czw., 09 gru 2021

Komunikacja na motocyklu. 12 znaków które musisz znać [PORADNIK]

-

Przedstawiamy prosty przewodnik po motocyklowym języku na drodze. Z pewnością przyda się on podczas wspólnych wyjazdów. Przedstawione gesty zrozumieją niemal wszyscy motocykliści, których spotkasz na drodze.

Jazda w grupie może być przyjemnością, o ile grupa jest zgrana i ma przewodnika. Jak porozumiewać się w grupie kilkunastu lub czasem nawet kilkudziesięciu motocyklistów? Otóż istnieje specjalny kod gestów, który znają niemal wszyscy motocykliści na świecie. Jest on na tyle prosty, że już jeden wspólny wyjazd wystarczy by biegle się nim posługiwać.

Zima to dobry moment by przypomnieć sobie podstawowe najważniejsze elementy tego motocyklowego języka. Dzięki nim nawet najliczniejsza grupa bikerów będzie poruszać się sprawnie niczym jeden organizm.

Prowadź

1. Prowadź

Lewe ramię ułożone pod kątem 45 stopni wobec tułowia. Przedramię i dłoń z wyprostowanym palem wskazującym poruszają na przemian do przodu i do tyłu.

Zwolnij2. Zwolnij

Lewe ramię ułożone pod kątem 90 stopni wobec tułowia porusza się na przemian w dół i w górę; dłoń ułożona płasko.

 

Za Mną3. Za mną

Lewe ramię uniesione w górę, dłoń płasko.

 

Zagrożenie4. Zagrożenie

Jeśli zagrożenie z lewej – lewe ramię wyprostowane pod katem 45 stopni względem tułowia i palec wskazujący na lewą stronę. Jeśli z prawej – prawa noga wyprostowana wskazująca prawą stronę.

Jeden Rząd5. Jeden rząd

Lewe ramię uniesione w górę i wyprostowany palec wskazujący.

 

Dwa Rzędy6. Dwa rzędy

Lewe ramię uniesione w górę i wyprostowany palec wskazujący i środkowy. Tzw. gest wiktorii.

 

Odpoczynek7. Odpoczynek

Lewe ramię ułożone pod kątem 45 stopni wobec tułowia z dłonią złożoną w pięść wykonuje krótkie ruchy w górę i w dół.

 

Przerwa na kawę28. Przerwa na kawę

Palce zamknięte w pięść, kciuk skierowany w stronę ust.

 

Włącz Kierunkowskaz9. Włącz/wyłącz kierunkowskaz

Lewe ramię ułożone pod kątem 45 stopni wobec tułowia, dłoń otwierana i zamykana na przemian.

 

Zjazd10. Zjazd z drogi

Lewe ramię skierowane w górę, przedramię i dłoń z wyprostowanym palem wskazującym poruszają się nad głową na przemian w prawo i w lewo.

Policja11. Uwaga policja

Otwarta lewa dłoń puka kilkakrotnie w górną część kasku.

 

Tankowanie12. Tankowanie

Lewe ramię wygięte w kształt litery „C”, palec wskazujący pokazuje na zbiornik paliwa.

Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

6 KOMENTARZE

 1. Jeżdżę ponad 20 lat motocyklem i nie kojarzę żadnego z tych magicznych znaków.
  No dobra … może nr 9.
  Nawet ostrzeżenie o policji to raczej imitowanie „koguta”, kręcąc lewą dłonią z wyciągniętym palcem wskazującym a nie „pukanie się w kask”. Skąd Wy to wydłubaliście???

 2. Też nie spotkałem się z większościa tych znaków w Polsce, ani Wielkiej Brytani. Widziałem je na jakimś amerykańskim portalu. Czy nie jest to próba skopiowania czegoś w Europie….. :( Chociaż system jest logiczny sam w sobie…

 3. nr. 4 oznacza wyłącznie dziury w drodze które pokazujemy z lewej ręką,a te z prawej nogą i tak powinien zostać opisany, a nie jakieś mgliste „zagrożenie”

  • Andrzeju, nie tylko dziury – odchody, zapadnięta studzienka, pijany rowerzysta lub pieszy, plama smoły i tak dalej. To wszystko są zagrożenia, bynajmniej nie mgliste ;)

  • to jak sobie wyobrazasz jazdę 60 motorów z jednego klubu do jednego celu, pojedynczy wyjazd co 10 minut ?, bądz poważny jak juz coś piszesz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Jak długo trwała najdłuższa podróż motocyklowa na świecie? 735 000 kilometrów i odwiedzone 232 kraje – poznajcie Emilio Scotto

Podróżowanie z roku na rok staje się coraz łatwiejsze i dostępne dla znacznie większej liczby osób. To nie zmienia jednak faktu, że rekordowa podróż...

Lwiątko wyrusza na podbój Europy – nowy Benelli Leoncino 125 niebawem trafi do salonów sprzedaży

Jedną z nowości niedawnego salonu EICMA był właśnie ten mały, włoski motocykl. Nie wywołał tylu emocji, co TRK800, ale naprawdę warto o nim wspomnieć. Do...

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział, że od 20 grudnia ceny paliw spadną o około 30 groszy

W końcu pojawiają się informacje, które zapowiadają rzekome zmiany cen paliw, na które czekają niemalże wszyscy kierowcy. Aktualne cenniki widniejące na stacjach paliw są...

Rząd: Po co obniżać cenę paliwa, lepiej uświadomić nam, że jest tanie!

Rafinerie należące do Skarbu Państwa - Lotos i Orlen - ruszyły z kampanią marketingową przekonującą nas o tym, że paliwo nie jest drogie! Tak,...

Święta w górach. Jak się przygotować i gdzie warto pojechać?

We współczesnym, pędzącym świecie mało komu zimowe święta kojarzą się ze spokojem i odpoczynkiem. To przede wszystkim pogoń za prezentami, gęsto zapisany harmonogram sprzątania...