NewsyMiędzynarodoweBrytyjska fabryka opon marki Avon Tyres po 112 latach ostatecznie zakończyła produkcję 

Brytyjska fabryka opon marki Avon Tyres po 112 latach ostatecznie zakończyła produkcję 

-

To smutny czas nie tylko dla społeczności niewielkiego miasta Melksham w południowo-zachodniej Anglii, ale też dla wszystkich fanów klasycznej brytyjskiej motoryzacji. Z linii produkcyjnej miejscowej fabryki zeszły właśnie ostatnie opony starej i bardzo zasłużonej marki Avon Tyres. Będą one dalej wytwarzane, ale już poza Wielką Brytanią.

Początki firmy Avon Tyres sięgają XIX wieku, natomiast sama fabryka w Melksham działa, a w zasadzie działała, od 1911 roku. Nazwa przedsiębiorstwa pochodzi od przepływającej przez miasto rzeki Avon. Szczyt rozwoju firmy nastąpił w latach 50. i 60. Opony Avon były montowane w kultowych brytyjskich autach, takich jak Aston Martin, Rolls-Royce, Land Rover czy Jaguar. Firma była również związana z motorsportem, m.in. Formułą 1. W kolejnych latach sytuacja firmy stopniowo się pogarszała. W 1997 roku Avon został przejęty przez amerykańskiego Coopera, którego z kolei dwa lata temu wykupił koncern Goodyear.

Brytyjska fabryka opon marki Avon Tyres po 112 latach ostatecznie zakończyła produkcję 

Avon Tyres ma również w swojej ofercie szeroką gamę opon do motocykli. Choć produkuje ogumienie do niemal wszystkich segmentów jednośladów, to najmocniej kojarzony jest z oponami do cruiserów, klasyków i wózków bocznych. W ofercie brytyjskiej firmy znajdziemy m.in. totalnie oldschoolowe modele Speedmaster i Safety Mileage, często montowane w motocyklach zabytkowych. 

Brytyjska fabryka opon marki Avon Tyres po 112 latach ostatecznie zakończyła produkcję 

Choć te opony będą nadal produkowane, to niestety zniknie towarzyszące im hasło „Proudly made in the UK”. Ostatnie sztuki zjechały z taśmy produkcyjnej fabryki w Melksham na początku grudnia. Około 350 pracowników otrzymało wypowiedzenia, część z nich pozostanie w zakładzie do połowy przyszłego roku, obsługując jego likwidację. To smutny czas dla lokalnej społeczności, bo niemal każdy mieszkaniec miasta zna kogoś, kto tam pracował. Niestety produkcja opon to obecnie biznes o zasięgu światowym i nie ma już w nim miejsca na małe zakłady działające w krajach o wysokich kosztach pracy. 

Zdjęcia: Avon Tyres

Kiedy trzeba zmienić opony w motocyklu? Co ile lat i ile kilometrów? Jak sprawdzić ich stan przed zimą? [zużycie, DOT]

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ