Na mocno zaśnieżonych drogach bardzo dobrym pomysłem jest wykorzystywanie łańcuchów śniegowych, gdyż opony zimowe mogą sobie nie poradzić. Zwłaszcza jeśli planujemy wyjazd w góry lub w tereny, gdzie ciężko o odśnieżone drogi.
O łańcuchach słów kilka
W Polsce nie są one obowiązkowe, ale niekiedy stają się bardzo przydatne. Szczególnie osobom mieszkających przy mniejszych, trudno przejezdnych drogach albo w górach. W tych ostatnich, na drogach niekiedy pojawiają się znaki, które nakazują używanie łańcuchów. Dlatego też, zimą warto mieć je w bagażniku, by w razie konieczności móc je zamontować na oponach. Aby wybrać odpowiednie łańcuchy śniegowe, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych rzeczy. Po pierwsze, w instrukcji obsługi auta trzeba sprawdzić, czy producent nie zakazuje stosowania łańcuchów. Taka sytuacja czasem się zdarza, gdyż jest spowodowana: niewystarczającą ilością miejsca między nadkolem a oponą albo nietypowym/za małym rozmiarem opon. Kiedy łańcuchy można założyć, robi się to na dwa albo cztery koła. Najczęściej jednak są to dwa koła – zawsze te napędowe (to od modelu pojazdu zależy czy są to koła przednie czy tylne). Kiedy samochód ma napęd stały 4×4, to należy założyć łańcuchy na wszystkie napędzane koła. Większość łańcuchów zrobiona jest ze stali stopowej manganowej lub tytanowej, a ich ogniwa ukształtowane są w kształt rombowy.
Jak je wybierać?
Przede wszystkim, planując ich zakup należy znać:
– markę i model swojego samochodu,
– dokładny rozmiar opon (który nie zawsze musi być taki jak w instrukcji pojazdu, np. kiedy zużyte opony wymieniane były na nowe).
Bez tych informacji, dobranie odpowiedniego rodzaju łańcuchów po prostu się nie uda. Ważny jest oczywiście także typ samochodu, ponieważ łańcuchy śniegowe do samochodów osobowych, terenowych, dostawczych i ciężarowych są inne. Trzeba także zastanowić się, jak często będzie używało się łańcuchów i jakie drogi będzie się przemierzało (inaczej bowiem jeździ się zimą po zwykłych bocznych drogach a inaczej po terenach górskich). Zawsze warto pamiętać o tym, że tego rodzaju element wyposażenia samochodu kupowany jest nie na jeden sezon, ale na całe lata. Warto więc zainwestować w trochę droższy zestaw łańcuchów, który posiada atesty i certyfikaty.
Nieodpowiednie łańcuchy mogą czasem spowodować uszkodzenia auta, na przykład przez zerwanie, a wtedy oszczędność na zestawie będzie zupełnie nieopłacalna. Co więcej, wielu producentów łańcuchów zimowych wytwarza jeden typ łańcuchów, które pasują do kilku rodzajów ogumienia. W związku z tym wymiana auta nie zawsze będzie musiała się wiązać z wymianą łańcuchów. Wybierając łańcuchy pod uwagę trzeba wziąć jeszcze jedną ważną kwestię, a mianowicie jako rodzaju felgi się posiada – aluminiowe czy stalowe. Niektóre zestawy łańcuchów zostały specjalnie zaprojektowane tak, by nie porysować felg aluminiowych. Jeśli posiada się takowe, trzeba szukać odpowiednich do nich łańcuchów. Aby felgi nie zostały zarysowane do niektórych zestawów dodaje się także odbojniki.
Jak widać, podczas wyboru łańcuchów śniegowych pod uwagę należy wziąć kilka ważnych parametrów. Nie jest to jednak dużym problemem, a bezpieczeństwo na drodze jest tego warte.