • sytuacja rodzinna oraz wiele innych czynników.

Nierzadko  Towarzystwa Ubezpieczeniowe odwołują się wyłącznie do procentowego uszczerbku na zdrowiu co nie znajduje podstaw w treści art.445 par.1k.c. Takie działanie zakładu ubezpieczeń jest nieprawidłowe, bowiem prawo wyróżnia wiele kategorii roszczeń, a nie tylko roszczenie z tytułu procentowego uszczerbku na zdrowiu

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny – kategorie roszczeń

Zapoznaj się z rodzajami odszkodowania, o które możesz wystąpić do ubezpieczyciela pojazdu sprawcy wypadku komunikacyjnego.

Zwrot kosztów leczenia za wypadek komunikacyjny

Zwrot kosztów leczenia w tym kosztów wizyt lekarskich , badań, lekarstw, rehabilitacji, dojazdów do placówek medycznych, kosztów związanych z dodatkową opieką  podczas leczenia , koszty zakupu sprzętu medycznego, ortopedycznego, zakupu protez, koszty zakupu przyrządów rehabilitacyjnych, koszty związane z dodatkowym odżywianiem w okresie leczenia, koszty związane z przejazdami osób bliskich  w celu odwiedzin w szpitalu, zniszczone podczas wypadku  ubranie, i przedmioty osobiste takie jak telefon, okulary, torebka itd. Ubezpieczyciel powinien pokryć uzasadnione i celowe koszty leczenia oraz rehabilitacji, które nie są sfinansowane przez NFZ. Konieczność  zbyt długiego oczekiwania na zabieg w publicznych placówkach może być zatem wykonana w placówkach prywatnych.

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny a renta od ubezpieczyciela

Jeśli leczenie i rehabilitacja wydłużają się to renta przyznawana jest na środki niezbędne do poprawy stanu zdrowia oraz na wyrównanie różnicy w wysokości dochodów osiąganych przez poszkodowanego przed i po wypadku.

Zwrot utraconych dochodów

Świadczenie ma na celu wyrównać wielkość utraconych w wyniku wypadku zarobków. Przebywałeś na zwolnieniu chorobowym i otrzymywałeś tylko 80% podstawy wynagrodzenia? Zgłoś roszczenie o zwrot utraconych zarobków.

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny – krok po kroku

Czy tylko pasażer i kierowca samochodu mogą dostać odszkodowanie za wypadek komunikacyjny? Zdecydowanie nie.  Takie odszkodowanie może dostać pasażer autobusu, pasażer tramwaju, pasażer pociągu, pasażer samochodu, motocyklista, rowerzysta. Nawet jeżeli podczas wypadku byłeś pod wpływem alkoholu (za wyjątkiem sprawcy wypadku), miałeś niezapięte pasy bezpieczeństwa, nie miałeś kasku to i tak przysługuje Ci odszkodowanie i zadośćuczynienie.

Więcej informacji na temat odszkodowania za wypadek motocyklowy: https://www.kdro.pl/odszkodowanie/szkody-komunikacyjne/odszkodowanie-za-wypadek-motocyklowy/

Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny – pomoc prawnika

Nie jest tajemnicą, że zakłady ubezpieczeń z reguły zaniżają wypłatę odszkodowania za wypadek komunikacyjny. Najlepszą receptą na uzyskanie wysokiego odszkodowania za wypadek komunikacyjny jest skorzystanie z pomocy doświadczonego prawnika od odszkodowań komunikacyjnych. Dobra kancelaria odszkodowawcza, która specjalizuje się w sprawach o odszkodowania za wypadki uzyska wielokrotnie wyższe odszkodowanie. Dlaczego? Bo wiedzą jak wysokie odszkodowanie za wypadek można dostać, a w razie próby zaniżenia odszkodowania poprowadzą Twoją sprawę o odszkodowanie w sądzie.

Sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Alex Harvill, amerykański śmiałek zginął podczas próby bicia rekordu świata

28-letni kaskader zginął w amerykańskim stanie Waszyngton, po rozbiciu się podczas próby pobicia rekordu świata w najdłuższym skoku motocyklem z rampy. Alex Harvill zginął...

MotoGP Niemiec: And Still! Król Sachsenring – Marc Marquez [WYNIKI]

Tak, zrobił to! Marc Marquez, którego kariera jeszcze kilka miesięcy temu wisiała na włosku i który nie ukończył trzech ostatnich wyścigów, pokazał, że GP...

Od Evolution do Revolution – Harley Davidson zapowiada nowy sportowy model motocykla…

Harley-Davidson zapowiada w połowie sezonu premierę nowego motocykla, która będzie miała miejsce na globalnym wydarzeniu „Od Evolution do Revolution”. Wirtualna premiera odbędzie się 13...

Motocyklista spuszcza czeskiemu kierowcy srogi łomot na A4. Tylko czy słusznie?

Każdy kto jeździ motocyklem wie, że stanie grzecznie w korku, czy w kolejce do bramek na autostradzie w ponadtrzydziestostopniowym upale, jest delikatnie mówiąc problematyczne......

Wejdź z głową do świata offroadu – nowy kask enduro Just1 J38

Kask Just1 J38 to ciekawa propozycja dla początkującego fana zmagań offroadowych. Założeniem włoskiego producenta z Pistoia było stworzenie produktu, który oddaje świetny stosunek jakości...