TurystykaInspiracjeMotocykl a walka o uprawnienie – wyprawa dwóch Amerykanek w 1916, która...

Motocykl a walka o uprawnienie – wyprawa dwóch Amerykanek w 1916, która miała wiele zmienić

-

Kobiety fascynowały się nowymi środkami transportu, równie mocno jak mężczyźni. Ich pasje nie zawsze spotykały się z aprobatą.

Kinga Tanajewska [On Her Bike], motocyklowa podróżniczka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych [WYWIAD]

Siostry Adeline i Agusta Buren w 1916 roku postanowiły wspomóc rodaków walczących na Starym Kontynencie w pierwszej wojnie światowej. Dlatego też podjęły decyzję o wstąpieniu do armii i służbie w oddziałach łączników motocyklowych. Siostry były spokrewnione z ósmym prezydentem Stanów Zjednoczonych Martinem Van Burenem i wychowywane w patriotycznym duchu. Ich potencjalna służba miała jeszcze jeden wymiar. Zamierzały udowodnić, że kobiety są równie dobrymi motocyklistami co mężczyźni. Miała też stanowić argument w walce o prawa wyborcze kobiet.

Wyprawa przez Stany

Aby przekonać sceptyków postanowiły wyruszyć w trasę dwoma Indianami Power Plus, wyposażonymi w silniki o pojemności tysiąca centymetrów sześciennych. Jednostka napędowa zapewniała moc na poziomie szesnastu koni mechanicznych i była połączona ze skrzynią biegów o trzech przełożeniach. Pozwalało to na rozpędzenie motocykla do prędkości około 65 kilometrów na godzinę. Ówczesny koszt każdego z tych motocykli to 275 dolarów. Trzydziestodwuletnia Agusta i dwudziestosiedmioletnia Adeline wyruszyły 4 lipca 1916 roku z toru wyścigowej Sheepshead Bay, na Brooklynie w Nowym Jorku. Przez sześćdziesiąt dni pokonały blisko pięć i pół tysiąca mil, zmierzając się z kiepskimi drogami i złą pogodą. Kilka razy zbłądziły, ale też jako pierwsze kobiety wjechały na szczyt Pikes Peak.

Motocykl a walka o uprawnienie – wyprawa dwóch Amerykanek w 1916, która miała wiele zmienić

Kontrowersyjna wyprawa

Przejazd wzbudził protesty i falę wzburzenia ze strony środowisk konserwatywnych. Obie motocyklistki były krytykowane za noszenie męskich, skórzanych kurtek i bryczesów. Konserwatyści zarzucali im także, że wyprawa tak naprawdę miała na celu ucieczkę przed domowymi obowiązkami, a nie promowanie postaw patriotycznych. Oburzający był również fakt, że przejazd został wykorzystany przez część prasy do promowania motocykli, ujmując jednocześnie osiągnięciu Adeline i Agusty. Również armia odwróciła się od nich. Wojskowi nie zgodzili się na przyjęcie sióstr w swoje szeregi.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Krzysztof Brysiak
Krzysztof Brysiak
Pasją motocyklową zarażony od dziecka, kiedy to wyobraźnię rozpalała Cezet 350 sąsiada. Zwolennik spokojnej jazdy, lubiący zachwycać się mijanymi widokami. Miłośnik prostych, klasycznych maszyn, potrafiący zachwycić się również nowoczesnym designem, w szczególności włoskim. Lubi przede wszystkim wyprawy w małym, kilkuosobowym gronie oraz samotne ucieczki od cywilizacji, hałasu i zgiełku. Dlatego też chętnie odkrywa wschodnie tereny Polski. W podróży nie rozstaje się z aparatem, bo fotografia to jego drugie hobby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ