Typowe pióro i uchwyt U, a może nietypowo wygięte ramię, bądź model samochodu, w którym nie da się wymienić wycieraczki bez pomocy komputera pokładowego? Choć wydawałoby się, że wymiana wycieraczek samochodowych to sprawa prosta, okazuje się, że wcale tak nie jest!

Kupując samochód rzadko kiedy zwraca się uwagę na taki detal jak wycieraczki. Okazuje się jednak, że niektóre modele samochodów (np. stare mercedesy czy bardzo nowoczesne auta luksusowe) posiadają na tyle nietypowe mocowania bądź systemy wycieraczek, że bez wymiany całego ramienia się nie obejdzie. Nietypowość wycieraczek polega najczęściej na różnicach między zaczepem wycieraczki bądź ich wygięciu względem szyby. Najczęściej nietypowa okazuje się wycieraczka tylnej szyby – różnice występują praktycznie w każdym modelu pojazdu.

Typowe  i nietypowe mocowania wycieraczek samochodowych

O ile trudno mówić o tym, by samo pióro wycieraczki było nietypowe, o tyle zaczep wycieraczki może okazać się wyjątkowy. Różne zaczepy  wycieraczek u różnych producentów pojazdów wynikają z dwóch kwestii – po pierwsze inny kształt szyby i jej kąt nachylenia wymaga nieco innego dopasowania i nacisku (a za pomocą uchwytu w pewnym sensie można tym sterować), a po drugie producenci samochodów woleliby, by ich użytkownicy nie kupowali zamienników tylko stosowali oryginalne części. Dlatego nierzadko zmiany w typie zaczepu  wycieraczek pojawiają się w kolejnych edycjach tych samych marek i modeli. Może na przykład zdarzyć się, że wycieraczka do konkretnego modelu z rocznika 2013 nie będzie pasować do auta z rocznika 2015 r. A użytkownik, który przez przypadek kupi nie ten model wycieraczki do auta, na drugi raz zdecyduje się najprawdopodobniej na oryginalną część.

Jak sprawdzić czy samochód posiada nietypowe wycieraczki?

Najprościej po prostu skorzystać z katalogu w salonie z częściami samochodowymi bądź wyszukiwarki modeli wycieraczek na stronie internetowej sklepu z wycieraczkami. Można też sprawdzić to niejako organoleptycznie przyglądając się zaczepowi posiadanych wycieraczek – jeśli nie jest to mocowanie typu U, to w sumie można uznać, że pojazd posiada nietypowe wycieraczki. Nawet jednak mimo tego, nie jesteśmy skazani na konieczność kupowania kosztownych oryginałów, gdyż wielu producentów wycieraczek oferuje szeroki wybór modeli z uchwytami niestandardowymi, dedykowanymi konkretnym modelom. Oczywiście im rzadszy model samochodu, tym trudniejszy może być dobór akcesoriów – dlatego największą pewność daje przejrzenie oferty sklepów z wycieraczkami online.ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.