_SLIDERSądny dzień dla radarowej mafii. Trybunał Konstytucyjny i posłowie mówią: dość!

Sądny dzień dla radarowej mafii. Trybunał Konstytucyjny i posłowie mówią: dość!

-

Posłowie odrzucili projekt ustawy, która zakładała karanie za wykroczenie nie sprawcę, a właściciela pojazdu. Zadecydowano również o odebraniu strażom gminnym i miejskim prawa do wystawiania mandatów na podstawie fotoradarów. Dostało się też Inspekcji Transportu Drogowego.

O niezrozumiałym pomyśle części posłów, który zakładał karanie za wykroczenia właściciela pojazdu pisaliśmy już wcześniej. Sejmowi eksperci byli jednak zgodni – przepis nakładający karę za wykroczenie na osobę, która go nie popełniła, nie obroni się przed Trybunałem Konstytucyjnym.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Podczas tego samego posiedzenia zdecydowano także o odebraniu strażom miejskim i gminnym prawa do wystawiania mandatów z fotoradarów. Jak wielokrotnie pisaliśmy strażnicy, często bez elementarnej wiedzy na temat przepisów prawa i bez znajomości obsługi urządzeń pomiarowych, wyłudzają mandaty licząc na niewiedzę lub naiwność kierowców.

Straż Miejska out (2)Legalność działania tych służb wielokrotnie poddawały w wątpliwość nie tylko różne organizacje zajmujące się ochroną praw obywatelskich (np. Anuluj-Mandat.pl), ale także sądy, które ogromnej liczbie przypadków po złożeniu przez kierowcę odwołania od wyroku nakazowego uniewinniały go od zarzucanego przez strażników wykroczenia.

Strażnicy miejscy i gminni pożegnają się z radarami, zarówno stacjonarnymi, jak i przenośnymi, do 1 stycznia 2016 roku.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Przy okazji tych dobrych wiadomości warto wspomnieć o niedawnym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Po rozpatrzeniu wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich, o uznanie art. 129g ust. 4 Prawa o Ruchu Drogowym za sprzeczny z Konstytucją, sędziowie orzekli, że mandaty wystawiane przez Inspekcję Transportu Drogowego nie mają podstawy prawnej.

Straż Miejska out (1)Trybunał Konsytucyjny wskazał, że zgodnie z ustawą zasadniczą przetwarzanie danych osobowych, szczególnie jeśli chodzi o karanie obywatela, musi być uregulowane ustawą, a nie – jak dotychczas – rozporządzeniem.

Wspomniany przepis przestanie jednak obowiązywać dopiero dziewięć miesięcy po ogłoszeniu wyroku wyroku w Dzienniku Ustaw. Do tego czasu nielegalne mandaty nadal będą mogły być przez ITD wystawiane.

[sam id=”11″ codes=”true”]

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim!
Motovoyager
Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas artykułów nastawionych jedynie na kliki, nie wnoszących niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

2 KOMENTARZE

  1. Czyli ITD nie zgodnie z prawem będzie jeszcze przez 9 miesięcy karała. Przecież to dodatkowa praca dla sądów. Gdy mi wystawią mandat natychmiast go zakwestionuje za niezgodny z ustawą i uruchomi się maszynka sądowa. Po co ?! Vacatio legis ? Dziwne dość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

ZOBACZ RÓWNIEŻ