Szwajcaria mówi „nie” współdzieleniu pasa ruchu dla motocyklistów. Ustawę dotyczącą zakazu takich manewrów przegłosowała ostatnio szwajcarska wyższa izba parlamentu miażdżącą przewagą przeciwników ułatwień dla motocyklistów. 

Politycy, w większości niezwiązani z motocyklami, kierując się iluzorycznym trendem bezpieczeństwa obecnym w Europie wprowadzili zakaz, który uderza nie tylko w motocyklistów, ale również w kierowców samochodów i środowisko. Choć wiele krajów otwiera się na motocyklistów, dostrzegając liczne korzyści z jednoczesnego korzystania z jezdni przez samochody i motocykle, szwajcarscy deputowani uznali taką formę poruszania się za niebezpieczną.

W Europie współdzielenie pasa ruchu legalne jest m. in. w Belgii, gdzie motocykliści mogą używać także bus pasów i parkować na chodniku. W USA w kilku stanach, m.in Wisconsin, Nebrasce i Nevadzie istnieje nawet możliwość przejechania na czerwonym świetle (oczywiście pod pewnymi warunkami). Kalifornijska drogówka przygotowała film o bezpiecznym współdzieleniu pasa, który jest częścią kampanii bezpieczeństwo podczas manewrów omijania.

Szwajcarskim motocyklistom życzymy powodzenia w walce z nowymi przepisami, a politykom radzimy spojrzeć na sytuację z mniej populistycznej perspektywy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.