Jedna z najpiękniejszych alpejskich przygód enduro – Droga Solna – dostarcza nie tylko adrenaliny. Pozwala zrozumieć jak trudny był fach dawnych kupców, którzy ryzykowali życiem by dostarczyć towary, które dziś uważamy za codzienność.

Szlak transgraniczny z Montesi do Limone Piemonte wytyczył Karol Wielki. 40-kilometrowy odcinek służył handlarzom solą, którzy transportowali cenny ładunek do Turynu. Ze względu na historyczne zastosowanie tej drogi, nazwano ją Drogą Solną (La Via del Sale).

Szutrowa trasa, biegnąca miejscami na wysokości 2000 m. npm. od lat cieszy się niesłabnącym uwielbieniem miłośników enduro. W sezonie letnim można tu spotkać wielu poszukiwaczy adrenaliny – zarówno zmotoryzowanych, pieszych, jak i tych na rowerach.

W ostatnich latach Droga Solna była zamknięta z powodu remontu. Dziś, po gruntownej renowacji i zabezpieczeniu trasy, znów można z niej korzystać. Szlak otwarty jest tylko w sezonie letnim (do 30 września) w godzinach 8 do 18, zaś wjazd jest płatny – kierowcy samochodów osobowych zapłacą 15 euro, motocykliści 10 euro.

W ciągu dnia na Drogę Solną wpuszczanych jest maksymalnie 80 samochodów i 140 motocykli. Droga jest całkowicie zamknięta dla ruchu pojazdów silnikowych w każdy poniedziałek i wtorek – to dni przeznaczone dla rowerzystów i pieszych.

Droga Solna – informacje

Długość trasy: 40 km
Nawierzchnia: szuter
Maksymalna wysokość: 2000 m. npm.
Serpentyny: tak
Stopień trudności: trudny

Droga Solna – film

Droga Solna – mapa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.