Autocasco, zwane popularnie AC, jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które jednak cieszy się w Polsce dużym zainteresowaniem. Liczba takich aktywnych polis wynosiła według danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego na koniec 2017 roku 6,37 mln, co oznacza, że zdecydował się na nią co 4. posiadacz pojazdu. Co zrobić, żeby autocasco było tanie?

Tanie AC – jak to zrobić?

Ubezpieczenie autocasco chroni posiadacza pojazdu przed finansową odpowiedzialnością, jeśli on sam uszkodzi swój pojazd albo jeśli pojazd ten zostanie zniszczony przez osoby trzecie czy przez siły przyrody. AC może również obejmować zderzenie ze zwierzęciem, uszkodzenie pojazdu przez działanie zwierzęcia, kradzież i inne ryzyka. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że AC nie jest dostępne dla każdego pojazdu. Zakłady ubezpieczeń stawiają ograniczenia – najczęściej auto może mieć nie więcej niż 10, 12 lub 15 lat. Zakres ubezpieczenia uzależniony jest od umowy zawartej pomiędzy zakładem ubezpieczeń a posiadaczem pojazdu. O ile w przypadku ubezpieczenia OC jest on zawsze taki sam, to przy autocasco klient może dopasować, z jakiej ochrony ubezpieczeniowej chce korzystać. I właśnie od tych decyzji uzależnione jest, ile zapłaci za ubezpieczenie. Żeby kupić tanie AC, może zdecydować się na:

  • Zakup przez internet i płatność bez rozkładania na raty – najczęściej zakłady ubezpieczeń oferują rabaty dla tych klientów, którzy zakupią ubezpieczenie online i zapłacą za nie jednorazowo.
  • Kosztorysowy wariant naprawy – polega on na tym, że po zgłoszeniu szkody zakład ubezpieczeń skierowuje swojego rzeczoznawcę do poszkodowanego, który dokonuje wyceny kosztu likwidacji szkody. Na tej podstawie powstaje kosztorys i ustalana jest wysokość wypłaconego odszkodowania. Drugą opcją jest wariant warsztatowy – w tym przypadku poszkodowany nie otrzyma wypłaty odszkodowania, tylko po prostu szkoda zostanie naprawiona, a to warsztat rozliczy się z zakładem ubezpieczeń.
  • Udział własny w szkodzie – w OWU może się znaleźć zapis, że zakład ubezpieczeń nie ponosi odpowiedzialności za całą szkodę. Udział własny poszkodowanego może być określony na np. 10 proc. Wówczas, jeśli koszt likwidacji szkody zostanie oszacowany na 5 tysięcy złotych, to poszkodowany otrzyma 4500 złotych odszkodowania – pomniejszony o udział własny. Taki wybór wiąże się z niższą ceną autocasco, ale należy brać pod uwagę, że w przypadku kradzieży pojazdu o wysokiej wartości, np. 100 tysięcy złotych, udział własny wyniesie 10 tysięcy złotych.
  • Naprawę na zamiennikach części oryginalnych – to dobry wybór szczególnie w przypadku starszych samochodów, gdzie wykorzystanie zamienników części oryginalnych nie wpłynie na wartość pojazdu. Postawienie na zamienniki nie obniży zdecydowanie kosztu autocasco, ale wiąże się z pewnymi oszczędnościami dla posiadacza pojazdu.
  • Uwzględnienie amortyzacji części – zakład ubezpieczeń może wypłacić poszkodowanemu odszkodowanie z uwzględnieniem zużycia części. Czyli jeśli np. dana część jest użytkowana od 6 lat, to zostanie to wzięte pod uwagę. Tym samym poszkodowany nie otrzyma odszkodowania wystarczającego na zakup nowej części – będzie musiał dołożyć z własnej kieszeni.
  • Mini AC – posiadacz pojazdu może również wybrać miniwersję autocasco, np. ubezpieczenie od kradzieży i pożaru pojazdu, które będzie zdecydowanie tańsze niż autocasco obejmujące wszystkie ryzyka. Należy jednak przeanalizować, czy w przypadku danego pojazdu to na pewno będzie dobre rozwiązanie.

Oczywiście wpływ na cenę autocasco ma również wiele innych czynników. Bardzo ważne są wartość pojazdu, bezszkodowa historia ubezpieczeniowa właściciela, ale również wiek i czas posiadania prawa jazdy właściciela oraz innych osób kierujących. Ubezpieczający pojazd ma jednak wpływ jedynie na kilka czynników. Należy przy tym zauważyć, że nie warto stawiać wyłącznie na jak najtańszą polisę – największe znaczenie powinien mieć zakres ubezpieczenia dopasowany do naszych oczekiwań.ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.