ElektryczneRewolucyjne elektryczne crossy Stark Varg trafiają do pierwszych klientów. Gigantyczne zainteresowanie!

Rewolucyjne elektryczne crossy Stark Varg trafiają do pierwszych klientów. Gigantyczne zainteresowanie!

-

Firma Stark Future już kilka lat temu zapowiedziała rewolucję w dziedzinie motocykli offroadowych i wydaje się, że dotrzymała słowa. Liczba przedsprzedażowych zamówień na elektrycznego crossa Varg przekroczyła 17 000, a pierwsze wyprodukowane maszyny sukcesywnie trafiają do swoich właścicieli. Co sprawia, że te motocykle mocno wyróżniają się na tle innych „elektryków”?

Stark Future to firma ze szwedzkim rodowodem, której obecna siedziba mieści się w Hiszpanii. Celem jej założycieli od samego początku było stworzenie motocykla, który nie tyle uzupełni, co w pełni zastąpi maszyny spalinowe, póki co w kategorii offroad. Efektem wieloletnich prac badawczo-rozwojowych jest crossowy model Varg, produkowany w Europie, w przeważającej części z europejskich komponentów. Projektanci Varga przestudiowali dziesiątki topowych modeli maszyn MX obecnych na rynku i wzięli z nich to, co najlepsze. Nie szczędzili przy tym własnych innowacji, a każdy element składowy motocykla wykonany jest z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. 

Rewolucyjne elektryczne crossy Stark Varg trafiają do pierwszych klientów. Gigantyczne zainteresowanie!

Napakowany technologią

Zacznijmy od silnika, wykonanego z użyciem włókna węglowego, który waży tylko 9 kg. Jednostka generuje od 60 do 80 KM mocy oraz niebotyczne 938 Nm momentu na tylnym kole. Jej aluminiowa, chłodzona wodą obudowa ze zintegrowanym falownikiem jest strukturalnym elementem podwozia. Bateria w lekkiej magnezowej obudowie ma 6,5 kWh pojemności, co według producenta odpowiada pełnemu zbiornikowi paliwa w klasycznym motocyklu MX z silnikiem 450 cm3. Ma to wystarczyć na 6 godzin nieprzerwanej jazdy po normalnych szlakach offroad lub na jeden wyścig motocrossowy „pełnym ogniem”. Ładowanie nie trwa zbyt długo – do dwóch godzin z normalnego gniazdka. 

Rewolucyjne elektryczne crossy Stark Varg trafiają do pierwszych klientów. Gigantyczne zainteresowanie!

Rama Starka Varg waży zaledwie 6 kg. Zawieszenie o skokach 310 mm z przodu i z tyłu powstało we współpracy z firmami Kayaba i Technical Touch. Hamulce to dzieło Galfera i Brembo. Zastosowano również szereg ciekawych autorskich rozwiązań, takich jak sprytny system mocowania tylnego koła i naciągu łańcucha czy leciutka płyta pod silnikiem wykonana z pianki. Wszystko to przełożyło się na masę własną motocykla wynoszącą 118 kg i doskonały stosunek mocy do masy. 

Kontrola w kieszeni

To jednak nie wszystko. Nowoczesny motocykl elektryczny nie może się oczywiście obyć bez zaawansowanej elektroniki sterującej, a ta stworzyła szerokie możliwości. Jedną z nich jest pięć trybów jazdy, komponowanych z ponad 100 różnych parametrów. Mogą one oddawać charakterystykę różnych silników spalinowych – od wściekłej i nerwowej dwusuwowej 125-tki po czterosuwową 450-tkę. Wyświetlacz motocykla jest zdejmowany i może służyć jak samodzielny smartfon. Obsłużymy za jego pomocą wszystkie funkcje motocykla i aktualizacje systemu, a w czasie jazdy w otwartym terenie wyświetlimy mapy nawigacji.

Rewolucyjne elektryczne crossy Stark Varg trafiają do pierwszych klientów. Gigantyczne zainteresowanie!

Doskonałe parametry i imponujące osiągi Starka Varg przełożyły się na ogromną liczbę zamówień w przedsprzedaży – aż 17 000. Do klientów trafiają właśnie pierwsze partie zamówionych maszyn. Na stronie firmy Varg Future można składać kolejne zamówienia, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość. Przewidywany termin ich realizacji do październik 2024 roku. Stark Varg w standardowej, 60-konnej wersji kosztuje 59 900 zł, a w 80-konnej wersji Alfa 64 900 zł. Drogo, ale to przecież wiele motocykli w jednym!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

1 KOMENTARZ

  1. 2 godziny z gniazdka i 6 godzin jazdy daje 2hx16A x230V = 7,36kWh , 7,36/6h=1,2kW. Skuter 45ccm ma 3,6kW czyli 3x więcej – bzdura na resorach!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ