PoradyJaki pojazd w leasingu wybrać? Przegląd możliwości dla przedsiębiorcy

Jaki pojazd w leasingu wybrać? Przegląd możliwości dla przedsiębiorcy [motocykl, samochód, elektryk, rower, hulajnoga]

-

Samochód osobowy to zdecydowanie najczęściej leasingowany rodzaj pojazdu. Warto jednak wiedzieć, że przedsiębiorca może wziąć w leasing również wiele innych środków transportu. Z tą formą finansowania wiążą się liczne zalety i korzyści, w tym łatwa dostępność, możliwość podzielenia płatności na wiele mniejszych rat, korzyści podatkowe czy prawo do wykupu na preferencyjnych warunkach.

Samochód osobowy

Według danych Związku Polskiego Leasingu, auta osobowe stanowiły w 2020 roku aż 54% wszystkich zawartych w naszym kraju umów leasingu. Statystyki Centralnej Ewidencji Pojazdów wskazują natomiast najczęściej rejestrowane przez firmy leasingowe modele takich samochodów. W czołowej dziesiątce znalazły się następujące auta:

1. Skoda Octavia
2. Toyota Corolla
3. Skoda Fabia
4. Toyota Yaris
5. Renault Clio
6. Toyota RAV4
7. Dacia Duster
8. Volkswagen Golf
9. Toyota C-HR
10. Ford Focus

Najpopularniejsze modele samochodów osobowych są stosunkowo tanie w eksploatacji, a także uchodzą za mało awaryjne. Można bez większych problemów znaleźć do nich części zamienne, a także nowego nabywcę po wykupie pojazdu z leasingu. W ofercie leasingodawców są również auta z segmentu premium, które oprócz funkcji użytkowej pozwalają budować prestiżowy wizerunek firmy.

Leasing operacyjny samochodu osobowego powinien trwać co najmniej 2 lata, a leasing finansowy może zostać zawarty na dowolny okres. Przedsiębiorca ma obowiązek ubezpieczyć samochód w leasingu, ale firma leasingowa zwykle wskazuje warunki polisy. Leasingodawca rejestruje samochód w urzędzie komunikacji, lecz koszty z tego tytułu ponosi przedsiębiorca. Jeśli zechce on poddać auto tuningowi czy modernizacji, będzie musiał uzyskać w tym celu zgodę finansującego.

Samochód dostawczy i ciężarowy

Samochód osobowy służy głównie do przewozu osób. Do transportu ładunków przedsiębiorca może potrzebować auta o znacznie większej ładowności. Samochody ciężarowe oraz auta dostawcze w leasing najczęściej biorą firmy z branży TSL, lecz mogą być nimi również zainteresowane przedsiębiorstwa z innych sektorów, np. budowlanego, leśnego czy spożywczego. Firmy leasingowe finansują pojazdy do przewozu ładunków wielu popularnych marek, w tym DAF, Man, Scania, Iveco, Mercedes, Renault, Schmitz czy Krone.

Pojazdy tego typu powinny być nie tylko ładowne, lecz także bezpieczne i komfortowe, ponieważ często kierowcy pokonują nimi każdego dnia setki kilometrów. Warto również zwrócić uwagę na obecność nowoczesnych technologii wspomagających jazdę, np. systemu monitorowania poziomu koncentracji kierowcy, dynamicznego doświetlania zakrętów, a także wspomagania cofania oraz podjazdów.

Leasing samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony może być szczególnie korzystny pod względem podatkowym, ponieważ pozwala przedsiębiorcy bez żadnych dodatkowych warunków odliczać 100% podatku VAT naliczonego do rat, a także uwzględniać w pełni wydatki związane z leasingiem w kosztach uzyskania przychodu.

Motocykl

Niektóre firmy leasingowe finansują również różnego typu jednoślady, w tym skutery oraz cięższe pojazdy dwukołowe znanych marek, m.in. Harley Davidson, Suzuki, Yamaha, Honda czy Ducati. Leasing motocykla może być korzystny np. dla przedsiębiorców z branży kurierskiej, cateringowej czy restauracyjnej. Można nimi szybko poruszać się po ulicach i oszczędzać czas, ponieważ nie trzeba go tracić na stanie w korkach.

Quad

Przedsiębiorcy mogą być zainteresowani leasingiem quadów terenowych. Tego typu pojazdy zazwyczaj są napędzane na cztery koła i umożliwiają sprawną jazdę w trudnym terenie, np. leśnym czy górskim. Można nimi bez trudu podjeżdżać pod strome wzniesienia, poruszać się w głębokim śniegu, grząskim bagnie, a także po piasku czy dużych kamieniach. Umożliwia to dotarcie do trudno dostępnych miejsc.

Rower

Rower to ekologiczny środek transportu, który pozwala sporo zaoszczędzić na dojazdach, parkingach i serwisie, a także umożliwia szybkie poruszanie się po zakorkowanych ulicach w mieście. Jeśli pracodawca sfinansuje leasingiem rowery dla swoich pracowników, zadba tym samym o ich kondycję fizyczną i psychofizyczną, dzięki czemu będą pracować wydajniej. Do pokonywania stromych podjazdów warto wziąć w leasing rower elektryczny.

Hulajnoga

W leasing można również wziąć hulajnogę elektryczną, która stała się niezwykle modnym środkiem transportu w największych polskich miastach. Nie można się nią poruszać zbyt szybko (do 25 km/s), jednak w wielu przypadkach przyspiesza czas dotarcia do miejsca docelowego. Podobnie jak w przypadku motocykla czy roweru, pozwala uniknąć stania w korkach. Hulajnogą można poruszać się nie tylko po mieście, lecz także na terenie dużego zakładu, co może przyspieszyć pracę.

Czy można wziąć w leasing używany pojazd?

Większość leasingodawców finansuje nie tylko nowe, lecz także używane pojazdy. Ważne jest jednak, aby były one zachowane w dobrym stanie technicznym i pochodziły z legalnego źródła. Ich dostawcą nie może być osoba fizyczna, lecz podmiot prowadzący działalność gospodarczą. Można zdecydować się na leasing samochodu osobowego, dostawczego lub ciężarowego z zagranicy (kraju Unii Europejskiej), w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru. Inną korzystną finansowo opcją są pojazdy poleasingowe.

Leasing pojazdów elektrycznych

Firmy leasingowe finansują również różnego typu środki transportu z napędem elektrycznym. Mogą być to samochody, rowery, motocykle czy hulajnogi. Wybór elektrycznego auta lub motocykla pozwala przedsiębiorcy budować wizerunek odpowiedzialnej społecznie firmy, która troszczy się o środowisko. Pojazdy takie są również opłacalne ze względu na niskie koszty paliwa, cichą pracę oraz dużą stabilność jazdy. Sporo jednak kosztują, dlatego niewielu przedsiębiorców jest w stanie kupić je za gotówkę. Leasing pozwala podzielić płatność na wiele mniejszych rat, które przedsiębiorca reguluje ze swoich bieżących przychodów.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami. Wchodzisz w to?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ