niedz., 28 lis 2021

Zbierasz punkty? Zapłacisz więcej za OC. Eksperci ubezpieczeniowi proponują zmiany

-

Ubezpieczenie OC zależne od ilości punktów karnych – takie rozwiązanie zdaniem Polskiej Izby Ubezpieczeń poprawi stan bezpieczeństwa na polskich drogach. Inne pomysły to wszechstronna edukacja komunikacyjna i zaostrzenie przepisów dotyczących obowiązkowych przeglądów.

Swoje pomysły na poprawę bezpieczeństwa specjaliści z branży ubezpieczeniowej przedstawili podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Jak wynika z raportu, w którym przeanalizowano stan bezpieczeństwa na naszych drogach, Polska, wśród krajów Unii Europejskiej, ma jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności w wypadkach komunikacyjnych. Każdego roku w wypadkach ginie ponad 3 tysiące osób.

Polska Izba Ubezpieczeń chciałaby zmienić te, dość nieciekawe statystyki. W tym celu zaproponowano 20 pomysłów, które mają przełożyć się na poprawę bezpieczeństwa. Podano nawet konkrety: do 2030 r. liczba ofiar wypadków ma zmniejszyć się o dwie trzecie.

Dużo punktów – wyższe OC

Najważniejszym zadaniem, które stawiają przed sobą specjaliści od ubezpieczeń, jest edukacja. PIU chciałaby uczyć młodzież bezpiecznych zachowań już od wczesnych lat szkolnych.

Drugim pomysłem jest uzależnienie wysokości składki OC od ilości posiadanych punktów karnych, a nawet od historii mandatowej kierowcy. Zdaniem prezesa PIU Jana Grzegorza Prądzyńskiego take rozwiązanie premiowałoby prawidłowo jeżdżących kierowców.

Wraki won!

Jedną z najważniejszych spraw, na które zwrócili uwagę specjaliści od ubezpieczeń, był wątpliwy stan techniczny pojazdów poruszających się po polskich drogach. Mimo zwykle zaawansowanego wieku i niewiadomego często pochodzenia, około 98% pojazdów pozytywnie przechodzi obowiązkowy przegląd techniczny.

PIU chciałaby zaostrzenia przepisów warunków technicznych, które powinny spełniać badane pojazdy i lepszej kontroli nad diagnostami. Na problem niskiej jakości obowiązkowych badań technicznych wskazywała już w raporcie z 2009 r. Najwyższa Izba Kontroli.

Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

3 KOMENTARZE

  1. a czy to nie jest czasem wielokrotne karanie za jedno przewinienie ? Mandat , pierwsza kara. Punkty , druga kara. Jeśli mandat uiszczasz na poczcie to poczta pobiera większa opłatę , kara trzecia. A teraz większe OC, kara czwarta. Tak sobie myślę co dalej. Może większy rachunek za autostrady, albo zwiększona składka na NFZ? Absurdologia w natarciu.

  2. Żyjemy w kraju który niema sensu… Na szczęście niedługo wyjeżdża mm z nadzieja ze nie będę musiał tu wracać uciekajcie Polacy nasz ząd nas niszczy…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Ewolucja w Ducati nigdy się nie kończy – poznajcie najnowsze Panigale V4!

Ducati zaprezentowało właśnie światu najnowszą odsłonę sportowego giganta jakim jest Panigale V4. Inżynierowie ponownie pracowali nad poprawieniem jego właściwości jezdnych przede wszystkim na torze,...

Budżetowe 125-tki dla wymagających – tanie motocykle do pracy i turystyki przetestowane w sezonie 2021

Bieżący rok okazał się obfity pod względem ilości małych motocykli testowanych w naszej redakcji. Jednoślady klasy 125 cm3 wciąż cieszą się dużą popularnością. Wpływ na to...

Nowość! Benelli TRK 800 2022- kolejny hit sprzedaży? [dane techniczne, zdjęcia, cena]

To nie było dla nikogo zaskoczeniem, że włoska marka pokaże na swoich rodzimych targach skrywaną do tej pory przed oczami motocyklistów całego świata nowość......

Czy policja może ukarać mandatem polityka, prokuratora, sędziego? Jak działa immunitet?

Podwyżki mandatów, punktów karnych tylko dla szarych obywateli. Za posłów i innych byście się wzięli... To jedno z najczęstszych wpisów na Q&A (na które...

Skórzane rękawice motocyklowe SECA TURISMO III [Opinia po jednym sezonie użytkowania]

Dłonie motocyklisty narażone są w sposób szczególny. Dlatego protekcja tej części ciała musi odbywać się na kilku płaszczyznach.  Zadania, jakie stawiamy przed rękawicami motocyklowymi...