Beskid Żywiecki to niezwykła kraina, gdzie pomiędzy wyniosłymi szczytami w malowniczych dolinkach znajdują się miejscowości z żywą kulturą góralską i tradycyjną ludową zabudową, a kręte drogi to raj dla motocyklisty.

U stóp wzgórza Jasień w Suchej Beskidzkiej znajduje się piękny renesansowy zamek Suski. Powstały na bazie warownego grodu, był wielokrotnie przebudowywany przez kolejnych właścicieli. Dzięki arkadowym krużgankom nazywany jest często Małym Wawelem. W skład zespołu zamkowego wchodzą także oranżeria oraz zabudowania gospodarskie, w których zorganizowana jest wystawa etnograficzna. Poza murami zamku odnajdziesz park, w którym możesz się zrelaksować.

sb02

Piękna widokowa trasa na przełęczy Krowiarki daje dużo satysfakcji każdemu motocykliście. Ostre podjazdy i zjazdy podnoszą adrenalinę. Liczne dobrze wyprofilowane zakręty pozwalają na sprawdzenie możliwości, a widok na panoramę gór zachęca do zatrzymania się i zrobienia kilku zdjęć.

Z jednej strony roztacza się widok na Babią Górę, z drugiej na Beskid Makowski – dla takich widoków warto zwolnić choć na chwilę. Żądni wrażeń mogą pokusić się aby podjechać jak najwyżej się da, skręcając w bok i jadąc bardzo krętą, wąską i stromą drogą w stronę szczytu.

sb05

Niedaleko Zawoi znajduje się typowy dla beskidzkiej wsi przysiółek malowniczo położony na wysokości 700 m n.p.m. Przysłop, gdzie możesz jeszcze spotkać stare drewniane domy, piwniczki, studnie i liczne przydrożne kapliczki. Znajduje się tu Klasztor oo. Karmelitów Bosych oraz elektrownia wiatrowa, która powstała z inicjatywy zakonników. To wspaniały punkt widokowym na Babią Górę.

sb06

Odwiedź koniecznie:

  1. Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego w Zawoi,
  2. Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej,
  3. Renesansowy zamek w Suchej Beskidzkiej,
  4. Sanktuarium Matki Bożej w Makowie Podhalańskim,
  5. Klasztor Karmelitów Bosych w Zawoi.

Spróbuj koniecznie:

  1. Rolady Twardowskiego w Karczmie Rzym w Suchej Beskidzkiej,
  2. Babiogórskiego kotleta z oscypkiem w Tabakowym Chodniku w Zawoi.

 

Proponowana trasa:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.