W Częstochowie odbywa się właśnie XI Motocyklowy Zlot Gwiaździsty. Podobnie jak w ubiegłym roku, Jasnogórskie otwarcie sezonu motocyklowego zostało podzielone na dwie konkurujące ze sobą imprezy. Druga odbędzie się za dwa tygodnie.

Przypomnijmy – XI Motocyklowy Zlot Gwiaździsty, organizowany jest od dziesięciu lat przez stowarzyszenie „Rajd Katyński”. Jest to impreza o charakterze religijnym – patronami wydarzenia są m.in. Telewizja Trwam i Radio Maryja. Druga impreza – Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty ma typowo świecki, komercyjny charakter.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Zlot Gwiaździsty rozpoczął się wczoraj, 12 kwietnia Apelem Jasnogórskim. Dziś motocykliści z wielu zakątków Polski przejadą uroczyście z podczęstochowskiej Górki Przeprośnej na jasnogórskie błonia.

Jasna Góra (2)Pomysłodawcą Zlotu jest prezes stowarzyszenia “Rajd Katyński” Wiktor Węgrzyn, który rozpoczął organizowanie tej cyklicznej pielgrzymki w 2004 roku. Imprezie tej towarzyszyły zawsze rozmaite akcje charytatywne, m. in. zbiórka pieniędzy dla naszych rodaków na Kresach czy “Motoserce” – zbiórka krwi dla potrzebujących.

Jasna Góra (3)W 2012 r., na skutek nieporozumień z Urzędem Miasta Częstochowy Wiktor Węgrzyn zdecydował się przenieść Zlot do Gietrzwałdu, zaś w Częstochowie zorganizowano podobną imprezę, która odwoływała się do tradycji Częstochowskiego Towarzystwa Cyklistów i Motocyklistów, które w latach trzydziestych XX wieku organizowało zjazdy motocyklistów na jasnogórskich błoniach.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty odbędzie się za dwa tygodnie – 26 kwietnia. W programie przewidziano mszę świętą pod Klasztorem Jasnogórskim, pokazy motocyklowe, gry i zabawy dla dzieci, pokazy taneczne i występy zespołów muzycznych.

Jasna Góra (1)Zdaniem Wiktora Węgrzyna ta właśnie impreza, współorganizowana przez Urząd Miasta krótko po jego Zlocie ma na celu umniejszenie rangi tej pielgrzymki. Kładzie też nacisk na komercyjną, a nie duchową stronę spotkania. Węgrzyn zarzuca organizatorom Zjazdu chęć zarabiania na rozrywkach nie licujących z powagą Klasztoru Jasnogórskiego: handlu, alkoholu i koncertach rockowych.

11 KOMENTARZE

 1. Dobre sobie – duchowe spotkanie – chyba polityczne! NIE dla polityki wśród motocyklistów. Parasolkowy niech sobie robi zloty w Gietrzwałdzie

 2. O co panu Węgrzynowi chodzi, czy na klasztor i okolice ma jakąś wyłączność?
  Bez przesady z tym umniejszaniem znaczenia, obawiam się, że to chodzi o zupełnie coś innego ;)

 3. stop Fanatykom i Flustratom !!!!!!!!!!!!!!!!
  Co ten VW wygaduje za głupoty że niby umniejsza że nie licuje, ale sam na tych zlotach popeline polityczna sieje. Wszędzie dopatruje się spisku …A tak wogóle czy swojego czasu Motovoyager nie obja ich patronatem medialnym ???????

 4. Tutaj sprawa jest prosta.Organizator i twórca zlotu decyduje o jego charakterze i formie.Jeśli się to komuś nie podoba to nie jedzie.O ile pamiętam Zloty Gwiaździste organizowane przez Rajd Katyński zawsze miały formę charytatywną więc próba komercjalizacji przez władze Częstochowy(zdaje się że nomen-omen eseldowskie) jest niekulturalna i wbrew obyczajom świata motocyklowego.

 5. Trochę ustąpić z jednej i z drugiej strony to można się dogadać a nie dzielić i opluwać się nawzajem ,to nie miejsce do polityki pozdrawiam Stachu.

 6. Zobaczcie ilu ludzi przyjechało.
  A o braku etyki organizatorów “zjazdu” trzeba umieć mówić, bo podszywanie się pod nazwę, co wprowadza w błąd, to działanie, które zasługuje na najwyższe wyrazy pogardy.

 7. Wierni słuchacze radia Maryja i uzależnieni od telewizji Trwam mają swój termin zlotu, pozostali lubiący zabawę i niebędący wyznawcami o.Rydzyka wybiorą następny termin a wielu zapewne będzie na obydwu niekolidujących terminem imprezach.Tak trzymać -szacun dla organizatorów obydwu przedsięwzięć.

 8. Hm. Czy na zlot 12-13 IV przyjechali “wierni słuchacze radia Maryja i uzależnieni od telewizji Trwam” ??? To tak jak by napisać że na ten drugi zlot 26 IV przyjadą zwolennicy SLD, Leszka Milera i czciciele Jaruzelskiego. Jarkowi Polecam trochę rozsądku i mniej zacietrzewienia.

 9. …”szacun dla organizatorów” ??? – niby za co? – za tworzenie sztucznych podziałów i atmosferę ogólnego niesmaku? Zawsze wydawało mi się że intencją zlotów motocyklowych jest jednoczenie wszystkich bikerów, bez względu na narodowość, wyznanie, płeć i rodzaj motocykla. Rozumiem idee podobnych imprez dedykowane miłośnikom konkretnej marki, mają tę zaletę że można poznać się bliżej, wyjść poza ramy przekazu elektronicznego forum, podzielić radą, doświadczeniem i autopsjami,- choć i tak na większości wpuszczani są wszyscy bez żadnej selekcji, w tym przypadku idea została gdzieś na dalszym planie, górę wzięły podziały na takich i owych które niewiele wspólnego mają z motocyklową pasją, kwintesencją która powinna być pierwszoplanowym kryterium organizowania podobnych imprez … .

 10. Powolne podziały zawsze są następstwem angażowania się przez patronów jednoznacznie zaangażowanych politycznie.Rozwala to najpiękniejszą wspomnianą przez easyFJR intencję zlotów motocyklowych którą jest” jednoczenie wszystkich bikerów, bez względu na narodowość, wyznanie, płeć i rodzaj motocykla”. Wyrażając szacunek dla organizatorów miałem na myśli wielotygodniowe przygotowania i wielogodzinną pracę, anonimowych niezaangażowanych politycznie wolontariuszy, w dniu imprezy .

 11. No to może przypomnijmy sobie że celem Zlotu Gwiaździstego organizowanego przez Rajd Katyński jest promocja wiedzy o Kresach i zbiórka darów dla tamtejszych dzieci , a nie jakieś utopijne jednoczenie motocyklistów.Jeżeli w ten zlot zaczynają ingerować politycy (w tym wypadku z częstochowskiego SLD) to nic dziwnego że organizator przeniósł zlot aby zachować jego specyficzny charakter.Przecież to nie Raj Katyński wprowadził “udogodnienia” które doprowadziły do rozbicia zlotu tylko władze miejskie Cz-wy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here