Motocyklem za granicę – o czym warto pamiętać?

-

Planując podróż motocyklem za granicę, warto zadbać o kilka istotnych kwestii, by wyprawa była bezpieczna i przyjemna. Dzięki naszym wskazówkom będziesz mógł cieszyć się jazdą bez niepotrzebnych niespodzianek i komplikacji.

Sprawdź stan techniczny pojazdu

BMW F 800 GS kufry adventure wyprawa motocyklowa opony

Najważniejszym aspektem przygotowań do długiej podróży motocyklem jest gruntowne sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Zaniedbanie tej kwestii może nie tylko skutkować awarią, ale także stworzyć poważne zagrożenie na drodze.

Zadbaj o sprawdzenie opon – muszą one mieć odpowiednio głęboki bieżnik i ciśnienie. Nie zapomnij również o łańcuchu napędowym, który powinien być odpowiednio napięty i nasmarowany.

Następnie skontroluj układ hamulcowy, w tym stan klocków hamulcowych i płynu hamulcowego. Bezpieczeństwo na drodze zależy w końcu w dużej mierze od sprawności hamulców, zwłaszcza w nieprzewidywalnych warunkach pogodowych lub na obcych, krętych drogach. Równie istotne jest sprawdzenie świateł – zarówno przednich, jak i tylnych, a także kierunkowskazów, które są ważne dla widoczności i bezpieczeństwa.

Nie zapomnij też o kontroli poziomu oleju i płynu chłodniczego. Wymiana oleju przed dłuższą podróżą to standardowa procedura, która pozytywnie wpływa na płynność pracy silnika i ogólną wydajność motocykla. Na wszelki wypadek zabierz ze sobą niewielkie ilości oleju i płynu chłodniczego na wypadek potrzeby dolewki w trakcie podróży.

Odpowiednio zaplanuj swój budżet

Pieniądze

Podróżowanie motocyklem za granicę wymaga stworzenia rozsądnego planu budżetowego. Tworząc go, uwzględnij koszty takie jak paliwo, noclegi, jedzenie, a także opłaty drogowe. Bądź też przygotowany na niespodziewane wypadki – w końcu nigdy nie możesz być pewien, że twój motocykl nie zepsuje się w czasie podróży.

Warto przed wyjazdem sprawdzić ceny w różnych krajach i przygotować odpowiednią ilość środków finansowych. Pamiętaj również o różnych opcjach płatności – w niektórych miejscach karty kredytowe wciąż mogą nie być akceptowane, dlatego zawsze miej przy sobie trochę gotówki w lokalnej walucie.

Upewnij się, że masz aktualną polisę OC i przegląd techniczny

ubezpieczenie motocykla OC kiedy najtaniej gdzie PZU

Kolejnym istotnym elementem przygotowań do wyjazdu motocyklem za granicę jest zadbanie o aktualną polisę OC oraz ważny przegląd techniczny. W wielu krajach są to obowiązkowe dokumenty, bez których możesz narazić się na wysokie kary finansowe. Przed wyjazdem warto również sprawdzić, czy Twoje ubezpieczenie obejmuje międzynarodową ochronę, co jest szczególnie ważne w przypadku wypadku lub awarii za granicą.

O ile poruszając się po polskich drogach, nie musisz mieć przy sobie dokumentu potwierdzającego posiadanie polisy OC, o tyle w przypadku wyjazdu za granicę warto zawsze mieć go przy sobie, by móc okazać go podczas ewentualnej kontroli drogowej.

Pamiętaj – polska polisa OC honorowana jest we wszystkich krajach UE. Jeśli wybierasz się do kraju, który nie jest jej członkiem, złóż wniosek u swojego ubezpieczyciela o wydanie tzw. Zielonej Karty. To dokument, który wydawany jest bezpłatnie bądź za niewielką opłatą.

Jeśli twoje polisa OC na motocykl kończy się, a zależy ci na znalezieniu korzystnej oferty, skorzystaj z internetowych porównywarek polis. Jedną z nich znajdziesz pod adresem PolisanaMotocykl.pl.

Spakuj się na wyjazd

BMW turystycznie zapakowany motocykl

Pakowanie się na wyjazd motocyklem to specyficzna sztuka, która wymaga przemyślenia każdego szczegółu. Skup się na ograniczeniu bagażu do minimum i zabieraniu tylko niezbędnych rzeczy.

Nie zapomnij o tym, by zabrać ze sobą ubrania na różne warunki pogodowe, zestaw pierwszej pomocy, a także przekąski i wodę na trasę. Dobrze zorganizowany bagaż pozwoli Ci uniknąć problemów z przeciążeniem i zapewni komfort podczas jazdy.

Zawczasu zaopatrz się w wygodne sakwy na motocykl. Wbrew pozorom, są one bardzo pojemne, a przy tym nie ograniczają swobody twoich ruchów.

Zaopatrz się w odpowiednią odzież na motocykl

Odzież motocyklowa

Odpowiednia odzież motocyklowa to nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Dobrze jest zainwestować w kurtkę, spodnie i rękawice motocyklowe, które zapewniają ochronę przed urazami w razie wypadku i chronią przed zmiennymi warunkami pogodowymi.

Wyruszając w trasę, nie możesz zapomnieć oczywiście o kasku. Pamiętaj, że nie może być to pierwszy lepszy kask pożyczony od kolegi. Specjaliści ostrzegają, że aby ten element wyposażenia spełniał swoje zadanie jak należy, musi być idealnie dopasowany do głowy. Zakup wysokojakościowego kasku potraktuj jako najlepszą inwestycję na lata – raz zakupiony na wyjazd, będzie służył ci jeszcze przez długi czas.

Zestaw narzędzi może się przydać w przypadku awarii

Narzędzia podróżne

Niezależnie od tego, jak dobrze przygotujesz swój motocykl do jazdy, zabierz ze sobą w trasę podstawowy zestaw narzędzi. Mały zestaw, zawierający najważniejsze klucze, śrubokręty oraz taśmę izolacyjną, może okazać się nieoceniony w przypadku drobnej awarii. Możesz również nauczyć się podstawowych czynności serwisowych, takich jak wymiana żarówki czy naprawa łańcucha.

Podróżowanie motocyklem za granicę to fantastyczna przygoda, która wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Dbając o każdy z powyższych aspektów, możesz skupić się na tym, co najważniejsze, czyli przyjemności płynącej z jazdy!

Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY