Umberto Borile oskarżył Ducati o kradzież pomysłu na Scramblera. Zdaniem włoskiego konstruktora prezes Ducati Claudio Domenicali zerwał z Borile współpracę przy projekcie i marnując tym samym ogrom pracy jaką Borile włożył w ideę Scramblera.

Borile to niewielka włoska manufaktura, która produkuje kilka modeli motocykli. Najbardziej znany jest popularny wśród leśników i hipsterów Multiuso, ale w ofercie znajdziemy także atrakcyjne cafe-racery B500CR, Bastard i scramblera Ricki.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Na facebookowym profilu właściciel firmy – Umberto Borile opublikował list otwarty, którego adresatem jest prezes Ducati Claudio Domenicali. W liście Borile oskarża prezesa Ducati o kradzież pomysłu na nową wersję Scramblera i zmarnowanie wielu lat pracy zespołu Borile nad tym modelem. Przypomina także swój bezinteresowny wkład w prace nad różnymi zagadnieniami technicznymi stosowanymi w Ducati i podkreśla ogrom zaufania, jakim obdarzył go poprzedni prezes koncernu – Gabriele Del Torchio.

Ducati scrambler 3Zdaniem Borile między nim a Del Torchio doszło do porozumienia, na mocy którego Borile pod patronatem Ducati miał zająć się wskrzeszeniem dawnej legendy Ducati Scramblera. W tym celu Borile zdecydował się montować w nowej maszynie silniki pochodzące od Ducati.

B450-00Współpraca obu form wydawała się przebiegać znakomicie – w roku 2011 podczas targów EICMA pokazano model B450 Scambler i ani Umberto Borile ani Gabriele Del Torchio nie ukrywali wówczas, że motocykl ten to wspólne dzieło Borile i Ducati. Sytuacja zmieniła się kiedy Del Torchio zastąpił nowy prezes – Claudio Domenicali.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Między Borile i Ducati ustały wówczas wszelkie kontakty dotyczące modelu Scrambler, a Ducati rozpoczęło prace nad własną wersją legendarnego motocykla, która – jak twierdzi Borile – mocno nawiązuje do B450. Autor listu w gorzkich słowach wypomina prezesowi Ducati brak honoru i chęci męskiego załatwienia sprawy. Zarzuca, że Domenicali bez słowa zostawił wspólny projekt obu firm i nie podjął choćby próby zakończenia tej współpracy w profesjonalny sposób.

Ducati Scrambler official (1)Całą sytuację komplikuje fakt, że zarówno Borile B450 Scrambler, jak i Ducati Scrambler nawiązują do dawnego modelu Ducati – zarówno w jednym, jak i w drugim motocyklu można doszukać się cech wspólnych z oryginałem sprzed lat. Ustalenie racji może okazać się niemożliwe tym bardziej, że w tej sprawie głównym problemem wydaje się być odchodząca powoli w zapomnienie etyka biznesu.ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.