Ubezpieczenie OC zależne od ilości punktów karnych – takie rozwiązanie zdaniem Polskiej Izby Ubezpieczeń poprawi stan bezpieczeństwa na polskich drogach. Inne pomysły to wszechstronna edukacja komunikacyjna i zaostrzenie przepisów dotyczących obowiązkowych przeglądów.

Swoje pomysły na poprawę bezpieczeństwa specjaliści z branży ubezpieczeniowej przedstawili podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Jak wynika z raportu, w którym przeanalizowano stan bezpieczeństwa na naszych drogach, Polska, wśród krajów Unii Europejskiej, ma jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności w wypadkach komunikacyjnych. Każdego roku w wypadkach ginie ponad 3 tysiące osób.

Polska Izba Ubezpieczeń chciałaby zmienić te, dość nieciekawe statystyki. W tym celu zaproponowano 20 pomysłów, które mają przełożyć się na poprawę bezpieczeństwa. Podano nawet konkrety: do 2030 r. liczba ofiar wypadków ma zmniejszyć się o dwie trzecie.

Dużo punktów – wyższe OC

Najważniejszym zadaniem, które stawiają przed sobą specjaliści od ubezpieczeń, jest edukacja. PIU chciałaby uczyć młodzież bezpiecznych zachowań już od wczesnych lat szkolnych.

Drugim pomysłem jest uzależnienie wysokości składki OC od ilości posiadanych punktów karnych, a nawet od historii mandatowej kierowcy. Zdaniem prezesa PIU Jana Grzegorza Prądzyńskiego take rozwiązanie premiowałoby prawidłowo jeżdżących kierowców.

Wraki won!

Jedną z najważniejszych spraw, na które zwrócili uwagę specjaliści od ubezpieczeń, był wątpliwy stan techniczny pojazdów poruszających się po polskich drogach. Mimo zwykle zaawansowanego wieku i niewiadomego często pochodzenia, około 98% pojazdów pozytywnie przechodzi obowiązkowy przegląd techniczny.

PIU chciałaby zaostrzenia przepisów warunków technicznych, które powinny spełniać badane pojazdy i lepszej kontroli nad diagnostami. Na problem niskiej jakości obowiązkowych badań technicznych wskazywała już w raporcie z 2009 r. Najwyższa Izba Kontroli.

3 KOMENTARZE

  1. a czy to nie jest czasem wielokrotne karanie za jedno przewinienie ? Mandat , pierwsza kara. Punkty , druga kara. Jeśli mandat uiszczasz na poczcie to poczta pobiera większa opłatę , kara trzecia. A teraz większe OC, kara czwarta. Tak sobie myślę co dalej. Może większy rachunek za autostrady, albo zwiększona składka na NFZ? Absurdologia w natarciu.

  2. Żyjemy w kraju który niema sensu… Na szczęście niedługo wyjeżdża mm z nadzieja ze nie będę musiał tu wracać uciekajcie Polacy nasz ząd nas niszczy…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.