wt., 09 sie 2022

Co to jest i jak liczona jest recydywa za przekroczenie prędkości – taryfikator mandatów 2022

-

Od 1 stycznia 2022 roku za przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej dostaniemy mandat w wysokości 2 500 zł lub… 5 000 zł! Od czego to zależy i czym jest recydywa za przekroczenie prędkości? O tym dowiecie się z naszego artykułu.

Nowy, surowy taryfikator mandatów 2022

Rok 2022 przywitał nas nie tylko szampanem, fajerwerkami i dalszą inflacją, ale również nowym taryfikatorem mandatów. Kary za przekroczenie prędkości, lub inne wykroczenia drogowe, znacząco wrosły. W najgorszym wypadku kierowca może zapłacić aż 30 000 zł za złamanie przepisów ruchu drogowego. Jest to najwyższa kara, jaka może zostać nałożona na kierowcę przez sąd.

Za przekroczenie dozwolonej prędkości zapłacimy natomiast w zależności od stopnia wykroczenia:

31 – 40 km/h – 800 zł
41 – 50 km/h – 1 000 zł,
51 – 60 km/h – 1 500 zł,
61 – 70 km/h – 2 000 zł,
71 km/h i więcej – 2 500 zł.

Recydywa i jej konsekwencje

Recydywa to nic innego jak ponowne popełnienie podobnego wykroczenia przez osobę już karaną. W praktyce oznacza to, że jeżeli złamaliśmy przepisy ruchu drogowego, w przypadku ponownego złapania na podobnym wykroczeniu w okresie do 2 lat od pierwszego zdarzenia, zostaniemy ukarani mandatem w podwójnej wysokości. Recydywa działa dopiero od przekroczenia prędkości o 31 km/h wzwyż, mniejsze przekroczenia prędkości nie łapią się w ten system. Tym oto sposobem, dla przykładu: dostajemy mandat 1000 zł za przekroczenie prędkości o 42 km/h. Następnie, przed upływem dwóch lat od tego zdarzenia zostajemy złapani na przekroczeniu prędkości o 35 km/h. Wtedy zamiast zapłacenia 800 zł dostaniemy karę opiewającą na kwotę 1 600 zł.

Ale jeszcze spokojnie, w tym momencie policja nie ma dostępu do systemu, który by pozwolił na sprawną kontrolę tzw. recydywy wykroczeniowej. Zatem podwyższenie minimalnej wysokości mandatu do dwukrotności jej dolnej granicy będzie realnie obowiązywać najprawdopodobniej dopiero od 17 września bieżącego roku.

Jaka kara i mandat grozi za jazdę bez prawa jazdy lub odpowiedniej kategorii od 1 stycznia 2022 roku?

Pozostałe wykroczenia z taryfikatora 2022

Nowe wysokości kar obejmują także inne wykroczenia. Przykładowo za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych lub znajdującego się przed nim zapłacimy 1 500 zł. Wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu będzie nas za to kosztowało 1 000 zł. Dotkliwą karę w wysokości 8 000 zł dostanie również właściciel pojazdu za odmowę ujawnienia sprawcy wykroczenia zarejestrowanego przez fotoradar. Liczba punktów karnych będzie natomiast wpływać na wysokość składki OC.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym a bezpieczeństwo

Czy nowy taryfikator wykroczeń drogowych sprawi, że na naszych drogach będzie bezpieczniej? Czy raczej za tak wysokimi stawkami, w połączeniu z nieraz absurdalnymi ograniczeniami prędkości w niektórych miejscach, przemawiają inne, mniej szlachetne pobudki? Zdania na ten temat są podzielone. Niektórzy uważają, że nowe stawki z taryfikatora 2022 będą skutecznie odstraszać piratów drogowych. Inni, że nie tylko wysokość mandatów, ale i wysokość ograniczeń prędkości powinna się zmienić. Za jakiś czas statystyki same pokarzą czy rzeczywiście nowe przepisy przełożyły się na bezpieczeństwo na drogach. W międzyczasie zapraszamy do zapoznania się z felietonem Brzozy, który na temat taryfikatora 2022 ma ciekawe spostrzeżenia.

Nowe pojazdy, nowe mandaty, ale stare limity prędkości na drogach. Bezpieczeństwo to pusty frazes…

Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

1 KOMENTARZ

  1. “Ale jeszcze spokojnie, w tym momencie policja nie ma dostępu do systemu, który by pozwolił na sprawną kontrolę tzw. recydywy”
    Pomogę Wam poprawić ten kawałek, bo straszliwy błąd zrobiliście.
    „Niestety w tym momencie policja nie ma jeszcze dostępu do systemu, który by pozwolił na sprawną kontrolę tzw. recydywy”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Egzaminy na prawo jazdy zawieszone w ponad 20 miastach – protest Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego

Napięta sytuacja na linii WORD - Ministerstwo Infrastruktury sprawiła, że w ponad 20 miastach w Polsce zostały zawieszone egzaminy na prawo jazdy. Protest jest...

Bezpłatny przejazd autostradą A4 na odcinku Katowice-Kraków?

Przejazd autostradą A4 na odcinku Kraków-Katowice należy do jednego z najdroższych w Polsce, jednakże już niebawem wszystko może się zmienić, a wszystko przez wygasającą...

Kawasaki chce konkurować z Aprilią RS660 – czy czeka nas powrót ZX-6R?

ZX-6R jest kolejnym modelem, który zniknął z rynku motocykli w 2021 przez restrykcyjne normy emisji spalin. Aprilia wypuściła jednak RS660, a konkurencja widząc ogromny...

Nie musisz już czekać na spełnienie swoich marzeń. Leasing w euro – najbardziej opłacalne finansowanie na rynku!

Liberty Motors wprowadza unikalne w skali krajowej, i niezwykle opłacalne finansowo, rozwiązanie - leasing w euro! Takie same parametry finansowanego produktu w złotówkach oraz...

Gdzie na zlot motocyklowy w najbliższy weekend 5-7.08?

Tadam! I nastał sierpień, a w nim kolejne okazje żeby przepalić maszyny i spotkać się z motocyklową bracią. Niestety nowy miesiąc zaczyna się dość...