Ubezpieczenie OC pojazdu jest obowiązkowe i powinien wykupić je każdy właściciel samochodu, motocykla, skutera, motoroweru, przyczepy, pojazdu wolnobieżnego oraz ciągnika rolniczego. Zapewnia ono rekompensatę szkód osobowych oraz materialnych, które powstały w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego.
O czym pamiętać przed wykupieniem ubezpieczenia OC?
Zanim podejmiesz decyzję o zakupie ubezpieczenia samochodu, bądź świadomy, że:
- Przed wygaśnięciem polisy musisz zadbać o jej przedłużenie, żeby uniknąć wysokich kar finansowych.
- Ubezpieczony powinien być nawet samochód nieużywany – to, czy posiada on polisę, mogą sprawdzić nie tylko policjanci podczas zatrzymania, ale również pracownicy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w trakcie rutynowej kontroli systemu.
- Polisa jest zawierana zazwyczaj na okres 12 miesięcy. Istnieje również możliwość wykupienia ubezpieczenia tymczasowego na 30 dni.
- Po zakupie używanego samochodu możesz skorzystać z ubezpieczenia poprzedniego właściciela, który przekazał ci polisę. Możesz także wypowiedzieć obecną umowę i wybrać ofertę innego ubezpieczyciela.
Polisa OC – gdzie ją wykupić i od czego zależy wysokość składki?
Polisę OC możesz wykupić w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym.
Jakie czynniki mają wpływ na wysokość ubezpieczenia OC? Są to przede wszystkim:
- wiek kierowcy
- miejsce zamieszkania
- stan cywilny i liczba posiadanych dzieci – osoby w związkach małżeńskich oraz posiadające potomstwo uznawane są często za bezpiecznych kierowców i w efekcie zwykle płacą za OC nieco mniej od kawalerów/panien oraz osób, które nie posiadają dzieci
- parametry pojazdu, zwłaszcza pojemność silnika – im jest ona większa, tym wzrasta wysokość składki
- marka pojazdu – istnieje spore prawdopodobieństwo, że właścicielowi nowego modelu BMW ubezpieczyciel naliczy wyższą składkę niż osobie, która porusza się wiekowym Oplem.
Jak kupić ubezpieczenie OC taniej?
Istnieje co najmniej kilka sposobów, dzięki którym zapłacisz za OC mniej – o kilkadziesiąt, a w niektórych przypadkach nawet kilkaset złotych. Przede wszystkim warto jeździć ostrożnie i stosować się do zasad ruchu drogowego, ponieważ za bezszkodową jazdę obowiązują zniżki, dzięki którym za ubezpieczenie obowiązkowe można zapłacić o wiele mniej. Jeżeli jesteś młodym kierowcą, znajdź współwłaściciela, który posiada zniżki (np. członka rodziny) – również to obniży polisę OC.
Do innych sprawdzonych metod zaliczamy też kupowanie odpowiednich samochodów (zwłaszcza tych nowszych i posiadających mniejszą pojemność silnika) oraz opłacanie składki OC z góry (za cały okres trwania polisy).
Pamiętaj, by przed zakupem ubezpieczenia OC dokładnie porównać wszystkie oferty.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak działają ubezpieczenia komunikacyjne? Kliknij tutaj -> https://www.compensa.pl/ubezpieczenia/samochod/!)