Ważna wiadomość dla planujących wakacje we Francji – od początku tego roku każdy motocyklista musi posiadać kamizelkę odblaskową. Jej brak zagrożony jest karą od 11 nawet do 135 euro.

Z formalnego punktu widzenia kamizelka musi być założona jeśli motocyklista zatrzymuje się na drodze. Jeśli jednak policjant stwierdzi jej brak podczas kontroli drogowej, może nałożyć mandat.


Nowym przepisom od początku sprzeciwia się najliczniejsza motocyklowa organizacja we Francji – Federacja Wkurzonych Motocyklistów (FFMC). Jej przedstawiciele twierdzą, że przepis stanowi zbyt daleko idącą ingerencję w wolność osobistą.

Mimo protestów francuskie władze zdecydowały się wprowadzić kontrowersyjny przepis. Oprócz motocyklistów dotyczy on także kierowców quadów i trójkołowców. Brak kamizelki zagrożony jest karą od 11 euro (50 zł) do 135 euro (600 zł).

1 KOMENTARZ

  1. W sumie.. czemu by nie? Na wiosnę i w jesieni jeżdżę z założoną kamizelką – na pewno poprawia moją widoczność na drodze. Jej koszt to tez żaden wydatek , na każdej stacji można kupić a upchnąć w kufrze/sakwie zawsze się da :)

    BTW: Jak to w końcu jest? Czy Konwencja Wiedeńska nie znosi w/w obowiązku posiadania kamizelki w stosunku do przyjezdnych motonitów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.