sob., 04 gru 2021

Rejestracja motocykla kupionego w Polsce. Jaki koszt, jakie dokumenty 2021

-

Rejestracja pojazdu zarejestrowanego na terenie naszego kraju jest najłatwiejszym procesem spośród wszystkich rejestracji pojazdów. Jest to prosta czynność, którą wielu z was będzie powtarzać kilkanaście, kilkadziesiąt razy w życiu. Prześledźmy jednak jak wygląda i ile kosztuje ta czysta formalność.

Zacznijmy od tego, jakich dokumentów potrzeba, aby przerejestrować motocykl używany, zarejestrowany na terenie naszego kraju.

Umowa k-s czyli umowa kupna sprzedaży

To podstawowy i jak do tej pory jedyny dokument zaświadczający o tym, że jesteśmy nowymi właścicielami danego pojazdu. W Internecie pełno jest gotowych druków takich umów, wystarczy pobrać je i wydrukować. W tym momencie jednak pragniemy wam napisać jakie rubryki MUSZĄ zostać wypełnione, aby w urzędzie nie odmówiono wam rejestracji. Są to: data sporządzenia umowy, dane właściciela pojazdu, jeżeli było ich dwóch to muszą być wpisane dane obydwu osób na podstawie dokumentu tożsamości, którego nazwę oraz nr musimy zawrzeć w umowie. Dane osobowe to imię, nazwisko, adres zameldowania, pesel. Dane pojazdu – nr rej., nr VIN, rocznik, model oraz opcjonalnie przebieg pojazdu. Na umowie musi być też oczywiście kwota transakcji zapisana cyframi arabskimi oraz słownie. Pod umową muszą podpisać się obie strony, czyli zarówno nowy jak i dotychczasowy właściciel (właściciele) pojazdu. Umowa musi być sporządzona w dwóch takich samych egzemplarzach.

Przeczytaj koniecznie: Jak zarejestrować motocykl z zagranicy, jakie dokumenty są potrzebne

Jeżeli kupujemy motocykl od osoby na którą nie jest zarejestrowany pojazd, ale jest jego właścicielem (ma umowę z osobą, która jest wpisana w dowodzie rejestracyjnym) to nie mamy się czego obawiać – referat rejestracji pojazdów nie odrzuci naszego wniosku. Natomiast musimy pamiętać, że najważniejsza jest ciągłość ORYGINALNYCH umów (ksero odpada). Słyszeliśmy o przypadku zarejestrowania motocykla na podstawie 7 umów! ale jedna prowadziła do drugiej i pierwsza była sporządzona z osobą wpisaną w dowód rejestracyjny. Jeżeli tak będzie, wszystko jest w porządku.

Dowód rejestracyjny

Jest to dokument potwierdzający zarejestrowanie pojazdu w Polsce. W nim znajdują się też szczegółowe dane pojazdu oraz właściciela oraz informacja o ważnym przeglądzie. Przegląd musi być aktualny, inaczej urzędnik odmówi nam rejestracji pojazdu.

Tablica rejestracyjna – tak, to też rodzaj urzędowego dokumentu

Musi być czysta. Urzędnicy nie chcą brudzić sobie rąk zabłoconymi tablicami rejestracyjnymi. Jeżeli przerejestrowujecie pojazd zarejestrowany na terenie waszego powiatu, nie będziecie musieli wyrabiać nowej tablicy rejestracyjnej i będziecie mogli zostawić sobie dotychczasowe numery.

Karta pojazdu – czerwona książeczka, czyli paszport motocykla

Tak jak paszport zawiera historię naszych wyjazdów zagranicznych, tak karta pojazdu zawiera dane poprzednich właścicieli, a także historię prawną pojazdu. Jeśli na motocyklu była cesja bankowa lub ciąży na nim jakiekolwiek ograniczenie własności – będzie to zapisane w karcie pojazdu. Karta pojazdu jest dokumentem niezbędnym do przerejestrowania pojazdu – jeżeli właściciel jej nie ma, niech wyrobi wtórnik zanim podpiszecie umowę i zapłacicie za motocykl. Jeszcze nie podjęto decyzji, kiedy karty pojazdów zostaną zlikwidowana – na razie więc obowiązują po staremu.

Polisa OC

Aktualna polisa ubezpieczeniowa pojazdu jest dokumentem koniecznym do zarejestrowania motocykla.

Dowód osobisty

Nowy właściciel musi wylegitymować się dowodem osobistym przed urzędnikiem zanim zacznie się cały proces rejestracji pojazdu. U nas prawie na końcu, ale to najważniejszy dokument.

Wniosek o rejestrację pojazdu

Jesteśmy w urzędzie, więc musimy napisać oficjalny wniosek – czyli prośbę – o rejestrację naszego pojazdu. To zrobimy na miejscu. Warto podejść do okienka najpierw, wziąć dany formularz i czekając w kolejce wypełnić gotowy druk.

Druk podatkowy PCC-3 nie jest konieczny do rejestracji

Jest to deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych. Innymi słowy potwierdzenie zapłacenia podatku w wysokości 2% wartości pojazdu (nie dotyczy umów opiewających na sumę mniejszą niż 1000 zł). Przyjęło się, że podatek ten opłaca osoba kupująca – na drukach umów kupna sprzedaży często widnieje potwierdzający tę regułę zapis. Na zapłacenie podatku mamy 14 dni od daty umowy, za przekroczenie tego terminu jest przewidziana urzędowa kara – od 225 zł do nawet 45 tys. zł, jeżeli czas ten przekroczymy znacząco możemy liczyć się z dużymi kłopotami, a nasze gapiostwo/niewiedza/cwaniactwo zakwalifikowane będzie jako przestępstwo skarbowe. Posiadanie potwierdzenia opłacenia podatku PCC-3 nie jest jednak potrzebne, by pojazd został zarejestrowany.

Jaki jest koszt przerejestrowania/zarejestrowania na siebie motocykla?

Nie licząc podatku PCC-3, który jest wartością zmienną to:

Koszt wydania stałego i tymczasowego dowodu rejestracyjnego – 81 zł – jeśli zostajemy przy starej tablicy rejestracyjnej i 121,50 gdy będzie nam wydana nowa.

Jak widać nie ma się czego bać…

Motovoyagerhttps://motovoyager.net
Nasi czytelnicy to wybrana grupa ludzi. Motocykliści, którzy w Internecie szukają inteligentnej rozrywki, konkretnych porad lub inspiracji do wyjazdów motocyklowych. Nie jesteśmy serwisem dla każdego, zdajemy sobie z tego sprawę i… uważamy, że jest to nasz atut. Nie znajdziesz u nas treści nastawionej jedynie na kliki, która nie wnosi niczego merytorycznego. Nasza maksyma to: informować, radzić, bawić nie zaśmiecając głów czytelników bezsensownymi treściami.

1 KOMENTARZ

  1. Ok sytuacja jest taka – mamy kupić skuter, skuter byl na raty ale brak jest jakiekolwiek dokumentacji… Nie jest walony wiec wlasciciel moze to potwierdzic i odrecznym pismem nam to potwierdzic. I teraz chcemy to kupic i uzywac i tyle ale nie koniecznie placic nam kare za to ze on nie jest zarejestrowany lub przerejestrowany – co musimy zalatwic i ile zaplacic… Bo to na tych stronach wszystkich jest nie jasne… Z tego co obliczylem to suma sumaru bysmy wybulili jakies 1500 zl co jest mega zdzierstwem … To juz bardziej oplaca nam sie jezdzic i wylapac kare ktora jest do 1000 zl… Choc moge sie mylic co do obliczen jakby ktos tak w paru zdaniach napisal ile nas to wyniesie bylby gites

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

POLECAMY

Ograniczenie sprzedaży benzyny i diesla w Polsce? Decyzja dotycząca wydobycia ropy zapadnie w czwartek

Już w czwartek zapadnie niezwykle ważna decyzja, która w ogromnym stopniu wpłynie na sprzedaż diesla i benzyny, a także bezpośrednio na kondycję stacji paliw....

Święta w górach. Jak się przygotować i gdzie warto pojechać?

We współczesnym, pędzącym świecie mało komu zimowe święta kojarzą się ze spokojem i odpoczynkiem. To przede wszystkim pogoń za prezentami, gęsto zapisany harmonogram sprzątania...

Prawo po stronie motocyklisty? Czy duże koncerny będą zadowolone z tego, że zapłacą za odbiór wadliwego jednośladu?

Już niebawem, bo 1 stycznia 2022 roku ma wejść w życie nowelizacja Ustawy o prawach konsumenta. W myśl europejskich zasad, wszystkich konsumentów w Unii...

Honda Hornet wraca! Pojawiła się oficjalna zapowiedź [VIDEO]

Zdecydowanie na rynku nowych motocykli bardzo widoczny był brak topowego niegdyś i niezwykle lubianego nakeda ze stajni Hondy, czyli Horneta. Na szczęście dla wszystkich...

Lwiątko wyrusza na podbój Europy – nowy Benelli Leoncino 125 niebawem trafi do salonów sprzedaży

Jedną z nowości niedawnego salonu EICMA był właśnie ten mały, włoski motocykl. Nie wywołał tylu emocji, co TRK800, ale naprawdę warto o nim wspomnieć. Do...