Departament Transportu Drogowego przy Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju opublikował właśnie projekt zmian dotyczących egzaminu na prawo jazdy kat. A2.
W myśl nowej ustawy, zmianie mają ulec warunki techniczne motocykli dopuszczonych do nauki i zdawania egzaminu na tę kategorię.

Obecnie przed motocyklami, które dopuszczone są do egzaminu na tę kategorię, stoją wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury zakładające, że motocykl taki ma mieć silnik nie mniejszej pojemności jak 395 ccm, o mocy w zakresie od 20 kW do 35 kW. Przy czym stosunek mocy do masy własnej pojazdu nie może przekraczać 0,2kW/kg. Po reformie zapis zmieniłby się odnośnie pojemności egzaminacyjnych i szkoleniowych motocykli. Proponowana zmiana to zastąpienie minimalnej pojemności silnika z obecnych 395 ccm na 245 ccm.

Jaki nowy motocykl, także na A2, za około 30 000 zł? Nasze TOP 6!

Aktualizacja taka bardzo pozytywnie wpłynęłaby na rozszerzenie spektrum modeli motocykli dopuszczonych do państwowego egzaminu. Obecnie zakres ten jest bardzo zawężony, co w praktyce ogranicza się do kilku maszyn. Na rynku wyrastają niczym grzyby po deszczu kolejne motocykle klasy 300, które po takiej transformacji świetnie nadawałyby się do tego typu zadań. Taka zmiana poszerzyłaby też horyzont ośrodkom szkolącym młodych kierowców i spowodowała zwiększony ruch tej klasy motocykli na rynku pojazdów nowych i używanych. Oraz, co tu dużo mówić, młodzi adepci motocyklizmu mieliby trochę ułatwione zadanie, bo musieliby zapanować nad lżejszymi motocyklami…

Prawo jazdy kategorii A2 2020: ile lat, na jaki motocykl, o jakiej pojemności, z jaką mocą? 35 kW to ile KM?

Zmianom natomiast nie ulegną same uprawnienia kat. A2, które dalej tak jak dziś będzie pozwalało nam na poruszanie się motocyklami o nieokreślonej pojemności silnika, jednak z ograniczoną do 35 kW jego mocą (z wykluczeniem silników dysponujących więcej niż dwukrotnością tej wartości przed ograniczeniem mocy) oraz stosunkiem mocy do masy własnej pojazdu nie przekraczającą 0,2kW/kg. Jeżeli ustawa zostanie zatwierdzona jeszcze przed wakacjami, możemy się spodziewać jej wprowadzenia zaraz na początku listopada tego roku.ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.