Nadchodzą zmiany, których kierujący nie mogli się już doczekać od wielu lat. W końcu pojawi się możliwość pozostawienia tablic rejestracyjnych po kupnie pojazdu, ale także wyczekiwane przez wielu czasowe wyrejestrowanie samochodu lub motocykla.
Prace nad pakietem deregulacyjnym nadal trwają i chociaż rozpoczęte zostały w 2018 roku, to na dzień dzisiejszy ogromna część zmian nie została jeszcze opracowana. Kilka gotowych przepisów zostało już jednak opublikowanych w Dzienniku Ustaw we wrześniu 2020 roku. To właśnie od tamtego momentu kierowcy mogą prowadzić pojazd bez posiadania w momencie kontroli fizycznego dokumentu prawa jazdy. Wprowadzono także zmiany, które ułatwiają salonom sprzedaży znacznie szybsze oraz wygodniejsze zarejestrowanie pojazdów.
– Nie ma przeszkód do umożliwienia zachowania dotychczasowego numeru tablicy i umożliwienia czasowego wycofania z ruchu dla samochodu osobowego. Wspomniane zmiany wymagają dostosowania części centralnej systemu CEPiK2.0 oraz systemu dziedzinowego SI Pojazd zintegrowanego z SI CEPiK i wykorzystywanego w starostwach w procesach rejestracji pojazdów. Zgodnie z harmonogramem prac w zakresie CEPiK — przewidywanym na 2021 r. i uzgodnionym pomiędzy KPRM, Ministerstwem Infrastruktury oraz właścicielem systemu Pojazd, czyli Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych – wdrożenie obu wskazanych zmian nastąpi w ostatnim kwartale tego roku. – komentuje Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Mandaty za przekroczenie prędkości wzrosną do 5 000 zł, zmiana w punktach karnych i wysokości OC
Zachowanie tablic rejestracyjnych
Nadchodząca zmiana pozwoli kierowcom na pozostawienie tablic rejestracyjnych w pojeździe, jeżeli został on zakupiony w Polsce i jest też w naszym kraju zarejestrowany. Aktualnie jest to możliwe jedynie wtedy, gdy samochód lub motocykl był wcześniej zarejestrowany w tym samym Starostwie Powiatowym. Wówczas zamiana ograniczała się do wymiany naklejki legalizacyjnej. W myśl wprowadzonego pakietem deregulacyjnym art. 73 ust. 1A Prawa o ruchu drogowym, kierujący będzie mógł zostawić tablice rejestracyjne z każdego regionu Polski. Będzie to możliwe jedynie w przypadku, gdy blachy będą czytelne, a ich wzór będzie odpowiadał aktualnemu. Zmotoryzowani zaoszczędzą około 80 złotych, ale również unikną uczestnictwa w czasochłonnym procesie rejestracji.
Czasowe wycofanie z ruchu
Kolejna możliwość, która pojawi się w grudniu 2021 roku, będzie to opcja czasowego wyrejestrowania pojazdu. Kierowca będzie zmuszony udać się do Starostwa i złożyć odpowiednie dokumenty o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu. Będzie to możliwe na okres od 3 do 12 miesięcy i nie częściej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Niezbędna będzie także wizyta u ubezpieczyciela, który na okres wyrejestrowania będzie musiał obniżyć cenę polisy OC o minimum 95 %. Wyrejestrowany pojazd będzie musiał zostać również zaparkowany poza drogą publiczną, strefą zamieszkania i strefą ruchu. Dodatkowo konieczne będzie pozostawienie w depozycie tablic rejestracyjnych oraz dowodu rejestracyjnego. Ostatnim etapem będzie uiszczenie opłaty, jednakże jej wysokość nie jest jeszcze znana.