_WARTO PRZECZYTAĆParlament Europejski chce kolejnych zmian - ograniczenie do 30 km/h tam, gdzie...

Parlament Europejski chce kolejnych zmian – ograniczenie do 30 km/h tam, gdzie są piesi i rowerzyści oraz zero tolerancji dla pijanych kierowców

-

Parlament Europejski właśnie przedstawił kolejne postulaty, który dotyczyć będą wszystkich zmotoryzowanych. W projekcie rezolucji znajdziemy ograniczenie prędkości do 30 km/h tam, gdzie są piesi i rowerzyści, a także wprowadzenie zerowej tolerancji dla kierowców prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu.

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że oba zapisy przyjęte zostały w środowym głosowaniu miażdżącą przewagą głosów – 615 za, 24 przeciw, a 48 wstrzymało się od decyzji. Podczas obrad przypomniano również, że rocznie na drogach w UE ginie około 22 700 osób, a około 120 000 zostaje poważnie rannych. Dodatkowo w ostatnich 3 latach zauważalna jest widoczna stagnacja w postępach zmniejszania ofiar wypadków. Unii Europejskiej nie udało się osiągnąć wyznaczonego celu, który zawierał zmniejszenie o połowę liczby ofiar wypadków w latach 2010-2020. Spadek ten wyniósł 36%.

Posłowie słusznie zauważyli, że nadmierna prędkość odpowiada za ponad 30% wypadków drogowych. Wobec tego chcieliby oni wprowadzić bezpieczne ograniczenia prędkości, takie jak maksymalna prędkość 30 km/h w terenach zamieszkanych oraz w obszarach, gdzie jest duża liczba rowerzystów i pieszych. Dodatkowo nalegają oni również na wprowadzenie zerowej tolerancji dla kierowców prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu, gdyż odpowiadają oni za 25% wypadków. Ponadto ponownie wrócił temat poprawy infrastruktury drogowej w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Państwa Członkowskie powinny utworzyć Fundusz Bezpieczeństwa Drogowego, który przeznaczałby pieniądze z mandatów karnych na modernizacje związane z poprawą bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

– Zbyt długo już Europejczycy musieli żyć z niedopuszczalną liczbą ofiar śmiertelnych na naszych drogach. Realne jest dążenie do zmniejszenia o połowę liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych do 2030 roku, jeżeli UE i państwa członkowskie zobowiążą się do poprawy bezpieczeństwa na drogach, w połączeniu z silną wolą polityczną i wystarczającym finansowaniem. Wiemy już, co zabija na drogach, dlatego wzywamy Komisję i rządy do zastosowania konkretnych środków ratujących życie, takich jak obniżenie limitów prędkości, a zwłaszcza wprowadzenie domyślnego ograniczenia prędkości do 30 km/h w miastach, przyspieszone przejście na inne formy transportu oraz utworzenia Europejskiej Agencji Transportu Drogowego. – komentuje Elena Kountoura, która była koordynatorem prac nad rezolucją.

Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu we krwi w krajach europejskich oraz wschodnich?

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Wiktor Seredyński
Wiktor Seredyński
Od najmłodszych lat jest miłośnikiem dwóch kółek, a co lepsze, początkowo zamiast za dziewczynami, oglądał się za przejeżdżającymi motocyklami. Ta choroba została mu po dziś dzień i nie ma ochoty się z niej leczyć. Fan garażowych posiedzeń i dłubania przy motocyklach przy akompaniamencie Dire Straits. Po godzinach amatorsko toruje i często podróżuje motocyklem, szczególnie upodobał sobie wyjazdy pod namiot. Zapalony fan MotoGP i Marqueza. Plany na przyszłość wiąże z motocyklami – i prywatnie, i w pracy.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ