Francja i Hiszpania podpisały tzw. Porozumienie o mandatach. Dla kierowców z obu krajów oznacza to jedno: każde zdjęcie z fotoradaru w ciągu kilku dni trafi do skrzynki pocztowej niezależnie od kraju zamieszkania właściciela pojazdu.

Porozumienie weszło w życie 1 sierpnia br. Dotyczy głównie mandatów z fotoradarów i kamer ustawionych na skrzyżowaniach (rejestrują pojazdy przejeżdżające na czerwonym świetle). W roku 2012 we Francji fotoradary zarejestrowały 450 000 wykroczeń spowodowanych przez hiszpańskich kierowców, zaś w Hiszpanii liczba zdjęć przedstawiających kierowców francuskich wyniosła 130 000.

Jak łatwo zauważyć, porozumienie takie niesie ze sobą ogromne korzyści finansowe. Dlatego też podobne umowy podpisały wcześniej inne kraje europejskie: Belgia, Luksemburg, Niemcy i Szwajcaria.

Inną sprawą jest możliwość egzekucji takiego mandatu. Jeśli kara nie zostanie dobrowolnie zapłacona wystawca nie może skorzystać z tradycyjnej drogi windykacji, czyli w przypadku wymienionych krajów – pomocy policji. Może się zatem okazać, że zawarte między krajami porozumienie nie przyniesie oczekiwanych korzyści.ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.