Elektroniczne systemy zarządzania silnikiem: diagnoza i naprawa

-

Samochody psują się nierzadko. O ile dotyczy to mniej istotnych podzespołów właściciele nie są specjalnie przerażeni. Sytuacja zdecydowanie bardziej komplikuje się w momencie, gdy dochodzi do awarii elektroniki samochodowej. Warto dowiedzieć się więcej na jej temat i poznać elektroniczne systemy zarządzania silnikiem.

Dlaczego elektronika samochodowa się psuje? Co warto wiedzieć?

Wielu kierowców wie, że każdy nowy samochód naszpikowany jest elektroniką. Stare samochody często uznaje się za mniej awaryjne właśnie z powodu tego, że nie mają tak zaawansowanej elektroniki. Gdy dochodzi do jej uszkodzenia właściciel samochodu wie, że może go czekać naprawdę duży wydatek. W samochodzie może zepsuć się oprogramowanie sterujące. Może dojść też do awarii układów wykonawczych czy też systemów ASR bądź ESP. W takim przypadku naprawa elektroniki samochodowej jest konieczna i nie można wykonać jej samodzielnie. Trzeba wiedzieć, że niezależnie od rodzaju usterki diagnosta musi sprawdzić za pomocą komputera diagnostycznego z oprogramowaniem parametry robocze danego podzespołu. W niektórych przypadkach konieczne jest wymontowanie danego elementu i naprawa bądź wymiana. Wszystkie prace mogą być wykonane nawet w kilka godzin, ale pod warunkiem, że mechanik będzie wyposażony w odpowiednie narzędzia, do których zalicza się zarówno mierniki, jak i mikroskopy. Oczywiście trzeba też zdawać sobie sprawę, że nie można przewidzieć wszystkich awarii układu elektrycznego. Jednak ryzyko zwiększa się jeżeli jeździ się z uszkodzoną cewką zapłonową. Nieprawidłowo wykonany tuning czy instalacja alarmu również mogą prowadzić do awarii układu elektroniki samochodowej. Jeżeli zauważycie nieprawidłowe działanie konkretnych elementów, to jak najszybciej zdecydujcie się na ich naprawę.

Elektroniczne systemy zarządzania silnikiem – co warto wiedzieć?

Niewątpliwie na uwagę zasługuje elektroniczny system zarządzania silnikiem. Odpowiada on za cały proces spalania, do którego zalicza się mieszanie ilości paliwa z powietrzem, które następnie trafia do silnika. System zarządzania silnikiem odpowiada także za zapłon sprężonej mieszanki paliwowo-powietrznej w cylindrach. Zatem taki system odpowiada zarówno za moduły, jak i podzespoły. Można zdecydować się np. na sondy, które odpowiadają za właściwy skład mieszanki paliwowej. Doskonale sprawdzają się również przepływomierze powietrza. Mierzą one ilość powietrza, które trafia do silnika. Dzięki nim można uzyskać optymalny stosunek paliwa do powietrza. Systemy sterowania elektronicznego silnikiem pozwalają na uzyskanie odpowiedniej pracy pulpitu pomiarowego. Dzięki nim można podłączyć przyrządy pomiarowe do wszystkich czujników oraz podzespołów. Umożliwiają także przeprowadzanie diagnostyki szeregowej. Zwróćcie uwagę, że na pulpicie będą wyświetlane potencjalne usterki, co przyspiesza naprawę.

Sondy lambda – wysoka jakość i dobra cena

Wyobraźcie sobie, że jeszcze w latach 80-tych zaledwie 15% wartości pojazdu stanowiła elektronika. W nowych samochodach wartość elektroniki przekracza 40%. Dlatego tak ważne są części do zarządzania silnikiem. Ważną rolę odgrywa sonda lambda, która wykorzystuje inteligentną technologię. Dzięki niej można jeszcze szybciej przeprowadzić diagnostykę oraz naprawę. W skład części do zarządzania silnikiem wchodzi także czujnik temperatury spalin, który jest platynową elektrodą zamkniętą powłoką pomiarową.

Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY