Jak czyścić odzież skórzaną, by jak najdłużej zachowała swój wygląd – zima to idealny czas na takie właśnie pytania. Oto poradnik, który pokaże wam, jak w 7 krokach przywrócić skórzanym ciuchom idealny blask.
Skórzana odzież uznawana jest za najbezpieczniejszą, najbardziej stylową i najtrwalszą. Jej regularne czyszczenie jest o wiele ważniejsze niż czyszczenie odzieży tekstylnej, ponieważ skóra łatwo utlenia się, jeśli nie jest w dobrej kondycji. Jeśli staje się zbyt sucha, jej włókna stają się kruche. Jeśli pozostaje dobrze nawilżona, włókna mają zapewnione smarowanie, co oznacza, że na zgięciach przesuwają się obok siebie bez tarcia czy pękania.
Prawidłowa pielęgnacja skóry nie tylko wydatnie przedłuża jej trwałość i dobry wygląd, ale zachowuje wszystkie jej właściwości związane z bezpieczeństwem. Oto 7 zasad prawidłowej pielęgnacji odzieży skórzanej.
1. Zabrudzenia usuwaj na bieżąco
Owady, ptasie odchody i inne zabrudzenia, które pojawiają się na powierzchni kurtki czy spodni, powinny być usuwane w miarę szybko. Dobrym nawykiem jest wożenie ze sobą wilgotnej ściereczki z mikrofibry, którą w kilka chwil można pozbyć się zabrudzeń.
Pozostawione na powierzchni skóry zanieczyszczenia powodują degradację włókien i powodują nieodwracalne zmiany w jej fakturze.
2. Usuń sól
Ten krok nie jest niezbędny, jednak przydaje się, kiedy kurtka czy spodnie są bardzo przesiąknięte potem. Przed rozpoczęciem mycia, na wewnętrzną stronę kurtki trzeba wtedy rozpylić tak zwany de-salter, czyli preparat, który usunie sól znajdującą się w skórze. Sól przyspiesza degradację włókien skóry i powoduje szybsze jej wysychanie.
3. Dokładnie umyj i skórę
Jeśli na bieżąco usuwasz ze skóry zabrudzenia, wystarczające będzie przemycie całej jej powierzchni specjalnym środkiem do czyszczenia skóry – ja używam najczęściej preparatu S100 Leder Reiniger. Jeśli odzież jest bardzo brudna, trzeba użyć specjalistycznego środka – idealne będzie mydło do siodeł jeździeckich.
Aby usunąć trudniejsze zabrudzenia, możesz zamiast gąbki spróbować użyć miękkiej szczoteczki. Jeśli jednak zauważysz na niej najmniejsze ślady koloru, natychmiast przerwij czyszczenie. Niektórzy producenci stosują kiepskie techniki barwienia skór, czego efektem jest odbarwianie powierzchni odzieży.
4. Dokładnie wypłucz i wysusz
Po umyciu skóry, dokładnie spłucz pozostały detergent ciepłą wodą, pamiętając o wszystkich zakamarkach. Następnie rozwieś kurtkę i spodnie na wieszaku w przewiewnym, nienasłonecznionym miejscu i poczekaj do całkowitego wyschnięcia. Dla pewności, kiedy uznasz, że ciuchy już wyschły, poczekaj jeszcze godzinę lub dwie.
5. Nałóż preparat
Preparat do skór powinno nakładać się na wyczyszczoną i całkowicie suchą odzież. Jeśli spróbujesz nałożyć go na odzież brudną, zamkniesz tylko zanieczyszczenia w środku, co przyspieszy degradację skóry.
W zależności od typu preparatu nałóż go zalecaną przez producenta techniką starannie na całą powierzchnię skóry. W przypadku balsamu do skóry (na przykład S100 Leder Balsam) konieczne będzie usunięcie nadmiaru po wyschnięciu.
Czynność powtarzaj raz w roku. Częstsze pastowanie lub odżywianie skóry może prowadzić do utraty koloru, a w skrajnych przypadkach uszkodzi skórę.
6. Odczekaj 45 minut do godziny
Dla pewności pozostaw preparat do wyschnięcia na minimum 45 minut. Wchłanianie uzależnione jest od typu preparatu, ale także od warunków atmosferycznych – wilgotności i temperatury.
7. Nałóż impregnat
Ostatnim krokiem w pielęgnacji twojej skórzanej odzieży może (choć nie musi) być nałożenie dobrego impregnatu, który zapobiegnie nasiąkaniu skóry wodą. Spryskaj dokładnie miejsce przy miejscu i ponownie pozostaw odzież, by preparat wchłonął się.
Dzięki za świetne porady ! :)