Skuter Vespa, jedna z najbardziej znanych włoskich marek, obchodzi za dwa dni 67. urodziny.  To jeden z najbardziej rozpoznawalnych jednośladów, jakie kiedykolwiek jeździły po drogach. 

26 kwietnia 1946 roku Enrico Piaggio złożył we włoskim Centralnym Biurze Patentowym plany motocykla ze zintegrowanym napędem i zespoloną obudową, który później stał się nieśmiertelną ikoną włoskiej motoryzacji: skuterem Vespa.

Piaggio skonstruował kilka prototypów Vespy (vespa to po włosku osa) – nazwanej tak od podobnego do owada kształtu nadwozia, z wąską talią i szerokim odwłokiem. Następnym krokiem był prototypowy model MP6 (na zdjęciu) stworzony z projektantami Corradino D’Ascanio i Mario D’Este.

Po raz pierwszy skuter Vespa został zaprezentowany oficjalnie podczas targów w Mediolanie w 1946 roku. Skuter okazał się ogromnym sukcesem. Jeszcze w tym samym roku firma Piaggio wyprodukowała prawie 2,5 tysiąca sztuk swojego skutera. W 1948 roku produkcja przekroczyła  10 tys. sztuk, a kiedy rozpoczęto sprzedaż na rynek niemiecki zanotowano rekordowe jak na tamte czasy 60 tys. sztuk. Reszta to już historia.

Polskim naśladowcą Vespy był skuter Osa.

Poniżej galeria zdjęć, które pokazują, jak skuter Vespa zmieniał się przez lata – aż do aktualnego modelu 946.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.