Yamaha YZF600R Thundercat. Sportowiec z turystycznym zacięciem

Informacje ogólne

YZF600R, znana na europejskim rynku jako Thundercat, jest motocyklem sportowym produkowanym przez firmę Yamaha od 1994 do 2007 roku. Thundercat zastąpił w ofercie model FZR 600R.  Pomimo, że Cat w dużej mierze bazował na swoim poprzedniku, to znajdziemy w nim kilka znaczących zmian: mniej agresywną pozycję kierowcy, silnik z niższymi obrotami oraz wyższym momentem obrotowym oraz dużą, jednoczęściową kanapę.

Yamaha YZF600R Thundercat 1996

Historia

Thundercat oferowany był na początku na rynku Ameryki Północnej (1994) jako YZF600R, później w roku 1997 przeszedł poważną modyfikację estetyczną. W roku 1996 został zaprezentowany na rynku europejskim i przyjął znaną nam nazwę Thundercat.

Yamaha YZF600R była natychmiastowym sukcesem. Jej silnik, bazujący na jednostce z modelu FZR, został ulepszony dla osiągnięcia większej mocy i momentu obrotowego niż w poprzedniku. Zostało to osiągnięte dzięki zmianie kształtu tłoków i komór spalania, odkuwaniu tłoków oraz zastosowaniu układu doładowania dynamicznego.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Stalowa rama zbudowana w układzie Deltabox została połączona z aluminiowym wahaczem. Wynikiem tych zabiegów był motocykl cięższy i mniej skoncentrowany na sporcie niż jego poprzednik, jednakże z osiągami odpowiadającymi jego czasom.

Yamaha YZF600R Thundercat 2000

Aerodynamiczny kształt owiewki przedniej został przejęty z większego modelu Thunderace 1000. Łączyła ona w sobie dwie funkcje. Oprócz standardowego zadania posiadała specjalnie wymodelowany tunel służący do układu dynamicznego doładowania. Ten zabieg pozwolił na wzrost mocy silnika wraz ze wzrostem prędkości. Przednie, czterotłoczkowe zaciski hamulcowe produkowane przez firmę Sumitomo, uznane za rewelację w 1996 roku, nadal uznawane są za czołówkę wśród układów hamulcowych.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Zastosowane zawieszenie jest miękkie jak na motocykl sportowy, jednak nadal nadaję się na drogę i tor. Wbudowane zawieszenie pozwala na wiele regulacji, co umożliwia dostosowanie motocykla do własnych potrzeb i upodobań.
Wyposażenie należy uznać za dostateczne, zaś deska rozdzielcza Thundercata jest mniej wszechstronna niż u jego konkurentów. 19-litrowy zbiornik paliwa daje możliwość osiągania większych niż konkurenci zasięgów, a podwójna kanapa oferuje komfort na wiele kilometrów podróży.

Yamaha YZF600R Thundercat okazała się tak dobrze zaprojektowana, że w trakcie jej sprzedaży otrzymała tylko kilka małych zmian w budowie, takich jak zmiana kolorów wydechu czy malowania całego motocykla.

Yamaha YZF600R Thundercat

 

Zalety i wady motocykla Yamaha YZF600R Thundercat

 

Zalety:

Motocykl jest bardzo uniwersalny i nadaje się zarówno na tor jak i do szybkiej turystyki.
Silnik jest jednostką niezawodną i elastyczną.
Hamulce – stosowane do dziś, zapewniają doskonałą skuteczność.

Wady:

Po zmianie malowania tłumika na czarno, zamiast stali polerowanej, pojawił się problem podatności tego lakierowania na uszkodzenia.
Skrzynia biegów jest podatna na uszkodzenia w trakcie ostrej jazdy.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Dane techniczne

Model Yamaha YZF 600R Thundercat
Silnik Chłodzony cieczą, czterosuwowy, DOHC, 4 tłokowy, 4 zawory na cylinder
Pojemność 599 cm3
Średnica x skok tłoka 62×49,6 mm
Stopień kompresji 12:1
Zasilanie gaźniki dolnossące 4×36 mm Keihin CV
Zapłon/rozrusznik Cyfrowy TCI/elektryczny
Moc maksymalna 105 KM @ 11500 rpm
Moment maksymalny 65,7 Nm @ 9500 rpm
Skrzynia biegów/napęd 6 stopniowa/łańcuch
Zawieszenie przednie Amortyzatory 45 mm, regulowane napięcie wstępne, siła odbicia i dobicia
Zawieszenie tylne Monoshock, regulowane napięcie wstępne, siła odbicia i dobicia
Hamulce przednie Dwie tarcze 298 mm, zaciski czterotłoczkowe
Hamulce tylne Jedna tarcza 245 mm, zacisk dwutłoczkowy
Przednia opona 120/60-17
Tylna opona 160/60-17
Waga 187 kg(na sucho)/210 kg(z płynami)
Pojemność zbiornika paliwa 19 l
Prędkość maksymalna 246,8 km/h

Yamaha YZF600R Thundercat 2002