NajnowszeJak zmieniać biegi w motocyklu bez szarpania. Międzygaz, redukcja, zmiana bez sprzęgła

Jak zmieniać biegi w motocyklu bez szarpania. Międzygaz, redukcja, zmiana bez sprzęgła

-

Jak zmieniać biegi w motocyklu szybko, efektywnie i bez szarpania? Zagadnienia tego niestety nie nauczysz się na kursie nauki jazdy, a szkoda, bo nie jest to skomplikowane, wymaga jedynie wprawy.

Motocyklowa skrzynia biegów nie jest synchronizowana. Oznacza to, że nie posiada ona mechanizmu wyrównującego prędkości wałka i koła zębatego. Rozwiązanie takie powszechnie stosowane jest w samochodach osobowych. W motocyklu problem wyrównania prędkości wspomnianych elementów musi rozwiązać kierujący. Na pierwszy rzut oka wydaje się to bardzo skomplikowane. Na szczęście takie nie jest.

Podczas zmiany biegów, której uczą na kursach, cały proces rozpoczyna się wciśnięciem sprzęgła, potem lewa noga zmienia przełożenie, a następnie sprzęgło jest wyciskane. Przeprowadzona tak zmiana biegu może jednak zakończyć się utratą stabilności motocykla.

Dlaczego tak się stanie? Podczas wciśnięcia sprzęgła i odjęcia gazu, obroty silnika spadną, ale prędkość pozostanie taka sama. Jeśli sprzęgło wciśnięte będzie zbyt długo, obroty spadną poniżej odpowiednich dla zmiany przełożenia. Po zwolnieniu sprzęgła nastąpi zatem wyhamowanie motocykla i szarpnięcie spowodowane kontaktem elementów o różnych prędkościach obrotowych.

Jak zmieniać biegi w górę

Optymalną techniką zmiany biegu w górę w większości motocykli jest wykonywanie tej czynności bez udziału sprzęgła. Technika jest bardzo prosta – delikatnie naciskamy na dźwignię od dołu, następnie ujmujemy gazu i dokładnie w tej chwili wyższy bieg sam powinien wskoczyć. Jeśli się to nie uda, trzeba pomóc sobie stopą. Im wyższe obroty i bardziej dynamiczne przyspieszanie, tym łatwiejsza zmiana biegów w ten sposób.

W motocyklach, w których ta technika jest utrudniona albo niemożliwa, trzeba użyć sprzęgła dokładnie w momencie ujęcia gazu.

Jak redukować biegi

Redukcja biegów jest nieco trudniejsza niż zmiana w górę. Jeśli nie wyrównany obrotów wałka i zębatki, tylne koło może wpaść w poślizg. Aby tego uniknąć, warto nauczyć się odpowiedniej sekwencji. Stopa czeka naciskając delikatnie dźwignię w dół. w jednym czasie wciskamy dźwignię sprzęgła i podkręcamy obroty prawą manetką – to właśnie międzygaz. W chwili, gdy obroty wzrosną, redukujemy bieg, a następnie puszczamy sprzęgło. Prawa manetka wraca do pozycji wyjściowej.

Wydaje się skomplikowane? Bez obawy, jeśli poświęcisz jeden dzień na naukę tego cyklu, z całą pewnością wejdzie ci on w krew. Ważne by cały proces przebiegł szybko, sprawnie, ale gładko – szczególnie dotyczy to odpuszczania sprzęgła.

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

15 KOMENTARZE

  1. Dodam tylko, że tzw. miedzygaz zapewnia brak charakterystycznych stuków kół zębatych skrzyni biegów podczas redukcji, co niestety ma miejsce u wielu bikerów. Przy wyrównaniu prędkości obrotowej silnika i skrzyni biegów zmiana biegów odbywa się niezwykle płynnie co zdecydowanie poprawia komfort jazdy i wydłuża żywotność mechanizmów skrzyni biegów

  2. Kamyk jaka śmierć dla skrzyni? Albo nie wiesz co mówisz albo nie potrafisz tego robić – FZ6, w 90% zmiana bez sprzęgła. Ze sprzęgłem wbijam tylko 1, Ew 2 reszta bez. Moto ma już 78k przelotu a praca skrzyni jak 60k temu

  3. Książka serwisowa Yamahy nie zaleca miedzygazu. Jest to niepotrzebne podnoszenie prędkości obrotowej na nieobciążonym silniku.
    Są podane tabele prędkości przy jakich powinno zmieniac się biegi.

  4. Uczę się jeździć na moim pierwszym moto I mam pytanie do was. Jak zmieniam bieg na niższy z miedzygazem, to z wydechu zaczyna być słychać takie lekkie, miłe dla ucha, wystrzały. Czy to normalne ?

    • do niczego…one poprostu powoduje ze jak agresywnie zredukujesz biegi zwlaszcza w jakiejs v2 to nie zblokuje ci tylnego kola tylko sila pojdzie na sprzeglo i tam tak jak by sie usliznie i nie zahamuje kola tylko tak wylagodzi ze tego nie wyczujesz nawet

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ