Nowy patent BMW – przedni reflektor i kamera zamontowane na gimbalu

-

BMW jest od lat jednym z głównych innowatorów w dziedzinie oświetlenia adaptacyjnego w motocyklach. Najnowsze rozwiązanie, nad jakim pracuje niemiecka firma, polega na wykorzystaniu mechanizmu zbliżonego do popularnych gimbali. Umieszczone na nim elementy świetlne oraz kamera mają dać zupełnie nowe możliwości w zakresie komfortu i bezpieczeństwa jazdy po zmroku. 

W modelu R 1250 GS dostępny był opcjonalny reflektor adaptacyjny, w którym światła mijania mechanicznie obracały się w kierunku szczytu zakrętu, maksymalnie o 35° w każdym kierunku. Z kolei w najnowszym R 1300 GS BMW odeszło od fizycznego ruchu reflektora i w systemie Headlight Pro postawiło na zestaw diod LED. Kiedy motocykl się pochyla, poszczególne diody włączają się i wyłączają, kierując wiązkę światła we właściwą stronę. 

BMW R 1300 GS – to on, to oficjalnie on! Jedna z najważniejszych premier roku [zdjęcia, dane techniczne, prezentacja]

Wiele wskazuje na to, że w przyszłych modelach motocykli premium BMW powróci do idei ruchomego reflektora. W zgłoszeniu patentowym, do którego dotarli redaktorzy serwisu Cycle World, widzimy zestaw elementów świetlnych i kamerę umieszczone na wspólnym mechanizmie typu gimbal. Skojarzenie z popularnym akcesorium do nagrywania filmów telefonem jest jak najbardziej na miejscu. To po prostu stabilizator, działający za pomocą żyroskopu i silniczków elektrycznych. 

Nowy patent BMW – przedni reflektor i kamera zamontowane na gimbalu
Grafika: Cycle World

Zawsze stabilny

W nowym projekcie BMW zasada działania ma być bardzo podobna. Zespół światła-kamera będzie umieszczony na zestawie siłowników, a informacja o pożądanym ruchu będzie płynęła z wieloosiowej jednostki IMU, mierzącej dokładne położenie motocykla w czasie rzeczywistym. Moduł ten jest od dawna na wyposażeniu większości motocykli klasy premium, dostarczając danych do pokładowych systemów bezpieczeństwa (choć nie tylko do nich). 

Nowy patent BMW – przedni reflektor i kamera zamontowane na gimbalu
Element nr 19 to niewielka kamera. Grafika: Cycle World

Tego typu zestaw będzie w stanie utrzymać bardzo stabilny kierunek światła, niezależnie od ruchów i położenia samego motocykla. A po co w tym zestawie kamera? Na pewno nie do kręcenia ujęć z jazdy. Prawdopodobnie będzie ona wykorzystana do obsługi takich systemów jak asystent pasa ruchu, adaptacyjny tempomat czy wspomaganie hamowania. Całkiem możliwe również, że zestaw ten będzie wstępem do przeniesienia na motocyklowy grunt świateł matrycowych, montowanych od kilku lat w samochodach. Ten zaawansowany układ umożliwia ciągłą jazdę na światłach drogowych, a dzięki danym m.in. właśnie z frontowej kamery, jest w stanie selektywnie kierować wiązkę, tak by nie oślepiać kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka. 

Nowy patent BMW – przedni reflektor i kamera zamontowane na gimbalu
Niezależnie od ruchów motocykla, reflektor z kamerą pozostaje w stałym położeniu. Grafika: Cycle World

Co ważne, system tego typu może nie wymagać specjalnej obudowy, będzie do więc można zamontować również na motocyklach bez owiewek. Czy będzie to sztuka dla sztuki, czy realna pomoc w czasie jazdy po zmroku? Poczekajmy na pierwszy model produkcyjny z tym oświetleniem.

Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY