W krajach zachodniej Europy wybór motocykli używanych jest bez porównania większy niż w Polsce. Dlatego też wielu z nas rozważa sprowadzenie takiej maszyny. Jak taki motocykl zarejestrować? Jakie dokumenty są potrzebne?

Rejestracja pojazdu importowanego z krajów Unii Europejskiej nie jest szczególnie skomplikowane – w większości przypadków dokumenty zagraniczne są tożsame z polskimi, mają te same pola na dane, co oznacza, że formalności urzędowe ograniczone są do minimum.

Polacy najchętniej sprowadzają motocykle z Włoch, Francji, wielkiej Brytanii i Niemiec. W przypadku takiego importu wystarczy podstawowy komplet dokumentów, nie trzeba załatwiać dodatkowych formalności jak akcyza, podatek, czy zaświadczenia o zwolnieniu z niego.

Sprowadzony motocykl trzeba zarejestrować w ciągu 30 dni. Do rejestracji potrzebne będą umowa sprzedaży lub faktura, dowód rejestracyjny (ewentualnie dokument tożsamy z polską kartą pojazdu). Umowa sprzedaży musi być sporządzona w dwóch językach, inaczej czeka cię konieczność uzyskania tłumaczenia przysięgłego. W zasadzie na tym praca tłumacza powinna się zakończyć, ale niektóre urzędy wymagają tłumaczenia dokumentów pojazdu.

Czy motocykl posiada w swoim kraju pochodzenia ważny przegląd techniczny, czy nie, i tak trzeba na uprawnionej, krajowej stacji diagnostycznej wykonać tzw. przegląd zerowy. Diagnosta wystawi dokument, który trzeba złożyć wraz z pozostałymi podczas rejestracji.

Szczególnym przypadkiem są pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Zwyczajowo nie spisuje się tam umów sprzedaży, ponieważ obowiązujący wzór dokumentu V5C zawiera specjalny odcinek, w którym wpisuje się dane nabywcy, a następnie odsyła do specjalnego urzędu. Dlatego po zakupie pojazdu na Wyspach, trzeba zadbać o sporządzenie umowy dla polskiego urzędu.

Motocykl z Wielkiej Brytanii nie podlega oczywiście konieczności dostosowanie kierownicy do ruchu lewostronnego, ale reflektor musi spełniać normy ruchu prawostronnego – ta informacja musi znaleźć się na dokumencie przeglądu zerowego.

Na koniec zabieramy tablice rejestracyjne pojazdu lub, jeśli przepisy kraju, z którego importujemy motocykl, przewidują ich zatrzymanie po sprzedaży, składamy oświadczenie o braku tablic.

Koszt zarejestrowania motocykla importowanego jest zauważalnie wyższy niż koszt rejestracji motocykla z kraju. Dodatkowo trzeba uwzględnić stawki dla tłumacza przysięgłego i diagnosty.

  • Stały dowód rejestracyjny – 54 zł
  • Tymczasowy dowód rejestracyjny – 13,5 zł
  • Karta pojazdu – 75 zł
  • Nalepki legalizacyjne – 12,5 zł
  • Tablica rejestracyjna – 40 zł
  • Opłaty ewidencyjne – 2 zł

Łączna kwota rejestracji pojazdu to zatem mniej niż 200 zł, jeśli doliczymy koszty tłumaczeń i diagnosty, łącznie wydamy około 400 zł.

 2 KOMENTARZE

  1. Drodzy redaktorzy. Maly blad…a mianowicie ´´przeglad zerowy´´ nalezy wykonac nawet jak motocykl sprowadzony ma wazny przeglad. Co do reszty to prawda. A chcialem nadmienic jak w polsce jestesmy krojeni przez urzednikow za ich lenistwo. Rejestrowalem kiedys w niemczech swoj wlasny motocykl ktory przywiozlem z polski. Wlasnie dlatego ze dowody rejestracyjne sa europejskie, urzednik w okienku nie potrzebowal ani jednego tlumaczenia ktore mu przygotowalem! Wszystkie rubryczki sobie przepisal i rejestracja trwala 10 min. Jesli moge zrozumiec tlumaczenie umowy kupna sprzedazy, to nie potrafie zrozumiec celu tlumaczenia dowodu rejestracyjnego w ktorym kazde okienko odpowiada dokladnie tym samym okienkom w polskim dowodzie rejestracyjnym. Chyba tylko lenistwo tychze urzednikow moze to tlumaczyc…. Co do przegladu – mialem wazny przeglad techniczny, ale przed rejestracja takze musialem zrobic pierwszy przeglad na terenie niemiec ktory sie zwie Vollabnahme. I u nas w polsce dziala to tak samo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.