20 czerwca wyruszy z Częstochowy Most Pamięci, trzecia już wyprawa motocyklowa, organizowana dla uczczenia Polaków walczących o wolność. Tegoroczna trasa prowadzi wzdłuż Kanału Białomorskiego aż do Murmańska.

Most Pamięci 2013 to trzecia już z cyklu wypraw motocyklowych, organizowanych dla uczczenia Polaków walczących o wolność. Jak przyznają uczestnicy, każda z nich stanowiła nie tylko podróżowanie, ale też poznawanie kraju i ludzi, a przede – była uczczeniem pamięci ludzi i ich historii.

Pierwsza wyprawa motocyklowa na Kołymę w 2011 roku miała ukazać dramat Polaków zsyłanych do łagrów Sybiru. Druga – Kazachstan 2012 – przypomniała dramat Polaków zsyłanych z terenów Rosji do największego kompleksu gułagów Karagandy. Tegoroczna natomiast to ciąg dalszy idei Mostu Pamięci wywodzącego się z idei Rajdu Katyńskiego.

Jej uczestnicy w 80 rocznicę otwarcia Kanału Białomorskiego uczczą pamięć więźniów politycznych, którzy kanał zbudowali. Zatrzymają się m.in. w Miedwieżogorsku, gdzie mieścił się zarząd łagrów, a następnie pojadą do Murmańska i Archangielska, gdzie podczas czterech deportacji wywieziono wiele tysięcy Polaków. Trasa wyprawy pobiegnie tradycyjnie przez Katyń.

Organizatorem wyprawy Most Pamięci 2013 jest Włodzimierz Lach, Ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR.

Kanał Białomorski
Kanał ma długość 227 km, z czego 37 km wykute jest w skale. Budowniczymi kanału byli więźniowie obozów koncentracyjnych Gułagu, którzy pracując na głodowych racjach żywnościowych umierali w morderczym wysiłku. Na rozkaz Stalina prace zaczęto bez gotowego projektu, kopano szybko i tanio.

Inwestycja miała być przede wszystkim demonstracją siły i sprawności władzy sowieckiej. Przy budowie Biełmorkanału zginęło 250 tys. ludzi – jeden człowiek na metr wybudowanego kanału. Dziś pogłębiony już kanał pozwala przewozić ciężkie i pokaźnych rozmiarów towary z zagłębi przemysłowych Rosji przez Morze Białe do północnych portów syberyjskich.

 

Most pamięci 2013 – trasa wyprawy


Wyświetl większą mapę

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.