W krajach zachodniej Europy wybór motocykli używanych jest bez porównania większy niż w Polsce. Dlatego też wielu z nas rozważa sprowadzenie takiej maszyny. Jak taki motocykl zarejestrować? Jakie dokumenty są potrzebne?

Rejestracja pojazdu importowanego z krajów Unii Europejskiej nie jest szczególnie skomplikowane – w większości przypadków dokumenty zagraniczne są tożsame z polskimi, mają te same pola na dane, co oznacza, że formalności urzędowe ograniczone są do minimum.

Polacy najchętniej sprowadzają motocykle z Włoch, Francji, wielkiej Brytanii i Niemiec. W przypadku takiego importu wystarczy podstawowy komplet dokumentów, nie trzeba załatwiać dodatkowych formalności jak akcyza, podatek, czy zaświadczenia o zwolnieniu z niego.

Sprowadzony motocykl trzeba zarejestrować w ciągu 30 dni. Do rejestracji potrzebne będą umowa sprzedaży lub faktura, dowód rejestracyjny (ewentualnie dokument tożsamy z polską kartą pojazdu). Umowa sprzedaży musi być sporządzona w dwóch językach, inaczej czeka cię konieczność uzyskania tłumaczenia przysięgłego. W zasadzie na tym praca tłumacza powinna się zakończyć, ale niektóre urzędy wymagają tłumaczenia dokumentów pojazdu.

Jeśli motocykl posiada ważny przegląd techniczny, można iść do urzędu. Jeśli nie, trzeba na uprawnionej stacji diagnostycznej wykonać tzw. przegląd zerowy. Diagnosta wystawi dokument, który trzeba złożyć wraz z pozostałymi podczas rejestracji.

Szczególnym przypadkiem są pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Zwyczajowo nie spisuje się tam umów sprzedaży, ponieważ obowiązujący wzór dokumentu V5C zawiera specjalny odcinek, w którym wpisuje się dane nabywcy, a następnie odsyła do specjalnego urzędu. Dlatego po zakupie pojazdu na Wyspach, trzeba zadbać o sporządzenie umowy dla polskiego urzędu.

Motocykl z Wielkiej Brytanii nie podlega oczywiście konieczności dostosowanie kierownicy do ruchu lewostronnego, ale reflektor musi spełniać normy ruchu prawostronnego – ta informacja musi znaleźć się na dokumencie przeglądu zerowego.

Na koniec zabieramy tablice rejestracyjne pojazdu lub, jeśli przepisy kraju, z którego importujemy motocykl, przewidują ich zatrzymanie po sprzedaży, składamy oświadczenie o braku tablic.

Koszt zarejestrowania motocykla importowanego jest zauważalnie wyższy niż koszt rejestracji motocykla z kraju. Dodatkowo trzeba uwzględnić stawki dla tłumacza przysięgłego i diagnosty.

  • Stały dowód rejestracyjny – 54 zł
  • Tymczasowy dowód rejestracyjny – 13,5 zł
  • Karta pojazdu – 75 zł
  • Nalepki legalizacyjne – 12,5 zł
  • Tablica rejestracyjna – 40 zł
  • Opłaty ewidencyjne – 2 zł

Łączna kwota rejestracji pojazdu to zatem mniej niż 200 zł, jeśli doliczymy koszty tłumaczeń i diagnosty, łącznie wydamy około 400 zł.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.