Samochód osobowy to zdecydowanie najczęściej leasingowany rodzaj pojazdu. Warto jednak wiedzieć, że przedsiębiorca może wziąć w leasing również wiele innych środków transportu. Z tą formą finansowania wiążą się liczne zalety i korzyści, w tym łatwa dostępność, możliwość podzielenia płatności na wiele mniejszych rat, korzyści podatkowe czy prawo do wykupu na preferencyjnych warunkach.
Samochód osobowy
Według danych Związku Polskiego Leasingu, auta osobowe stanowiły w 2020 roku aż 54% wszystkich zawartych w naszym kraju umów leasingu. Statystyki Centralnej Ewidencji Pojazdów wskazują natomiast najczęściej rejestrowane przez firmy leasingowe modele takich samochodów. W czołowej dziesiątce znalazły się następujące auta:
1. Skoda Octavia
2. Toyota Corolla
3. Skoda Fabia
4. Toyota Yaris
5. Renault Clio
6. Toyota RAV4
7. Dacia Duster
8. Volkswagen Golf
9. Toyota C-HR
10. Ford Focus
Najpopularniejsze modele samochodów osobowych są stosunkowo tanie w eksploatacji, a także uchodzą za mało awaryjne. Można bez większych problemów znaleźć do nich części zamienne, a także nowego nabywcę po wykupie pojazdu z leasingu. W ofercie leasingodawców są również auta z segmentu premium, które oprócz funkcji użytkowej pozwalają budować prestiżowy wizerunek firmy.
Leasing operacyjny samochodu osobowego powinien trwać co najmniej 2 lata, a leasing finansowy może zostać zawarty na dowolny okres. Przedsiębiorca ma obowiązek ubezpieczyć samochód w leasingu, ale firma leasingowa zwykle wskazuje warunki polisy. Leasingodawca rejestruje samochód w urzędzie komunikacji, lecz koszty z tego tytułu ponosi przedsiębiorca. Jeśli zechce on poddać auto tuningowi czy modernizacji, będzie musiał uzyskać w tym celu zgodę finansującego.
Samochód dostawczy i ciężarowy
Samochód osobowy służy głównie do przewozu osób. Do transportu ładunków przedsiębiorca może potrzebować auta o znacznie większej ładowności. Samochody ciężarowe oraz auta dostawcze w leasing najczęściej biorą firmy z branży TSL, lecz mogą być nimi również zainteresowane przedsiębiorstwa z innych sektorów, np. budowlanego, leśnego czy spożywczego. Firmy leasingowe finansują pojazdy do przewozu ładunków wielu popularnych marek, w tym DAF, Man, Scania, Iveco, Mercedes, Renault, Schmitz czy Krone.
Pojazdy tego typu powinny być nie tylko ładowne, lecz także bezpieczne i komfortowe, ponieważ często kierowcy pokonują nimi każdego dnia setki kilometrów. Warto również zwrócić uwagę na obecność nowoczesnych technologii wspomagających jazdę, np. systemu monitorowania poziomu koncentracji kierowcy, dynamicznego doświetlania zakrętów, a także wspomagania cofania oraz podjazdów.
Leasing samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony może być szczególnie korzystny pod względem podatkowym, ponieważ pozwala przedsiębiorcy bez żadnych dodatkowych warunków odliczać 100% podatku VAT naliczonego do rat, a także uwzględniać w pełni wydatki związane z leasingiem w kosztach uzyskania przychodu.
Motocykl
Niektóre firmy leasingowe finansują również różnego typu jednoślady, w tym skutery oraz cięższe pojazdy dwukołowe znanych marek, m.in. Harley Davidson, Suzuki, Yamaha, Honda czy Ducati. Leasing motocykla może być korzystny np. dla przedsiębiorców z branży kurierskiej, cateringowej czy restauracyjnej. Można nimi szybko poruszać się po ulicach i oszczędzać czas, ponieważ nie trzeba go tracić na stanie w korkach.
Quad
Przedsiębiorcy mogą być zainteresowani leasingiem quadów terenowych. Tego typu pojazdy zazwyczaj są napędzane na cztery koła i umożliwiają sprawną jazdę w trudnym terenie, np. leśnym czy górskim. Można nimi bez trudu podjeżdżać pod strome wzniesienia, poruszać się w głębokim śniegu, grząskim bagnie, a także po piasku czy dużych kamieniach. Umożliwia to dotarcie do trudno dostępnych miejsc.
Rower
Rower to ekologiczny środek transportu, który pozwala sporo zaoszczędzić na dojazdach, parkingach i serwisie, a także umożliwia szybkie poruszanie się po zakorkowanych ulicach w mieście. Jeśli pracodawca sfinansuje leasingiem rowery dla swoich pracowników, zadba tym samym o ich kondycję fizyczną i psychofizyczną, dzięki czemu będą pracować wydajniej. Do pokonywania stromych podjazdów warto wziąć w leasing rower elektryczny.
Hulajnoga
W leasing można również wziąć hulajnogę elektryczną, która stała się niezwykle modnym środkiem transportu w największych polskich miastach. Nie można się nią poruszać zbyt szybko (do 25 km/s), jednak w wielu przypadkach przyspiesza czas dotarcia do miejsca docelowego. Podobnie jak w przypadku motocykla czy roweru, pozwala uniknąć stania w korkach. Hulajnogą można poruszać się nie tylko po mieście, lecz także na terenie dużego zakładu, co może przyspieszyć pracę.
Czy można wziąć w leasing używany pojazd?
Większość leasingodawców finansuje nie tylko nowe, lecz także używane pojazdy. Ważne jest jednak, aby były one zachowane w dobrym stanie technicznym i pochodziły z legalnego źródła. Ich dostawcą nie może być osoba fizyczna, lecz podmiot prowadzący działalność gospodarczą. Można zdecydować się na leasing samochodu osobowego, dostawczego lub ciężarowego z zagranicy (kraju Unii Europejskiej), w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru. Inną korzystną finansowo opcją są pojazdy poleasingowe.
Leasing pojazdów elektrycznych
Firmy leasingowe finansują również różnego typu środki transportu z napędem elektrycznym. Mogą być to samochody, rowery, motocykle czy hulajnogi. Wybór elektrycznego auta lub motocykla pozwala przedsiębiorcy budować wizerunek odpowiedzialnej społecznie firmy, która troszczy się o środowisko. Pojazdy takie są również opłacalne ze względu na niskie koszty paliwa, cichą pracę oraz dużą stabilność jazdy. Sporo jednak kosztują, dlatego niewielu przedsiębiorców jest w stanie kupić je za gotówkę. Leasing pozwala podzielić płatność na wiele mniejszych rat, które przedsiębiorca reguluje ze swoich bieżących przychodów.