Pomorze Środkowe to piękne złote plaże, ruchome wydmy, jeziora i zielone lasy. Pomiędzy tymi zjawiskowymi krajobrazami znajdują swoje miejsce zabudowania szachulcowe, od których kraina ta zwana jest Krainą w kratkę.

Słowiński Park Narodowy słynie z ruchomych wydm, które przemieszczają się niszcząc wszystko co stanie im na drodze. Warto wybrać się na przechadzkę, aby zobaczyć te wędrujące ziarenka piasku. Można także podziwiać te cuda natury wspinając się na górę Rowokół, gdzie znajduje się doskonały punkt widokowy, z którego można podziwiać nie tylko wydmy, ale także jeziora i wybrzeże. Wokół góry krąży wiele legend i opowieści.

[sam id=”11″ codes=”true”]

3618027262_cf4476e63b_o

W kraciastej krainie nie może zabraknąć miejsc, związanych z dawnym życiem mieszkańców. Ciekawą propozycję podziwiania tradycyjnej zabudowy zapewnią nam: rybacka osada Kluki, gdzie powstał skansen Muzeum Wsi Słowińskiej oraz Zagroda Albrechta w Swołowie. Po drodze warto odwiedzić malutki kościółek szachulcowy w Objeździe, z którym wiąże się wiele ciekawych historii.

371307368_1d437860c8_o

Oprócz pięknych krajobrazów i zabudowań wiejskich Pomorze Środkowe oferuje także zamki, pałace i charakterystyczne dla wybrzeża latarnie morskie. Na szczególne uznanie zasługują Zamek Książąt Pomorskich oraz Młyn Zamkowy w Słupsku. Także pałac we wsi Cecenowo zasługuje na uwagę, choć popada w coraz większą ruinę, nadal zachwyca architekturą i detalami.

398

Odwiedź koniecznie:

  1. Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach,
  2. Zagrodę Albrechta w Swołowie,
  3. Zamki w Darłowie i Słupsku,
  4. Latarnię morską w Jarosławcu i Ustce,
  5. Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym,
  6. Krainę Bajek w “Dolinie Charlotty” w Zamełowie,
  7. Muzeum Wyrzutnia w Łebie.

Spróbuj koniecznie:

  1. Polewki orzechowej z tiftelami w Karczmie “Pod Kluką” w Słupsku,
  2. Kartacza na gęsinie w Gospodzie Pod Wesołym Pomorzaninem w Swołowie,
  3. Dorsza w Tawernie Rybackiej Viking w Łebie.

Proponowana trasa:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.