Silniki z cylindrami ułożononymi pod kątem 180 stopni kojarzone są głównie z konstrukcjami bawarskiego koncernu oraz radzieckimi ciężkimi motocyklami, które de facto wywodzą się z przedwojennych beemek. Jednym z mniej znanych jednośladów z takim silnikiem, ale ułożonym w odmienny sposób, jest właśnie Itar.
Ta czechosłowacka firma zajmowala się produkcją motocykli w latach 1920 – 1930. Jej wcześniejsza działalność ograniczała się do napraw samochodów i łodzi motorowych. Właścicielem był Josef Janatka, a siedziba znajdowała się w Radlicach – dzielnicy Pragi. Początki były trudne, a powodem były małe moce produkcyjne oraz niski stopień mechanizacji, co przekładało się też na małą ilość tworzonych pojazdów. Atutem Itarów była natomiast cena, która była dużo niższa od konkurentów z Zachodu.
Dwucylindrowe siedemsetki
Pierwszy motocykl o nazwie Itar 710 powstał już w latach w 1917 – 18 i był dziełem Josefa Zubatego. Był on wzorowany na konstrukcjach angielskiej firmy Douglas, w których silnik w układzie bokser, był zamontowany z cylindrami ułożonymi wzdłuż motocykla.
Zainteresowanie nim wyraziło austro-węgierskie wojsko, jednak szybszy od realizacji zamówienia był koniec wojny. 710-tka wyposażona była w czterosuwowy silnik o pojemności 706 cm3, chłodzony powietrzem. Jednostka rozwijała moc 14 koni mechanicznych, co przy wadze motocykla wynoszącej 170 kilogramów zapewniało osiągnięcie prędkości maksymalnej w granicach 90 kilometrów na godzinę. Spore zainteresowanie Itarem pozwoliło wdrożyć do produkcji modele z jednocylindrowym silnikiem klasy 350 cm3 oraz z jednostką w układzie bokser o pojemności 750 cm3.
Itar 750
Po raz pierwszy został zaprezentowany w 1924 roku, na XVI międzynarodowej wystawie w Pradze. Pojemność silnika zwiększono do 746 cm3.
Pozwoliło to na osiągnięcie 17 KM mocy, przy 3 800 obrotach na minutę. Jednostka współpracowała z trzystopniową skrzynią biegów. Do 1929 roku wyprodukowano około 160 egzemplarzy, przy czym odbiorcą połowy z nich była czechosłowacka armia. Trafiło do niej blisko osiemdziesiąt egzemplarzy.
Niestety, nie udało się zrealizować dalszych planów właściciela zakładów, który zlecił prace nad motocyklami wyposażonymi w jeszcze większe jednostki napędowe. Do upadku zakładów przyczynił się światowy kryzys, jaki ogarnął świat pod koniec lat 20. ubiegłego wieku, który dodatkowo zbiegł się z końcem zamówień od wojska.
Podstawowe dane techniczne:
Silnik:
Długość: 2 330 mm
Szerokość: 960 mm
Wysokość: 1 144 mm
Masa motocykla gotowego do jazdy: 172 kg
Ładowność: 180 kg
Pojemność zbiornika paliwa: 12 litrów
Zużycie paliwa: 4,5 – 5 l/100 km (z wózkiem bocznym około 6,5 l/100 km)
Prędkość maksymalna 105 km/h (z wózkiem bocznym 85 km/h)