O Serbii słyszymy najczęściej w kontekście tranzytu do Grecji lub Albanii. Tymczasem kraj ten pęka w szwach od wspaniałych atrakcji, których wystarczy niejedną wyprawę. Dziś jedna z nich – wspaniała droga 34 u stóp Parku Narodowego Dżerdap.

Serbia to prawdziwa skarbnica turystycznych atrakcji – wspaniałe monastery, niezwykłe formacje przyrodnicze czy miasta – pomniki historii mogą zapełnić najdłuższy nawet urlop w tym kraju.

Z różnych powodów promocja serbskiej turystyki leży na całej linii. Podczas gdy Chorwacja czy Czarnogóra opływają w turystów, Serbia wciąż walczy o miejsce należne jej na turystycznej mapie Europy.

Trasy motocyklowe serbia bałkany 1
Piękne galerie to znak rozpoznawczy drogi 34

Jedną z najważniejszych atrakcji Serbii są parki Narodowe – w jednym z poprzednich odcinków cyklu “Trasy Motocyklowe” pisaliśmy o Parku Narodowym Tara, dziś o drodze, która biegnie skrajem innego cudu serbskiej natury – parku Dżerdap.

Trasy motocyklowe serbia bałkany 2
Typowe serbskie domki wiejskie w pobliżu Lepenskiego Vira

Droga 34 biegnie od Żelaznych Wrót – zapory wodnej łączącej Serbię i Rumunię, aż do miejscowości Pozarevac. Jednak najpiękniejszy jej odcinek przypada właśnie wzdłuż parku Dżerdap.

Trasy motocyklowe serbia bałkany 3
Widoki na Dunaj zapierają dech

Mnóstwo tuneli i galerii sprawia, że jazda tym fragmentem drogi dostarcza wielu emocji. Unikalne widoki na oba brzegi Dunaju pozwalają zachwycić się tą częścią Serbii. Na szczególną uwagę zasługuje stanowisko archeologiczne Lepenski Vir, odkryte na początku lat 60. XX wieku, podczas robót związanych z budową pobliskiej tamy Żelazne Wrota.

Trasy motocyklowe serbia bałkany 5
Gościnny zamek Golubac, przez którego wnętrze biegnie droga

Obowiązkowym punktem na trasie jest również wspaniały zamek Golubac, który leży dokładnie na drodze 34 – jadąc od strony Żelaznych Wrót przejeżdża się wewnątrz jego murów.

Trasy motocyklowe serbia bałkany 7
Spadające kamienie to największe zagrożenie na tej drodze

Nawierzchnia drogi jest niezłej jakości, ale na niektórych fragmentach ogromnym niebezpieczeństwem są osuwające się kamienie. Uważać należy szczególnie po intensywnych opadach deszczu.

Droga 34, Dżerdap – informacje

Długość trasy: 60 km
Nawierzchnia: asfalt
Maksymalne nachylenie: bd
Maksymalna wysokość: bd
Serpentyny: nie
Stopień trudności: łatwy

Droga 34, Dżerdap – mapa

Droga 34, Dżerdap – film

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.