Jakie są przyczyny wypadków drogowych z udziałem motocykli w Polsce?

-

Od kilku lat również w Polsce możemy zaobserwować trend motocyklowy, który napłynął do nas z południowych krajów Europy. Kierowcy coraz chętniej kupują, ale także przesiadają się na jednoślady, których znacznie w naszym kraju przybyło.

O tym, że w Polsce jednoślady są coraz bardziej popularne może wyczytać z poszczególnych raportów i statystyk – tylko w 1 kwartale bieżącego roku liczba zarejestrowanych motocykli oraz motorowerów wzrosła o 40% względem tego samego okresu rok temu. Na ten moment w Polsce jest ich ponad 1,7 mln, a liczba ta z każdym rokiem się zwiększa. Ich zwiększona obecność na drodze wpływa również na liczbę wypadków i dzisiaj przyjrzymy się najczęstszym przyczynom.

Kto ginie na początku sezonu? Wysoka cena jazdy motocyklem, za niewielkie pieniądze

Policja co roku publikuje szczegółowe statystyki dotyczące liczby wypadków w Polsce. Szczególnie rozległa jest część, w której podział odbywa się ze względu na sprawcę, który został zidentyfikowany, a w raz z nim pojazd, którym się poruszał. W 2021 roku kierowcy samochodów osobowych doprowadzili do 15 066 wypadków, co daje 73,1% wszystkich zdarzeń, a z kolei motocykliści są odpowiedzialni za 694 przypadki, czyli jedynie 3,4%. Kategoria ta została jeszcze dodatkowo podzielona i do tej liczby należy dodać jeszcze kierowców motorowerów (402 wypadki) oraz kierowców motocykli o pojemności do 125cm3 (176). Łącznie kierowcy wszystkich jednośladów są odpowiedzialni za 6,2% wszystkich wypadków i w tym miejscu warto zaznaczyć, że rowerzyści mają na swoim koncie 5,9% zdarzeń drogowych.

Aż 51% wypadków, w których brali udział motocykliści zostało spowodowanych przez innych uczestników ruchu drogowego, a w większości przez kierowców samochodów osobowych, którzy doprowadzili w 2021 roku do 898 wypadków z udziałem kierowców jednośladów. Przyczyny zdarzeń drogowych, w których zostali poszkodowani motocykliści są od wielu lat te same – nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowy manewr skrętu, nieprawidłowe wyprzedzanie i nieprawidłowa zmiana pasa ruchu.

Wiktor Seredyński
Wiktor Seredyński
Od najmłodszych lat jest miłośnikiem dwóch kółek, a co lepsze, początkowo zamiast za dziewczynami, oglądał się za przejeżdżającymi motocyklami. Ta choroba została mu po dziś dzień i nie ma ochoty się z niej leczyć. Fan garażowych posiedzeń i dłubania przy motocyklach przy akompaniamencie Dire Straits. Po godzinach amatorsko toruje i często podróżuje motocyklem, szczególnie upodobał sobie wyjazdy pod namiot. Zapalony fan MotoGP i Marqueza. Plany na przyszłość wiąże z motocyklami – i prywatnie, i w pracy.

3 KOMENTARZE

  1. Ilości wypadków spowodowanych przez kierowców osobówek, motocykli > 125cm³, motocykli ≤125 cm³ i motorowerów należy zestawić z ilościami pojazdów zarejestrowanych w tych kategoriach. Ale takiego zestawienia na tym portalu nie zobaczymy, bo wypadłoby na niekorzyść motocyklistów.

  2. A jak ta statystyka (powód wypadku) w stosunku do samochodów? Wydaje się że będzie podobnie bo to są główne manewry gdzie można zrobić skuchę.

  3. Kultura jazdy, infrastruktura, natężenie ruchu i…. wolska zawiść (To on na tym motorku jedzie, a aj muszę stać w korku….)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY