Seat Leon to flagowy kompakt we flocie hiszpańskiego producenta samochodów. Konkurencja w autosegmencie aut kompaktowych jest ogromna, ale Lew ma szereg zalet: drapieżny, nowoczesny wygląd, dynamiczne i oszczędne silniki oraz bardzo bogate wyposażenie z dziedziny bezpieczeństwa, komfortu i multimediów.

Niemal każdy producent samochodów osobowych chce zaistnieć na rynku aut kompaktowych. Dlatego musi mieć w swojej ofercie choć jedno auto kompaktowe, a niektórzy producenci posiadają po kilka modeli. Czego obecnie oczekują klienci?

Jakie jest nowoczesne, współczesne auto kompaktowe?

Współczesne auta kompaktowe mają w większości przypadków śmiały wygląd, w którym aerodynamiczną sylwetkę łączy się ze śmiałymi liniami, przetłoczeniami, agresywnie zaprojektowanymi elementami pasa przedniego i tylnego. W ciągu kilkunastu lat znacznie zwiększył się rozmiar aut kompaktowych w stosunku do poprzedników: wzrosła długość, szerokość i rozstaw osi, co przełożyło się na większą wygodę i ilość miejsca w kabinie.

Kompakty mają przede wszystkim proste, niedrogie i trwałe (co nie znaczy, że mało komfortowe) zawieszenie, wykorzystujące kolumny resorujące McPhersona z przodu i belki skrętne z tyłu. Jednakże w ostatnich latach coraz więcej z nich wykorzystuje komfortowe zawieszenie wielowahaczowe tylnej osi, co zapewnia lepszy komfort i znacznie lepsze prowadzenie.

Na uwagę zasługuje też bardzo bogate wyposażenie z dziedziny bezpieczeństwa, wsparcia kierowcy, komfortu i systemów multimedialnych. Współczesne auto kompaktowe posiada minimum cztery poduszki powietrzne, systemy ABS i przeciwpoślizgowy ESP, systemy wsparcia kierowcy, dotychczas stosowane tylko w autach klasy premium (system rozpoznawania znaków drogowych, układ przeciwzderzeniowy, asystent pasa i martwego pola, systemy wsparcia przy parkowaniu) a także szereg systemów multimedialnych, umożliwiających korzystanie z nawigacji, informacji drogowych, muzyki i wielu innych.

Ostatnio coraz częściej mówi się o konieczności wyposażenia kompaktów w systemy telemetryczne, pozwalające automatycznie albo po wciśnięciu jednego guzika wezwać pomoc na miejsce wypadku albo serwis na miejsce awarii. Nie sposób nie zauważyć też rewolucji w dziedzinie napędów. Downsizing sprawił, że pod maski aut trafiają silniki mniejsze, bardziej ekologiczne i oszczędne, ale tak samo mocne, albo mocniejsze, niż ich wolnossące poprzedniki.

Hiszpański Lew – ideał w świecie kompaktów

Niezwykle atrakcyjna sylwetka zewnętrzna. Idealne połączenie masywnych kształtów, aerodynamiki i bardzo ostrych linii. Zdecydowanie zaprojektowany, mocno sportowy przód. Ostro wycięte przednie reflektory i tylne lampy. Dostępne wersje trzydrzwiowe, dla młodych ludzi, pięciodrzwiowe, w pełni wielozadaniowe i kombi, dla rodziny z dzieckiem, albo dla młodego przedsiębiorcy. Nawet kombi prezentuje się niezwykle dynamicznie, udowadniając, że „sportowe kombi” to nie pusty slogan, a idealne połączenie funkcjonalności z wyrazistą stylistyką.

Pod maską Seata Leona znaleźć można cały szereg nowoczesnych jednostek napędowych, dostosowanych do potrzeb i temperamentu każdego kierowcy. Wszystkie są oszczędne i ekologiczne. Moc benzyniaków – od 85 koni, dla spokojnego kierowcy, poprzez 120 dla użytkownika, często jeżdżącego po trasach, aż po 180 koni, dla wielbiciela sportowej jazdy. W ofercie są także nowoczesne Diesle – od 90 do 184 koni, dla tych, którzy sporo jeżdżą poza miastem i chcą oszczędzać.

Wyposażenie z dziedziny bezpieczeństwa to kolejny wielki plus hiszpańskiego Lwa. Siedem poduszek powietrznych, ABS, ESC, ASR i EBA, system przeciwzderzeniowy Front Assist, asystent podjazdu i elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego – to tylko niektóre z nich.

Auto może też mieć na pokładzie szereg systemów komfortowych oraz multimedialnych. Rozszerzona tablica przyrządów z monochromatycznym ekranem komputera podkładowego, a do tego nowoczesny system multimedialny z kolorowym ekranem dotykowym, umożliwiającym między innymi korzystanie z nawigacji i muzyki – to wszystko może znaleźć się na pokładzie kompaktowego Leona. Duża część elementów wyposażenia (całość można sprawdzić w elektronicznych katalogach, albo w salonach Seat) była przez wiele lat dostępna tylko dla samochodów klasy premium.

Seat Leon to niezwykle ciekawa propozycja dla wszystkich osób, które szukają niedrogiego w zakupie i eksploatacji, ale za to pełnego charakteru, bezpiecznego i świetnie wyposażonego auta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here