Ziemia chełmińska, kraina wspaniałych budowli, jezior i ciszy. Gotyckie budowle i meandrowe jeziora ukryte w bujnych lasach zachwycą nawet najwybredniejszych, a piernikowa tradycja Torunia zaspokoi podniebienie każdego łasucha.

W Toruniu, mieście Kopernika, nie mogło zabraknąć wspaniałego planetarium, ze świetnie wyposażoną salą projekcyjną, gdzie wyświetlane są seanse astronomiczne dla widzów w różnym wieku. Obowiązkowym punktem wizyty jest krzywa wieża, która jest fragmentem murów obronnych. Jej odchylenie od pionu wynosi prawie 1,5 metra. Na przedzamczu w starym młynie powstała Piernikarnia, gdzie można skosztować słynnych toruńskich pierników.

[sam id=”11″ codes=”true”]

foto24
Toruńska krzywa wieża

Tereny nieopatrznie oddane kiedyś Krzyżakom obfitują w pozostałe po nich wspaniałe fortyfikacje. Czasem są to tylko ruiny jak w Toruniu i Brodnicy, a czasem zamki, w których utworzono muzea. Takim muzeum jest górujący nad okolicą zamek w Golubiu Dobrzyniu, gdzie na szczególną uwagę zasługuje kolekcja militariów, w tym armat i zbroi rycerskich. Równie piękny jest zamek w Świeciu, który należy do nielicznych fortec wodnych.

2
Górujący nad miastem zamek golubski

Chełmno, w którym od paru wieków przechowywane są relikwie Św. Walentego, uznawane jest za miasto zakochanych. W wielu miejscach można napotkać symbole miłosne, a zakochani mogą usiąść na ławce zakochanych, a także przesłać pozdrowienia za pośrednictwem kamerki online umieszczonej na urzędzie miejskim.

6026115890_a5016601d4_o
Zakochana ławka w Chełmnie

 

Odwiedź koniecznie:

  1. Zamek w Golubiu Dorzyniu i Świeciu,
  2. Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie,
  3. Romantyczne zakątki w Chełmnie,
  4. Ruiny zamku w Radzyniu Chełmińskim i Brodnicy,
  5. Dom Kopernika i Planetarium w Toruniu,
  6. Muzeum Piernika i Dom Legend Toruńskich w Toruniu.

 

Spróbuj koniecznie:

  1. Kotlet Kowala w Restauracji Kuźnia w Łysomicach,
  2. Czeburki Kresowej w Pierogarni Stary Toruń w Toruniu.
  3. Toruńskich pierników z Piernikarni.

 

 Proponowana trasa:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.